/ Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013

Zajęcia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych rozpoczną się 7 września o godz. 16.00. Szczegółowy plan zajęć będzie dostępny we wtorek na stronie internetowej.


Ostatnie tygodnie były pasmem niezwykle żmudnej pracy. Po pierwsze, najpierw maturzyści oddawali zalegle lektury, a następnie panie profesorki musiały dokonać wyboru książek, które za darmo (!) będzie można wziąć sobie do domu. Od ubiegłego tygodnia ruszyła akcja pod tytułem „Weź książkę na wakacje”. Nawet nauczyciele znaleźli coś dla siebie.

Został także rozstrzygnięty konkurs czytelniczy „Czym dla ciebie jest patriotyzm?”

Zwycięzcy to:

Iga Kiecenka – I miejsce

Klaudia Jagiełło – II miejsce

Norbert Strzelczyk – III miejsce


Najpierw opracowano strategię działań, potem wychowawcy przeprowadzili lekcje poświęcone cyberprzemocy a młodzież stworzyła katalog zagrożeń. Powstały także plakaty ukazujące ryzyko, które czai się w Internecie. W końcu 5 czerwca odbyła się debata dotycząca zasad savoir-vivre w Internecie. Debatę prowadził Pan „marszałek” Ryszard Skotnicki. Porządku i liczenia głosów pilnowały Pani Magdalena Kuklińska i uczennica Oliwia Pacura. „Po przeciwnych stronach stołu” zasiedli nasi uczniowie: Oliwia Lurka, Weronika Gołąb, Michał Zięba, Patryk Maślanka, Ilona Junik, Klaudia Mleczek oraz nauczyciele, tj. Pani Agata Wójcik, Pani Agnieszka Stelmach, Pani Elwira Podhalicz, ksiądz Dawid Fjołek, Pan Radosław Światowy oraz zaproszony ekspert, przyjaciel szkoły - Pan Rober Klimkiewicz. Czynny udział w dyskusji brała publiczność nazywana szumnie przez marszałka „szanowną publiką”. Pani Brygida Kowalczyk wraz z klasą II PTM przygotowała słodki poczęstunek. Wszyscy zebrani zwrócili uwagę na żywo dyskutującego, sympatycznego, ale nieznanego nikomu z uczniów mężczyznę. Dopiero na końcu debaty pani dyrektor uchyliła rąbka tajemnicy i wówczas okazało się, że był to Pan Piotr Krzywda - wizytator z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, który przyjął zaproszenie do udziału w debacie.

Nasi uczniowie wykazali się sporymi umiejętnościami erystycznymi, potrafili stawiać kontry i śmiało prezentować swoje stanowisko. Szanowny marszałek Ryszard Skotnicki nagrodził „złotym panelem dyskusyjnym” najgorliwszą dyskutantkę - Weronikę Gołąb z klasy I MTC.


28 maja 2018.r uczniowie klasy 3 technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu kolejny raz z opiekunem odwiedzili Zespół Pałacowo - Parkowy w Morawie. Tym razem celem wizyty było sadzenie ziół w spirali z kamieni, którą wcześniej zaprojektowali i wykonali wspólnie z uczniami z niemieckiej szkoły Peter Lenne Schule w Berlinie.

Zioła najlepiej jest sadzić po 20 maja, ponieważ temperatura w nocy jest już stała i nie ma ryzyka, że korzonki wymarzną. Uczniowie wcześniej dali odpowiednie podłoże, aby rośliny mogły się swobodnie rozrastać. Posadzili rozmaryn, miętę, liść laurowy, szałwię, oregano oraz również majeranek, koper, pietruszkę, szczypiorek i kolendrę. I można sobie tylko wyobrazić jak pięknie pachnie i smakuje ta kompozycja…


Oksford i Londyn to kolejne miejsca odwiedzone przez naszych nauczycieli w ramach programu Erasmus+ „Kreatywny i innowacyjny nauczyciel to aktywny uczeń. Podniesienie kompetencji nauczycieli kluczem do rozwoju szkoły”.

Panie Magdalena Kuklińska i Karolina Czaplińska uczestniczyły w tygodniowym kursie dla nauczycieli języka angielskiego pt: „Creative Teaching for Adults and Secondary Students w szkole językowej w Oksfordzie.

Poza zdobytymi umiejętnościami językowymi miały możliwość poznania kultury i obyczajów innych krajów europejskich. Ponadto zwiedziły malowniczy Oksford i odwiedziły najważniejsze miejsca w Londynie. Teraz pozostało im już tylko podzielić się zdobytą wiedzą i kompetencjami nie tylko z uczniami, ale także z innymi nauczycielami języków obcych


Śmiało można powiedzieć, że V Cross Mokrzeszowski przebiegał w myśl powyższej idei. Co prawda wyróżniono tych, którzy pierwsi znaleźli się na mecie w kategorii kobiet, mężczyzn, nordic walking, ale z całą odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że wszyscy jesteśmy zwycięzcami. Udało się bowiem przy okazji święta sportowego pokazać walory szkoły, kierunki kształcenia, ale przede wszystkim kolejny raz udowodniliśmy, że tym co nas wyróżnia jest ATMOSFERA. To buduje i umacnia rodzinny klimat Mokrzeszowskiej Szkoły. Uczennica klasy III PTH Agata Koza mimo upału wdzięcznie i z urokiem wcielała się w szkolną maskotkę- Jabłko Jonatan. Wspaniale również prezentowali się uczniowie w dolnośląskich strojach ludowych (Ola Chudy, Natalia Walentynowicz, Nikola Popa, Daniel Dominiak, Patryk Maślanka, Maciej Zięba). Hitem Crossu okazał się dron docierający w najskrytsze zakamarki szkoły oraz szkolna ekipa reporterska, tj.; Patryk Maślanka i Mateusz Marcinkowski - uczniowie klasy pierwszej technikum w zawodzie technik żywienia, którzy już teraz mogą stanowić konkurencję dla profesjonalnych dziennikarzy.

Odwiedzili nas licznie goście, przedstawiciele powiatu, partnerzy szkoły, burmistrz miasta Świebodzice, który podkreślił, że nadal czuje się naszym nauczycielem (przepracował w szkole ponad 20 lat) i jak na belfra z dużym poczuciem humoru przystało, ufundował kosz słodkości dla…ostatniego zawodnika, który ukończył Cross.

V Jubileuszowy Cross jest okazją do podsumowania poprzednich edycji. Na ogół zawsze sprzyjała pogoda. Tylko I Cross odbył się w strugach deszczu, a biegacze tonęli w błocie – cóż, początki były trudne, ale nie ostudziło to naszego entuzjazmu, a aura od wtedy postanowiła być dla nas łaskawa. Wśród uczestników pierwszych edycji byli uczniowie szkół podstawowych, teraz zgłaszali się gimnazjaliści i dorośli biegacze. Okazuje się, że niektórzy brali udział we wszystkich edycjach Crossu.

Jednocześnie w czasie trwania Crossu szkoła otwierała swoje podwoje dla gimnazjalistów i ich rodziców. W bieżącym roku było bardzo duże zainteresowanie szczególnie kierunkami technik hodowca koni i technik agrobiznesu.

Organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga aktywności bardzo wielu osób, ale najważniejsze jest wspólne przezywanie emocji i poczucie jedności, które nam towarzyszyło.

Szczególne podziękowania składamy partnerom i sponsorom, którzy wsparli szkołę w organizacji przedsięwzięcie. Są to: Klub Biegowy „Hermes” Świdnica (Radek i Ania przebiegli na pewno więcej niż 10 km dopinając wszystko na ostatni guzki), Gmina Świdnica (mamy szczęście, że znajdujemy się na „włościach” Pani Wójt Teresy Mazurek), Rada Sołecka wsi Mokrzeszów na czele z panią Mieczysławą Dubel (pani sołtys jest z nami dosłownie każdego dnia), OSP w Mokrzeszowie (na nich zawsze można liczyć), Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S. A. (dzięki wodzie „Anka” ze Szczawna-Zdroju nikt nie był spragniony), Fitness Klub Energia ze Świdnicy (ufundowane karnety były obiektem pożądania wszystkich uczestników) oraz Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego (nasz nowy, ale niezwykle „cenny” partner, fundator materiałów promocyjnych).


Szanowni Państwo!

Od 25.05.2018r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dziennik Urzędowy UE - 4.5.2016 L 119/3). Wobec powyższych informuję, że macie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wyrażenia sprzeciwu, „bycia zapomnianym”.

Kontakt: admin@mokrzeszow.edu.pl


Zaświadczenia o ukończeniu kursu R.3a, R.3b i R.6 będą wydawane w sekretariacie szkoły 25.05.2018r. tj. w piątek od godz. 9.00-17.00

Osoby, które nie odbiorą w tym terminie zapraszamy do sekretariatu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30


Rekrutacja do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie przebiega w oparciu o elektroniczny system naboru.

Co trzeba zrobić?

  1. Wejść na stronę https://dolnoslaskie.edu.com.pl/Kandydat
  2. Zarejestrować się (od 01.06.2018 do 20.06.2018)
  3. Wydrukować wypełniony wniosek, podpisać przez kandydata, rodzica/opiekuna i dostarczyć do szkoły I wyboru.
  4. Dostarczyć świadectwo i zaświadczenie o wynikach testów gimnazjalnych (od 22.06.2018 do 26.06.2018)

Do świadectwa i testów kompetencji należy dostarczyć 2 zdjęcia, zaświadczenie o braku przeciwskazań od lekarza medycyny pracy (druk do pobrania w sekretariacie) oraz bilans zdrowia z gimnazjum.

W przypadku kandydatów chętnych do zamieszkania w Internacie szkolnym należy dostarczyć podanie podpisane przez rodzica/opiekuna (druk do pobrania w sekretariacie) oraz skrócony akt urodzenia potrzebny do tymczasowego meldunku.

Publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia 13.07.2018 godz. 10:00.

Publikacja list przyjętych: 26.07.2018 godz. 11:00

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.mokrzeszow.edu.pl

Zapraszamy


Aleksandra Chudy - uczennica klasy II CT (technik hodowca koni) 6 maja 2018 r. uczestniczyła jako wolontariusz w I eliminacjach do Dolnośląskiej Amatorskiej Ligi Zaprzęgowej DALZ, które odbyły się na terenie Stada Ogierów Książ – kolebki dyscypliny powożenie w naszym województwie. Ola miała bardzo odpowiedzialne zadania: najpierw rano „sekretarzowała” sędziemu Panu Pawłowi Mazurkowi (wybitnemu hodowcy koni, który jest też Prezesem PZHK) podczas oceny zmagań uczestników na czworoboku. Następnie przy konkurencji „zręczność” pomagała ustawić kegle z piłeczkami. Później wraz z ekipą organizatorów podczas przejazdów odmierzała odpowiednią szerokość pomiędzy keglami dostosowaną do poszczególnych bryczek i poprawiała strącone piłeczki przez zawodników – oczywiście nie było ich dużo ? Na koniec asystowała także przy wręczaniu nagród zwycięzcom.

Uczestnictwo naszych uczniów w takich imprezach hipicznych z pewnością wiele ich uczy, pomaga zdobywać doświadczenie w realnych warunkach, w których mogą potem pracować, pełniąc różne funkcje. Pani Joanna Niebieszczańska (nauczyciel naszej szkoły i czynny instruktor), która obserwowała zawody, mówi: „Jestem dumna z Aleksandry i zachęcam pozostałych uczniów – przyszłych hodowców koni do praktykowania i zdobywania tego typu doświadczenia. Bo to praktyka czyni mistrza!”.


Zajęcia praktyczne z produkcji zwierzęcej w sobotę 12.05.2018 odbędą się w Stadzie Ogierów „Książ”.

* kurs R3a zbiórka o godz. 9.00 przy kasie Stada Ogierów

* kurs R3b zbiórka o godz. 13.00 przy kasie Stada Ogierów

W razie pytań proszę o kontakt z Panią Joanną Niebieszczańską tel. 692021857


25 i 26 kwietnia klasy 2PTM i 3MT wraz z wychowawczyniami – Panią Czaplińską i Panią Kuklińską - uczestniczyły w wycieczce krajoznawczo – dydaktycznej do Krakowa i Oświęcimia.

W pierwszym dniu młodzież miała okazję zobaczyć nie tylko najważniejsze zabytki Krakowa, ale także dzięki wizycie w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, „poczuć” prawa fizyki rządzące wszechświatem.

Drugi dzień minął w nieco innej atmosferze. Uczniowie zwiedzili były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau. Ponadto, oglądając multimedialną prezentację, poznali historię więźnia, któremu udało się uciec z tego miejsca zagłady.

Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałą formą integracji, ale przede wszystkim wartościową lekcją historii, która na pewno długo pozostanie w ich pamięci.


17 kwietnia 2018 roku w naszej szkole swoją działalność rozpoczęła spółdzielnia uczniowska pod nazwą „AGROMIX”. Spółdzielnia zrzesza uczniów, którzy mają ciekawe pomysły i chcą wcielać je w życie, żeby w szkole było jeszcze ciekawiej…

I są już pierwsze efekty. Spółdzielnia otworzyła sklepik szkolny, dzięki czemu uczniowie nie mają problemu z zakupem produktów spożywczych. Sklepik cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów, co jeszcze bardziej motywuje „założycieli” do działania.

Zarząd Spółdzielni „AGROMIX” przedstawia się następująco:

Prezes: Aleksandra Marcinkowska kl.1MTC

Wiceprezes spółdzielni: Nikola Zarzycka kl.1MTC

Członek zarządu: Mateusz Stańczyk kl.1MTC

Opiekun spółdzielni: Pani Elwira Podhalicz


„Podróże kształcą” – tak mówi przysłowie. Pozwalają zobaczyć, poznać i przeżyć to, czego nie doświadcza się na co dzień. Jedni lubią ciepłe kraje, innych pociągają chłody i surowość Północy. I tu wszystko się zgadza. Nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie postanowili udać się w podróż. I to niejedną. Wszystko za sprawą projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ pt. „Kreatywny i innowacyjny nauczyciel to aktywny uczeń. Podniesienie kompetencji nauczycieli kluczem do rozwoju szkoły” Kształcenie i szkolenia zawodowe 2017 (Akcja kluczowa: Mobilność edukacyjna Typ akcji: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego). Dzięki temu przedsięwzięciu nauczyciele zobaczą Islandię, Wielką Brytanię, Irlandię, Włochy, Maltę i Holandię. Podglądną „inne” systemy edukacji.

Projekt zakłada podniesienie kompetencji związanych z kreatywną metodyką nauczania i nowoczesnymi technologiami informacyjnymi i informatycznymi. Nauczyciele uczestniczą w kursach prowadzonych w języku angielskim, na których mają możliwość wymiany doświadczeń z kolegami z innych krajów europejskich.

„Za nami już pobyt w Borgarnes – mówi Joanna Miłobóg, dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie – Islandia jest niezwykła pod wieloma względami. Zachwycają nie tylko niezwykłe krajobrazy, gdzie w jednym miejscu człowiek widzi góry lodowe, gejzery, wulkany, zamarzające wodospady i zorze polarne. Niesamowici są także ludzie, a zwłaszcza ich spokój i dystans do rzeczywistości. Również w szkole, gdzie uczniowie i nauczyciele spędzają podobną ilość czasu jak w Polsce, poziom stresu jest minimalny. Potwierdza to Kacper, nasz absolwent technikum żywienia, dziś szef zmiany w 3 restauracjach w Reykjavíku. Dużą wagę przywiązuje się do praktycznych umiejętności, w tym takich, które są potrzebne w życiu (np. gotowanie, szycie). Młody człowiek szybko uczy się samodzielności i odpowiedzialności – zaskoczył nas bardzo widok 14-latka pracującego „na kasie” w miejscowym markecie”.

W projekcie bierze udział łącznie 10 osób, z czego 7 osób dodatkowo szkoli swój angielski w każdy poniedziałek. „Uczniowie idą do domu, a my zajmujemy ich miejsca w ławkach – mówią nauczyciele mokrzeszowskiej szkoły - i … rozpoczyna się nauka. Staramy się bardzo i robimy postępy, jak zapewnia nas prowadzący zajęcia Pan Emil. Chociaż pewnie nie jest z nami łatwo, bo jak się utarło, nauczyciele to najbardziej rozgadana klasa w szkole.”

Teraz do wyjazdu przygotowują się kolejne osoby. Już 5 maja w Mediolanie 2 nauczycieli rozpocznie specjalistyczny kurs informatyczny, natomiast anglistki wyjadą do Oxfordu (!), żeby w tamtejszej Lake School of English zapoznać się z najnowszymi trendami w metodyce języka angielskiego. W wakacje pedagodzy też nie odpuszczą – po 5 dniach szkolenia na Malcie z wykorzystania nowoczesnych ICT w dydaktyce, pojadą jeszcze do Irlandii na intensywny kurs angielskiego. Nowo zdobytą wiedzą podzielą się z resztą grona pedagogicznego.

„Wrzesień nas nie zaskoczy. Będziemy jeszcze lepiej przygotowani do pracy. Podglądniemy jak uczą i oceniają inni. A nawiązanych kontaktów i niesamowitych przeżyć, nikt nam nie zabierze” – mówią nauczyciele.

Wyjazdy związane z realizacją programów międzynarodowych są w szkole w Mokrzeszowie już tradycją. We wcześniejszych latach uczniowie i nauczyciele w ramach Socratesa Comeniusa, Leonarda da Vinci i programu Młodzież uczestniczyli m.in. w wyjazdach do Niemiec, Francji, Hiszpanii. Teraz przyszła pora na „nauczycielskiego” Erasmusa+…


Alejka Kasztanowa prowadząca do naszej szkoły tonie w kwiatach, czyli jest to sygnał, że matury czas zacząć…

4 maja, w pierwszy dzień egzaminów, pogoda i nastroje dopisywały. Wszyscy zdający zgłosili się na pisemny język polski pełni woli walki, gotowi zmierzyć się nawet z najtrudniejszymi zestawami zadań. Mają już za sobą egzaminacyjne doświadczenia, bo przecież zdawali egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, wiedzą jak to jest. Jeśli do tego teraz pozytywnie zaliczą egzamin dojrzałości, to otrzymają dyplom technika.

Można powiedzieć, że piątkowa matura to rozgrzewka przed maratonem egzaminacyjnym, który zacznie się już od poniedziałku. Każdy musi podejść przynajmniej do 6 egzaminów: 4 pisemnych (j. polski, matematyka, język obcy i wybrany przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym) i 2 ustnych (j. polski i j. obcy). Matury w naszej szkole potrwają do 22 maja. Potem na wyniki trzeba będzie poczekać do 3 lipca. A jak wszystko pójdzie dobrze, czego życzymy zdającym z całego serca, to przed tymi, którzy myślą o studiach wyższych, najdłuższe wakacje w życiu!


27 kwietnia 2018r. odbył się uroczysty apel, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna oraz rodzice. Głównymi bohaterami wydarzenia byli jednak uczniowie klas czwartych – teraz już Absolwenci - Rocznik 2018.

Po odśpiewaniu hymnu rozpoczęła się ceremonia przekazania sztandaru. Dotychczasowy poczet w składzie: Sebastian Matjaszek (chorąży) oraz Marta Olszówka i Katarzyna Mierzejewska (asystujący) zakończył swoją kadencję. Pani Dyrektor w ciepłych słowach podziękowała całej ekipie za właściwe rozumienie pojęcia służby, a zwłaszcza wyjątkową sumienność i poczucie odpowiedzialności. Kolejnym punktem wydarzenia było wpisane w tradycję szkoły ślubowanie absolwentów. Potem nadszedł czas na przemówienia. Jako pierwsza zabrała głos Pani Dyrektor. Zwracając się do absolwentów sięgnęła do wspomnień, podziękowała wychowawcom, nauczycielom i rodzicom, życzyła powodzenia na maturze oraz wszelkiej pomyślności w dorosłym życiu. Najlepszym czwartoklasistom wręczyła nagrody i dyplomy. Pośród wyróżnionych znaleźli się Dagmara Czernecka oraz Przemysław Siamburski, którzy zdali egzamin zawodowy na 100%. Absolwenci przygotowali dla swoich nauczycieli nie tylko dobre słowo na koniec, ale i pamiątkowe filiżanki. Nie zabrakło także głosu rodziców, których reprezentowała Pani Iwona Gawron. Po pełnej emocji części oficjalnej, przyszedł czas na program kabaretowy przygotowany przez klasę 3PTH i niespodziankę w postaci grawerowanego długopisu dla każdego Absolwenta.

Całości dopełniły spotkania w kameralnym gronie – wychowawczynie: Pani Ewa Mizerska i Pani Jolanta Pinczakowska zabrały swoich dotychczasowych podopiecznych do klas, gdzie po ostatnim odczytaniu listy obecności, padło jeszcze wiele miłych słów i polała się niejedna łza…


Drugi rok z rzędu realizujemy mini projekt „Młodzież ku wartościom”.

W ubiegłym roku szkolnym zajmowaliśmy się patriotyzmem, natomiast w tym roku kulturą języka. Wszystkie działania zaplanowane w ramach projektu miały na celu podniesienie poziomu wrażliwości naszych uczniów na kulturę języka, uświadomienie zależności pomiędzy tym, jak kulturalny człowiek się wysławia a tym, co sobą reprezentuje. Podsumowanie projektu stanowiły opracowane przez poszczególne klasy slogany wskazujące na niechlubną rolę wulgaryzmów. Projekt realizowali wychowawcy klas, nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze oraz ksiądz. Całość koordynowały pedagog i psycholog.

Która wartość będzie przedmiotem analizy w przyszłym roku szkolnym? To na razie tajemnica…


100 lat Niepodległości Polski skłoniło uczniów klasy 1 MT do podjęcia tematu uchwalenia Konstytucji 3 Maja jako dokumentu wyjątkowego na drodze do wolności i demokracji. Przygotowany przez nich apel obfitował w akcenty historyczne, podkreślone kostiumami i aranżacją muzyczną.

Ta lekcja historii nabrała dodatkowego wymiaru dzięki obecności zaproszonych gości: Pana Karola Liwirskiego i Pana Antoniego Jadacha – prezesów Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, z którym szkoła współpracuje od 5 lat. Pan Liwirski zwracając się do młodzieży zwrócił uwagę, jak wielką wartością i darem jest Polska Niepodległa, w której każdy może uczyć się i pracować, a życie codzienne nie jest obarczone widmem niewoli i wynikających z niej dla obywateli konsekwencji.


19 kwietnia upamiętniliśmy bohaterów z getta rozdając społeczności szkolnej żółte żonkile, podobne do tych, jakie Marek Edelman składał każdego roku po pomnikiem na Muranowie, aby uhonorować zmarłych kolegów. W przedsięwzięciu udział wzięli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji. Naszym działaniom przyświecało hasło: „Łączy nas pamięć.”

Obchody 75- lecia powstania w getcie rozpoczęliśmy od projekcji filmu „Nie było żadnej nadziei…”, który obejrzała klasa I MT wraz z panią A. Stelmach na lekcji historii.

Natomiast 12 kwietnia klasa I PT wraz z wychowawcą Panią Dorotą Koczut wzięła udział w wycieczce do Wrocławia pod hasłem „Odkrywamy dzielnicę czterech świątyń”. Głównym punktem wędrówki była Synagoga Pod Białym Bocianem, gdzie uczniowie mieli za zadanie rozpoznać najważniejsze elementy świątynne, takie jak: podium rabina, Aron ha – Kodesz, Parochet, Ner Tamid, babiniec, Rodał – zwoje Tory.

W synagodze dowiedzieliśmy się m. in. w ilu i w jakich językach można porozmawiać z naszymi rówieśnikami z Izraela, od ilu wieków zamieszkiwali w Polsce Żydzi oraz jakie są najważniejsze zasady religijne, tradycje oraz wartości, jakim dla narodu Izraela. Czytaliśmy fragmenty historii i opisy ich życia, dotykaliśmy przedmiotów, jakich używali, odkrywaliśmy rytuały. Ponieważ wycieczka miała także ekumeniczny charakter, na koniec, podzieleni na grupy odwiedziliśmy Kościół Ewangelicko – Augsburski i cerkiew prawosławną.


W dniu od 17.04.2018 do 22.04.2018 uczennice klasy IICT Natalia Walentynowicz oraz Kinga Prymula z zawodnikiem dyscypliny powożenie z Piotrem Mazurkiem uczestniczyły jako luzacy w Międzynarodowych Zawodach CAI3* w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi w czeskiej miejscowości Kladruby nad Labem.

Pierwszy dzień, czyli wtorek 17 kwietnia, dziewczęta poświęciły czas na przygotowanie 6-ciu koniom do podróży oraz spakowaniu niezbędnego sprzętu powożeniowego. Gdy dotarli na miejsce pierwszym zadaniem było wyprowadzenie koni z koniowozu, rozpakowanie sprzętu, karmieniem zwierząt oraz przygotowaniu trzykrotnie dwójki koni do bryczki.

Następnego dnia w środę odbył się przegląd weterynaryjny, uczennice przygotowywały konie do bryczki. Kingi zadaniem było towarzyszenie Panu Piotrowi na bryczce, zaś Natalia zadbała o wygląd zewnętrzny koni, m.in. wyczyszczenie ich, zaplecenie grzywy itp. Po przeglądzie weterynaryjnym wszystkie konie zostały zaakceptowane do dalszych wydarzeń, czyli udziału w zawodach.

Czwartek okazał się dniem luźniejszym, ponieważ nie było nacisku na pracę, jedynymi zadaniami było karmienie koni, pojenie, dościelanie słomy, czyszczenie i przygotowanie trzech par do bryczki i luzakowanie . Znalazł się też czas na zwiedzenie głównego oddziału stajennego. Cała wieś czeska słynie z koni rasy kladrubskiej , jest to najstarsza stadnina na świecie, która aktualnie posiada cztery oddziały w różnych miejscach Kladrub nad Labem.

20 kwietnia Natalia i Kinga miały sporo zadań do wykonania oprócz zbliżającego się konkursu Pan Mazurek postanowił ruszyć konie w bryczce, co wiązało się z ponownym przygotowaniem trzech par do bryczki. Oczywiście Kinga towarzyszyła w treningu, a Natalia zadbała o wygląd koni. Po powrocie z treningu konie miały bardzo mało czasu do startu na placu konkursowym, a przed tym trzeba było jeszcze rozprężyć konie. Kinga w błyskawicznym tempie wyczyściła szory, Natalia owinęła i założyła ochraniacze na kończyny koni i wspólnie zaprzęgły cztery konie do bryczki . Był to szczęśliwy dzień, ponieważ Mazurek Horse Team w konkursie ujeżdżeniowym ( skład : powożący Piotr Mazurek, luzaczki: Natalia Walentynowicz oraz Kinga Prymula) zajęli drugie miejsce.

W sobotę odbył się maraton. Uczennice miały za zadanie przygotować konie do zaprzęgu, przed tym wyczyścić uprząż oraz resztę sprzętu. W tym dniu ekipa zajęła 3 miejsce, lecz w rankingu nadal utrzymywali się na 2 miejscu.

Ostatniego dnia zbliżał się konkurs zręcznościowy, w którym Kinga miała tzw. próbę nawigatora, musiała przygotować się na parkurze i podpowiadać Panu Piotrowi, która przeszkoda jest pierwsza, a która następna. Cały team zajął 2 miejsce. Późnym wieczorem ekipa załadowała koniowóz i wrócili do domu nad ranem.

Był to bardzo pracowity tydzień dla naszych uczennic, dzięki któremu zdobyły duże umiejętności i doświadczenie w zawodzie. Zobaczyły jak wygląda "życie koniarzy" w Czechach i na zawodach oraz poszerzyły wiedzę na temat hodowli koni i sportu jeździeckiego.


W ramach „Dnia Dla Życia” 17 kwietnia 2018r. odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa w naszej szkole. Krew oddało się 38 uczniów i uczennic oraz nauczyciel - Pan Krzysztof Hodel. Kropla do kropli i … tym razem udało się zebrać blisko 10 litrów krwi, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia.

Celem cyklicznie organizowanej akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. I tym razem nad całością czuwał pomysłodawca i zarazem organizator przedsięwzięcia Pan Szymon Gumny przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Zbiórka odbywała się przed budynkiem głównym szkoły, dokładnie w „krwiobusie”.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania, ponieważ „ODDAJĄC KREW – RATUJESZ ŻYCIE”.


27 marca 2018r. nasi uczniowie brali udział w etapie szkolnym jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Test składający się z 30 pytań rozwiązywało 38 uczniów. W skład komisji konkursowej wchodzili nauczyciele: Pani Agata Wójcik i Pan Szymon Gumny oraz przedstawicielka KRUS – Pani Lucyna Jabłonka. Najlepszą spośród znawców tematu okazała się Aniela Winiarczyk - uczennica pierwszej klasy technikum w zawodzie technik agrobiznesu. Tym samym to ona reprezentowała naszą szkołę podczas etapu centralnego zorganizowanego na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 18 kwietnia 2018r.

Aniela nie zajęła miejsca na podium, jednakże otrzymała dyplom finalisty X edycji konkursu.

Gratulujemy Anieli sukcesu i trzymamy kciuki podczas następnej edycji.


18 kwietnia 2018r. nawet aura była nam przychylna, gdy odbywała się kolejna edycja Festiwalu Przedmiotów Ogólnokształcących. Tradycyjnie uczniowie mogli wybrać sobie rodzaj zajęć, w których uczestniczyli. A było w czym wybierać: warsztat fotografii, szkolne dyktando, konkurs języka angielskiego i niemieckiego, gry logiczne i karciane, wycieczka nad zalew w Komorowie oraz projektowanie szkolnego muralu. Zakończenie warsztatów było bardzo przyjemne, ponieważ wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni gimnazjaliści wspólnie piekli kiełbaski i wygrzewali się w kwietniowym słonku.


16 kwietnia 2018 roku klasa 1MTC (agrobiznes oraz hodowca koni) oraz klasa 2CT (hodowca koni), pojechały na wycieczkę dydaktyczną w ramach produkcji zwierzęcej, do Ośrodka Hodowli Zarodowej „Przerzeczyn Zdrój” Sp. z.o.o. W skład spółki wchodzą 2 gospodarstwa rolne - Gilów i Stasin.

Po terenie gospodarstwa w Gilowie uczniowie zostali oprowadzeni przez kierownika ośrodka, który w ciekawy sposób opowiadał o hodowli bydła mlecznego rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej, rasy polskiej czerwono-białej oraz rasy zachowawczej polskiej czerwonej. Ciekawym elementem wycieczki była możliwość obserwowania doju krów w nowoczesnej dojarni „karuzelowej”.

W Stasinie uczniowie obejrzeli hodowlę czystorasową bydła mięsnego limousine. Na zakończenie spotkania uczestnicy wycieczki otrzymali drobne upominki od przedstawiciela OHZ.


W czwartek 12 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy II CT (technik hodowca koni) oraz uczniowie klasy 2 PTM (technik agrobiznesu), mieli okazję poczuć się jak studenci, ponieważ wraz z nauczycielkami - Panią Karoliną Czaplińską oraz Panią Joanną Niebieszczańską, odwiedzili wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Podczas pobytu na uczelni uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach oraz obejrzeli budynek wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt wraz z salami ćwiczeń. Wielką atrakcją była wiata z ptactwem wodnym, grzebiącym oraz ozdobnym, a także lamy i kuce, które są ozdobą i stałym elementem Uniwersytetu Przyrodniczego.

Przyszli studenci wzięli udział w wykładzie kierownika Zakładu Hodowli Koni i Jeździectwa prof. dr hab. Henryka Geringera de Oedenberga. Profesor jest znanym genetykiem, hipologiem oraz międzynarodowym sędzią jeździeckim. Wykład dotyczył typów użytkowych i ras koni, ich genezy, charakterystycznych cech eksterieru oraz olimpijskich sportów jeździeckich. Prelekcję wzbogaciły ciekawe opowieści Profesora z jego własnych doświadczeń.

Wykład dotyczący cech funkcjonalnych bydła poprowadził prof. dr hab. inż. Andrzej Zachwieja - kierownik Zakładu Hodowli Bydła i Produkcji Mleka. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali obu wykładów i robili własne notatki, przymierzając się do roli studenta.

Dzięki uprzejmości Pani Prof. dr hab. Ewy Łukaszewicz, kierownika Katedry Hodowli Drobiu, uczniowie oglądali świeżo wyklute gąsięta, komory klujnikowe oraz salę ćwiczeń katedry drobiu po których oprowadziła nas doktorantka Pani Martyna Lasoń.

Wycieczka zakończyła się w studenckiej kawiarence.


To nie są tylko słowa piosenki, ale także hasło przewodnie tegorocznego Dnia Zdrowia obchodzonego w naszej szkole w związku ze Światowym Dniem Zdrowia. Cały rok szkolny zajmowaliśmy się profilaktyką otyłości i 10 kwietnia 2018r. podsumowaliśmy nasze działania. Pani Joanna Niebieszczańska zgodziła się opowiedzieć młodzieży o swoich doświadczeniach dotyczących redukcji wagi o 25 kilogramów. W krótkiej pogadance podzieliła się ze słuchaczami refleksją, że na sukces w tym temacie składa się kilka istotnych elementów. Potrzebna jest silna wola, śmiała decyzja, upór i konsekwencja, ale przede wszystkim świadomość zdrowego stylu życia. Ważna jest równowaga pomiędzy stosowaną dietą - pani Niebieszczańska zaleca kontakty ze specjalistami - a aktywnością fizyczną. Tą aktywnością zajął się pan Marcin Wójciak, który przygotował zestaw podstawowych ćwiczeń oraz rozdał je uczniom w formie ulotki. Pani Lila - pielęgniarka szkolna - w odnowionym i doposażonym gabinecie pomocy przedmedycznej wszystkim chętnym badała ciśnienie, a zainteresowanym pełnoletnim uczniom także poziom cukru we krwi. Pani pedagog i pani psycholog wręczyły każdemu uczniowi i pracownikowi szkoły ulotki na temat samobadania piersi oraz koordynowały przebieg szkolnego Dnia Zdrowia. No bo przecież – ZDROWIE JEST NAJWŻNIEJSZE!


9 kwietnia 2018r. uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni byli na wycieczce dydaktycznej w Klinice Weterynaryjnej Equivet - Szpital dla Koni w Gęsicach prowadzonej przez lekarza weterynarii pana Pawła Golnkę. Szpital zajmuje się przede wszystkim leczeniem koni, nagłymi przypadkami chorobowymi (w praktyce często bardzo skomplikowanymi), diagnostyką „pacjentów” w szpitalu i w terenie oraz całodobową opieką nad tymi zwierzętami. Klinika dysponuje specjalistycznym sprzętem medycznym np. rezonansem magnetycznym (MRI), ultrasonografem (USG), dużą salą operacyjną, itp. Szpital posiada ponad trzydzieści boksów dla koni i świadczy profesjonalne usługi, a cały personel ma jedną zasadę - wartość nadrzędną stanowi oddanie i poświęcenie koniom.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję do bogatych doświadczeń zawodowych. Niesamowite wrażenie na wszystkich wywarł widok konia w narkozie na sali operacyjnej. Zwierzę miało wykonywany rezonans magnetyczny chorej kończyny przedniej. Dzięki uprzejmości personelu szpitala mogliśmy obserwowali ten zabieg, a następnie porównali kończynę zdrową i chorą. Obserwowali również metodą diagnostyki obrazowej (USG) kończyny tylnej jednego z koni, a następnie uczyli się zakładać opatrunek. Zostali zapoznani z różnymi przypadkami chorób oraz metodami pracy, profilaktyką i leczeniem.

Wycieczka była bardzo ciekawym wydarzeniem, dzięki któremu przyszli hodowcy koni mogli w niebanalny sposób zweryfikować swoją wiedzę zawodową. A co widzieli, zobaczcie na zdjęciach…


W poniedziałek 9 kwietnia 2018 roku klasa 1MTC w zawodzie: Technik Agrobiznesu uczestniczyła w zajęciach w owczarni. Uczniowie podglądali pracę strzygaczy oraz mieli okazję wypróbować jak wiele siły trzeba włożyć, aby zrobić korekcję racic u owcy. Wielką atrakcją były kilkudniowe jagnięta i koziołek, które przyszli rolnicy karmili z butelek. Jak na pierwszą wizytę w owczarni, uczniowie wiele się nauczyli - zobaczyli na czym polega chów owiec w praktyce.


Kwiecień sprzyja przyszłym hodowcom koni. Można powiedzieć, że na wiosnę „ruszyli z kopyta” w teren i od razu zaatakowali z górnego „C”. Przez 4 dni (4-5 kwietnia 2018r.) uczestniczyli w Międzynarodowych Zawodach Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego Strzegom Spring Open w Morawie. W pierwszym dniu, specjalnie dla uczniów, zorganizowano szkolenie poruszające takie tematy, jak: zasady przeglądów weterynaryjnych na zawodach, zasady pracy komisarza oraz asysta sędziego w ujeżdżeniu, crossie i skokach przez przeszkody. Młodzież poznała kulisy organizacji zawodów WKKW, przepisy i kryteria oceniania przez sędziów oraz elektroniczną obsługą oceny wyników zawodników. Podczas zawodów uczniowie pracowali w charakterze asysty sędziów - wpisywali oceny punktowe i uwagi do kart poszczególnych zawodników w formie pisemnej i komputerowej, filmowali przejazdy jeźdźców na crossie i kontrolowali czystość przejazdów. Pomagali też sędziom terenowym. Ostatni dzień przyczynił się do zdobycia doświadczeń na parkurze. Okazało się, że ustawianie przeszkód i pilnowanie czystości skoków przez przeszkody to bardzo odpowiedzialne zadanie.

Udział w zawodach międzynarodowych pozwolił uczniom także nawiązać kontakty z osobami z branży jeździeckiej, doskonalić znajomość języków obcych, co wzbudziło w nich jeszcze większą motywację do stałego poszerzania wiedzy i istotnych umiejętności zawodowych. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem i dyscypliną podczas imprezy, co spotkało się z uznaniem ze strony organizatorów. Potwierdzeniem niech będzie fakt, że już teraz zaproszono nas do współpracy podczas kolejnych zawodów Pucharu Narodów, który odbędzie się już w czerwcu.

Rolniku, od 15 marca 2018 roku na stronie www.arimr.gov.pl jest dostępna aplikacja eWnioskuPlus.

Zapoznaj się z broszurą i ulotkami. Jeśli masz problem chętnie pomożemy.

Kontakt: kierownik praktycznej nauki zawodu, tel.: 74 850 87 96.

Pliki do pobrania:

ARiMR_br Broszura 1.5 - Platnosci bezposrednie w 2018.pdf

Ulotka 3.5 - płatności bezpośrednie.pdf

Ulotka 3.6 - płatności obszarowe_w ramach prow 14-20.pdf

Ulotka 3.7 - eWniosek.pdf

Na stronie internetowej Państwowego Inspektoratu Weterynarii w Puławach (www.piwet.pulawy.pl) znajdują się wszelkie informacje dotyczące ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) i bioasekuracji.


1 marca 2018r. odbyła się ostatnia część Międzynarodowych Zawodów Jeździeckich Cavaliada 2018 w Warszawie.

Pomimo złego samopoczucia i wysokiej temperatury uczennica kl. II CT Kinga Prymula zdołała wesprzeć swoją drużynę w startach, reprezentowaną przez zawodnika Pana Piotra Mazurka. Jej wsparcie dotyczyło przede wszystkim opieki nad końmi, karmienia ich, zaprzęgania i pielęgnacji. Podczas imprezy odbyły się dwa konkursy Halowych Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, w których zajęli I i III miejsce, przez co cykl Cavaliady Tour zakończył się ogromnym sukcesem i drużyna została okrzyknięta Halowymi Mistrzami Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi. Dla Kingi było to kolejne wspaniałe doświadczenie zarówno prywatne jak i zawodowe.

Gratulujemy sukcesów


24.02.2018r w hali KJ Radzionków Cichoń Dressage zorganizowano święto hodowlane, w którym mieli przyjemność uczestniczyć uczniowie z Technikum w zawodzie: technik hodowca koni. Odbył się tam przede wszystkim pokaz ogierów licencjonowanych Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni oraz oficjalna prezentacja Cichoń Stallions. Mieliśmy zaszczyt poznać ogiery przeróżnych ras stacjonujących na terenie ŚOZHK od szlachetnych, przez śląskie po zimnokrwiste. Atrakcje, których doświadczyliśmy to demonstracyjny trening klaczy Casablanca, która w 2017r wywalczyła 4 miejsce w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w ujeżdżeniu, a trening poprowadził Wicemistrz Olimpijski Andreas Helgstrand. Całość pokazu hodowlanego uświetniła prezentacja dorobku światowej sławy polskiej projektantki mody Natashy Pavluchenko oraz wystawa najnowszego modelu samochodu marki Ferrari. Imprezie towarzyszyła artystyczna oprawa muzyka na żywo w wykonaniu Jazz Cafe Trio oraz występ pary tanecznej.


Od 03.03.18r do 10.03.18 roku w Morawie odbyły się warsztaty parkowe. Uczestniczyli w nich uczniowie Technikum w zawodzie: architektury krajobrazu pod opieką Małgorzaty Lenczewskiej. Dołączyli do nich także uczniowie z Niemiec, którzy wspólnie wykonywali prace polegające na wycinaniu samosiewek w parku, przeprowadzali prace melioracyjne rowu, a także czyścili staw z konarów. Prace w parku prowadzone były pod fachowym okiem Pana Ralfa Sydowa ze szkoły z Berlina.

Nasi uczniowie wspólnie z kolegami wykonali spiralę ziołową z kamieni ułożoną na sucho bez zaprawy. Jest to jeden z trudniejszych projektów, ponieważ wymaga on precyzyjnego ustawienia kamieni w taki sposób, aby środek spirali był miejscem najwyższym, reszta kamieni stopniowo maleje.

Spirala budowana jest od strony wschodniej, a kończy na zachodniej. Najbardziej sucholubne zioła sadzi się wyżej, a te co lubią wilgoć niżej. Wszyscy ciężko pracowali, a na koniec dnia, w ramach integracji nasi uczniowie ubrani w stroje ludowe zaprezentowali film o Polsce czyli o naszej kulturze w każdym z województw i o smakołykach jakie można tam zjeść. Uczniowie z Niemiec nauczyli się też tańca, jakim jest polonez.


W dniu 23.02.2018r, klasa III PTH wraz z Panią Moniką Kołakowską oraz Małgorzatą Lenczewską brała udział w Targach Gardenia, które raz w roku odbywają się w Poznaniu.

W w/w targach uczestniczyło blisko 600 wystawców m.in.: Firma Kubota, Polgrass, Planta, Fiskars, Rośliny ozdobne, Szkółkarstwo, Bi – Florin, Oregon, Przepis na ogród, Garden Flora, Libet, Nowacki, W. Legutko, Iglak, oraz wiele innych ciekawych firm, które już istnieją na rynku jak i takich ,które dopiero stawiają pierwsze kroki.

Jedną z takich firm jest Greenworks, globalny producent akumulatorowych elektronarzędzi ogrodowych, który rozwija dystrybucję w Polsce. Uczniowie mogli zobaczyć nowe gatunki roślin ozdobnych, oraz wykorzystanie robotów koszących do pielęgnacji trawnika. Ostatnio daje się zauważyć wzrost sprzedaży w tej kategorii produktowej.

Obecność nowych trendów, rosnąca rola zieleni w przestrzeni miejskiej i biurowej, świadomość wpływu zieleni na wartość nieruchomości, tworzenie coraz to nowszych linii narzędzi i produktów proekologicznych – to tylko kilka z obecnie panujących trendów, które obrazują zmiany zachodzące na rynku.

Osoby marzące o własnym, baśniowym zakątku, cudownym azylu, w którym królują wielobarwne kwiaty i piękne dekoracje, miały okazję nie tylko zwiedzić bardzo różnorodną i bogatą ekspozycję, ale też spotkać się z gwiazdami wielkiego formatu, specjalistami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w ogrodnictwie.


Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to święto wszystkich zakochanych, zarówno tych, którzy są zakochani, jak i tych, którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucie.... W naszej szkole Walentynki obchodziliśmy bardzo hucznie. Przygotowana przez uczniów kafejka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Można w niej było zjeść ciasto i napić się ciepłych napojów. Uczniowie architektury krajobrazu własnoręcznie wykonali upominki, które sprzedały się w całości. Klasa 4 technikum agrobiznesu, która w tym właśnie miesiącu jest gospodarzem szkoły przygotowała kolorowe serduszka, na których można było napisać życzenia dla ukochanej osoby. Ciepłe słowa i miłosne wyznania przesyłane były w różnych kierunkach. Najwięcej serduszek dostali... nauczyciele. Może to sposób na lepsze oceny? Nawet Naczelna Walentyna :-) czyli Pani Dyrektor Joanna Miłobóg przesłała największe serduszko wszystkim kochanym uczniom ZSCKR w Mokrzeszowie. To był dzień był pełen wrażeń i zabawy.


15 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-IV technikum w zawodzie: technik agrobiznesu z przedstawicielem firmy "AGROCHEM PUŁAWY" Spółka z o.o. Inicjatorem spotkania był Pan profesor Maciej Mazurek. Młodzież podczas 4- godzinnych zajęć pogłębiła swoją wiedzę z zakresu produkcji roślinnej. Głównym tematem wykładów było nawożenie mineralne i ochrona roślin: zbóż i rzepaku. Uczniowie poznali szeroki asortyment nawozów i środków ochrony roślin oraz terminy i zasady ich stosowania. Duża znajomość cyklu rozwojowego oraz wymagań roślin uprawnych na różnych etapach wzrostu ma bezpośrednie przełożenie na skuteczne wykorzystanie substancji zawartych w stosowanych nawozach i środkach chemicznych. Współczesne rolnictwo oparte jest na profesjonalnym podejściu do uprawy roślin, której celem jest uzyskanie maksymalnego plonu o wysokiej jakości. Ciekawy, merytoryczny wykład oraz barwna prezentacja multimedialna wzbogacona zdjęciami, schematami i wykresami były dla uczniów łatwą i przyjemną formą zdobycia nowych wiadomości. Na koniec spotkania uczniowie dostali katalogi produktowe firmy "AGROCHEM PUŁAWY" -wiosna 2018.


14.02. 2018r klasa II CT w zawodzie technik hodowca koni przebywała na wycieczce dydaktycznej w Wierzchosławicach koło Bolkowa w prywatnym gospodarstwie Pana Romana Drabińskiego specjalizującego się w hodowli koni szlachetnej półkrwi. Hodowla ta oparta jest na matkach pełnej krwi angielskiej, ogierach westfalskich i holsztyńskich kupionych w Polsce i Niemczech. Konie z tej hodowli są znane nie tylko w Polsce, bowiem chodzą również we Francji, Włoszech i Niemczech.

Młodzież miała okazje zapoznać się ze specyfiką ośrodka, końmi hodowlanymi, od których otrzymuje się dobre konie sportowe. Spotkaliśmy tam zasłużoną klacz Babilonię, folblutkę już 22 letnią, która dała 16 źrebiąt. Babilonia za każdym razem dawała wybitne potomstwo, które z czasem stało się dobrymi i znanymi sportowcami. Uczniowie zostali zapoznani również z zasadami żywienia koni hodowlanych, sposobem krycia klaczy, przygotowaniem ogiera do pokrycia klaczy oraz metodami treningu tych koni.


Balowe suknie, eleganckie garnitury i przeboje wszech czasów. Studniówka przyszłych maturzystów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie już za nami. Ponad 50 uczniów (klasa IV PTC – czyli jak sami uczniowie określili, ekipa Pani Ewy Mizerskiej i IV MT – czyli „chłopcy jak malowani”, ekipa Pani Jolanty Pinczakowskie) wraz z osobami towarzyszącymi i prawie tyle samo zaproszonych gości (nauczycieli i pracowników administracji) bawiło się w ostatnią sobotę karnawału 10 lutego w świdnickim Starym Młynie. Na balu nie zabrakło także rodziców na czele z Panią Gawron, która przewodniczyła Komitetowi Organizacyjnemu Studniówki.

Zgodnie z tradycją studniówka rozpoczęła się polonezem (podziękowania dla Pana Tomasza Podrzyckiego i Pana Marcina Wójciaka, bo to oni z anielską cierpliwością ćwiczyli z młodzieżą „chodzonego”), którego poprowadziła Pani Dyrektor Joanna Miłobóg. Przyszli maturzyści przygotowali program artystyczny, w którym wystąpili z nieodłącznym atrybutem, czyli telefonem komórkowym, z którego odczytywali żartobliwe sentencje na temat uczących ich nauczycieli. Były życzenia, podziękowania kierowane w stronę kadry kierowniczej i nauczycielskiej. Świetny DJ prowadzący studniówkę okazał się być absolwentem naszej szkoły - Mateusz Szmigielski do białego rana czuwał, żeby wszyscy dobrze się bawili. Bal zamknął o godz. 4:00 wspólny taniec do piosenki „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Potwierdzeniem tej wspólnoty były także miłe i zaskakujące zdarzenia. Uczniowie stwierdzili, że w naszej szkole każdy zna swoją rolę, a ponieważ szkołą rządzą kobiety, „to jest wesoła i nikt tu nie ma doła”.

Być może poza innymi walorami szkoły życzliwi nauczyciele, dobra kadra kierownicza i piękna lokalizacja naszej szkoły są tym magnesem, który przyciąga...


15 i 16 lutego 2018 uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyli w kolejnym cyklu Międzynarodowych Zawodów Jeździeckich Cavaliada organizowanych w Lublinie. To wielkie wydarzenie przyciąga rzesze miłośników koni, ze względu na wszechstronny charakter konkursów jeździeckich i wysoki poziom tego sportu.

Największych emocji podczas naszego pobytu dostarczył Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, Potęga Skoku, a poza tym Dressage Cup oraz Wechta Eventing Tour (WKKW). Po raz kolejny byliśmy dumni z Pana Piotra Mazurka, który zwyciężył zawody w powożeniu, bowiem w jego drużynie luzakowała mu nasza uczennica Kinga Prymula z kl II CT. O tym wydarzeniu Kinga mówi tak: „Były to dla mnie kolejne zawody, więc towarzyszył mi już mniejszy stres. Cieszę się z sukcesu, zwłaszcza, że w I rundzie, która odbyła się w czwartek, zespół zajął II miejsce, a w sobotę w II rundzie zdobył I miejsce, pozostając liderem. Jestem pewna, że zdobyłam doświadczenie, które w dużym stopniu wpłynie na moją przyszłość zawodową” Nasi uczniowie mieli również okazję pomóc zawodnikom na rozprężalni w przytrzymaniu koni oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia ze znanymi jeźdźcami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Targi Sprzętu Jeździeckiego, na których wystawcy prezentowali szeroką ofertę sprzętu i akcesoriów jeździeckich. Można było zrobić drobne „zakupy” dla swoich koni.

Pełni pozytywnych wrażeń i doświadczeń związanych z branżą końską, oczekujemy już z niecierpliwością na kolejny wyjazd!


Lubimy tańczyć przy muzyce, ale żeby muzyka tańczyła? Okazuje się, że tak! Przed samymi feriami 12 stycznia w pięknych i akustycznie doskonałych wnętrzach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu uczniowie klasy 3 MTz paniami Jolantą Pinczakowską i Magdaleną Kuklińską uczestniczyli w koncercie "Tańce symfoniczne". Głównym tematem koncertu był taniec, który jest najstarszym przejawem artystycznej działalności człowieka - za pomocą rytmicznych ruchów ciała wyrażamy przecież różne emocje.

Mogliśmy wysłuchać dzieł zróżnicowanych brzmieniowo, rytmicznie i tematycznie a prowadzący koncert pan Tomasz Raczkiewicz wyjaśniał, jakie elementy dzieła muzycznego nadają utworowi taneczny charakter. Przewodnikiem po tanecznym świecie wybitnych kompozytorów muzyki poważnej była orkiestra symfoniczna wykonująca dzieła największych kompozytorów XIX i XX w.:J. Brahmsa, S. Rachmaninowa, S. Prokofiewa, E. Griega, I. Strawińskiego, M. Musorgskiego, L. Bernsteina. Wysłuchaliśmy też dwóch tańców z "Małej suity" Witolda Lutosławskiego, który jest patronem Narodowego Forum Muzyki.

Tanecznym krokiem w rytmie muzyki poważnej wesoło rozpoczęliśmy ferie, a koncerty w NFM wpisują się w już w naszą szkolną tradycję.


8 stycznia 2018 roku uczniowie klas pierwszych spotkali się z pracownikiem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej panią Adrianną Kalin, która przeprowadziła mini warsztaty na temat dopalaczy i narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych. Dzięki narkogoglom każdy uczeń mógł uczestniczyć w eksperymencie, tj. założyć urządzenie i zbadać swoje odczucia i reakcje. Te specjalistyczne „gogle” symulują zachowania typowe dla osób będących pod wpływem narkotyków.

Powyższy doświadczenie było bardzo ciekawe. Jednocześnie sami uczniowie zauważyli, że sytuacje, w których zaburzona jest percepcja oraz swobodne poruszanie się, nie są przyjemne…


Trudno sobie wyobrazić życie bez Internetu, bez portali społecznościowych. Dla większości z nas to codzienność. Wchodzimy na swoje konto, przeglądamy pocztę, komentujemy i lajkujemy zdjęcia. Chwalimy się, gdzie byliśmy, co zjedliśmy. Czy na pewno wiemy, co robimy? A jeśli ktoś niepowołany ma dostęp do moich prywatnych informacji? Czy mogę czuć się bezpieczny?

Tego mogli dowiedzieć się uczniowie, którzy 9 stycznia 2018 roku wybrali się do Świdnicy na spotkanie pt. „Lajk, hejt i globalna wioska” zorganizowane w sali widowiskowej I LO. W ciekawy sposób przedstawiono tam, jak wiele informacji o nas znajduje się w Internecie, jaką krzywdę można wyrządzić komuś niepochlebnymi komentarzami, jak można uzależnić się od lajków. Swoistym komentarzem do prezentacji był film „Życie to jest to” pokazujący, jak brutalne bywają media goniące za sensacją, jak łatwo przekroczyć granicę etyczną, jak smutny jest fakt, że w dzisiejszych czasach wszystko jest na sprzedaż. I choć film nie należał do łatwych w odbiorze, to podobał się młodzieży i jeszcze długo po zakończeniu spotkania trwała żywa dyskusja.


Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Piernikarnia Śląska w Niemczy. Nasi uczniowie z technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych z paniami Jolantą Pinczakowską i Marią Czechlik 14 grudnia 2017r. brali udział w warsztatach, których aktywna formuła pozwoliła na poznanie dziejów śląskiego piernikarstwa (w tym sekretnych receptur wytwarzania ciasta i samodzielnego wykonania figuralnych pierników). Do naszej dyspozycji były m.in. piękne drewniane formy odtworzone wedle starych wzorów. Wizyta w Piernikarni Śląskiej to niezwykła podróż do krainy zmysłów, a także do czasów, gdy na Śląsku wypiekano kilkadziesiąt gatunków pierników. Przez wieki miały one różnorodne smaki i kształty (m.in. ludzi, zwierząt, przedmiotów, herbów, roślin), będąc odzwierciedleniem życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego i religijnego regionu. W Niemczy pierniki wytwarzano od 1455 roku. Jest to magiczne i pełne uroku miejsce, będące najsłodszą atrakcją turystyczną Dolnego Śląska, odkrywającą zapomniane tradycje piernikarskie (bogatsze i starsze o 100 lat od toruńskich). Zobaczcie, jak cudne pierniki udało nam się wypiec!


21 grudnia 2017r. uczniowie naszej szkoły razem z paniami Jolantą Pinczakowską i Wiesławą Krzemińską uczestniczyli w widowisku Barbary Wachowicz „Wigilie polskie”, które było prezentowane w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Było to niezwykłe spotkanie przy wigilijnym stole Kościuszki, Mickiewicza, Słowackiego, Chopina, Kasprowicza, Orląt Lwowskich, harcerzy Szarych Szeregów. Wszystkie słowa, które wypowiadali bohaterowie były autentyczne, zaczerpnięte z ich listów, dokumentów i twórczości. Usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie kolędy w interpretacji chóru NFM i chóru Chłopięcego NFM. Spektakl, w którym mogliśmy uczestniczyć otrzymał list gratulacyjny od Ojca Świętego i Złotą Różę publiczności. Na nas też zrobił ogromne wrażenie i wprowadził w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.


Już po raz czwarty z inicjatywy wychowawcy pani Haliny Bilickiej - Kowaluk społeczność internatu zorganizowała paczkę świąteczną dla osób samotnych ze środowiska w Mokrzeszowie. 3 duże i pięknie opakowane pudełka, w których znajdowały się artykuły spożywcze, słodycze, kawa, herbata, kakao, konserwy i wiele innych smakołyków oraz ozdób świątecznych, trafiły do potrzebujących. Młodzież również zaprosiła samotną mieszkankę naszej wsi na uroczystą kolację wigilijną w internacie.


W ramach miesiąca promocji kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych 15.12.2017r. odbył się w naszej szkole konkurs kulinarny „Szkolny Master Szef”. Uczestniczyły w nim trzy dwuosobowe drużyny z klas żywieniowych w składzie:

I PT – Daria Janikowska, Weronika Kulesza
II PTM – Katarzyna Dukała, Jakub Ziarek
III PTH – Agata Koza, Klaudia Mleczek

Nauczycielami odpowiedzialnymi za przygotowanie uczniów były: Pani Brygida Kowalczyk i Pani Jolanta Pinczakowska.

Uczestnicy konkursu musieli przygotować barszcz czerwony czysty i krokiety, czyli dania w sposób oczywisty kojarzące się ze Świętami Bożego Narodzenia. Mogło się wydawać, że ta sama zupa, podobna receptura, więc będzie ale efekty w każdym zespole były różne. Podobnie rzecz się miała z krokietami. W wyborze najlepszych potraw pomagały komisji dokładnie sprecyzowane kryteria uwzględniające cechy organoleptyczne gotowych wyrobów i sposób podania.

Najwięcej punktów otrzymała i tym samym zajęła I miejsce drużyna z klasy I PT w składzie: Daria Janikowska i Weronika Kulesza. II miejsce zajęły drużyny z klasy drugiej i trzeciej z jednakową liczbą punktów.

Pani dyrektor Joanna Miłobóg przekazała nagrody ufundowane przez Radę Rodziców w postaci kart podarunkowych do EMPiK-u. Za zajęcie I miejsca w kwocie 100 zł, za II miejsce o wartości 50 zł. Zmaganiom towarzyszyła świąteczna, przyjazna atmosfera.


Tradycyjnie jak co roku uczniowie naszej szkoły przygotowali własnoręcznie kartki o tematyce bożonarodzeniowej. Konkurs organizowała Pani Jolanta Pinczakowska.

Nawet najbardziej oryginalny e-mail, MMS czy życzenia na Facebooku nie zastąpią tradycyjnej, świątecznej papierowej kartki. Wysyłamy serdeczne życzenia, płynące prosto z serca, ale czy można je wyrazić bardziej niż za pomocą kartki i długopisu? Wszystkie kartki to dzieła sztuki, które zachwycają różnorodnością i pomysłowością.

Zwyciężyła kartka przygotowana przez Klaudię Mleczek z klasy 3 PTH (numer 13), zaszczytne drugie miejsce zajęła Wiktoria Stasik z klasy 4 PTC (numer 21), trzecie miejsce przypadło kartce wykonanej przez Patryka Podczaszego z klasy 4 MT (numer 4).

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


6 grudnia 2017 roku do naszej szkołyp na zaproszenie klasy 1MTC - obecnego „gospodarza szkoły” - prosto z Laponii przyjechał Święty Mikołaj! Odwiedził wszystkich grzecznych uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły przy okazji obdarowując ich słodkim podarunkiem. Już nie możemy doczekać się kolejnych Mikołajek i z niecierpliwością czekamy na ponowne przyjście Mikołaja.


W ramach obchodów „DNIA BEZ PRZEKLEŃSTW” zaproponowano młodzieży zabawę polegającą na zastępowaniu wulgaryzmów innymi zabawnymi określeniami. Udało się stworzyć słowniczek. Najciekawsze zwroty: „motyla noga"', „kurtka na wacie" , „Jabłko kiszone" już znalazły się w języku szkolnym. W przyszłym roku zorganizujemy nie dzień pa tydzień bez przekleństw i liczymy na równie wysoką kreatywność. Powyższe działanie było inicjatywą nauczyciela wychowania fizycznego pana Tomasza Podrzyckiego i wpisało się w realizację mini projektu „Ku wartościom - kultura języka”.


27 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I z przedstawicielem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS w Świdnicy) Panią Lucyną Jabłonką. Młodzież miała okazję zapoznać się z zakresem działalności instytucji oraz świadczonymi przez nią usługi. Ciekawe prezentacje multimedialne i filmy przybliżyły uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Uczestnikom spotkania rozdano materiały i foldery edukacyjne dotyczące BHP w różnych działach rolnictwa. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia występujące w codziennej pracy rolnika. Sprawdzeniem nabytych wiadomości był test wiedzy składający się z 20 pytań. Najpilniejsze okazały się dziewczęta(!), które zdobyły największą ilość punktów. Na zwycięzców testu czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe.


28.11.2017r. uczniowie kl. III PTH – Agata Koza i Dawid Czekaj wzięli udział w VIII edycji Dolnośląskiego Konkursu Potraw Regionalnych – „Powiedz mi co jesz, a powiem Ci skąd jesteś”. Przygotowaniem ekipy zajęła się Pani Brygida Kowalczyk.

Zadaniem uczniów było sporządzenie przystawki i dania głównego z surowców przygotowanych przez organizatora konkursu – Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Czas pracy określony w regulaminie wynosił 2 godziny. Młodzi kucharze prezentujący naszą szkołę na przystawkę przygotowali: „pieróg” z kapusty włoskiej z nadzieniem z fasoli „Jaś” oraz orzechów laskowych w karmelu podany na „zielonym oleju”. Agata i Dawid postawili na nowatorskie podejście do zaprezentowania „pierogów” z gotowanej fasoli – smaku dopełniał boczek smażony z cebulą i czosnkiem oraz orzeszki w karmelu, a całość była otulona w zblanszowane liście kapusty włoskiej.

Danie główne w wykonaniu naszych uczniów to: marynowany schab z dzika podany na bigosie z sokiem z czarnego bzu i kiełbasą jałowcową z pudrem z oliwy z oliwek.

Nasi kucharze usłyszeli mnóstwo pochlebnych opinii na temat smaku i pomysłowości przygotowanych przez siebie potraw. Zaprezentowali się wspaniale, a poczucie dobrze spełnionego obowiązku to powody do dumy i radości oraz droga do przyszłych sukcesów. Tym razem zajęli 4 miejsce, ale motywację mają taką, że w przyszłym roku chcą sięgnąć po najwyższe miejsce na podium. Trzymamy kciuki!


30.11.2017r. uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Poznania, gdzie na Miedzynarodowych Targach Poznańskich odbywała się Cavaliada CSI3* Międzynarodowe Zawody Jeździeckie. Celem imprezy była popularyzacja jeździectwa jako dyscypliny sportowej i formy rekreacji oraz pogłębienie zainteresowań związanych z hodowlą koni.

To wydarzenie co roku przyciąga naszych uczniów jak magnes. Nic dziwnego. Mogą na Cavaliadzie na własne oczy zobaczyć znanych zawodników z Polski i ze świata, obserwować wszechstronność konkurencji jeździeckich, podziwiać pokazy konne. Są to niewątpliwie doznania jedyne w swoim rodzaju, a element rywalizacji sportowej dodaje pikanterii całości. Kto widział kiedykolwiek konkurs Potegi Skoku o nagrodę Międzynarodowych Targów Poznańskich, ten wie, o czym mowa. I tym razem mogliśmy z dumą odśpiewać polski hymn, bo wygrał nasz zawodnik ex aequo z zawodnikiem z Niemiec Zwiedziliśmy także jedną z większych atrakcji tej imprezy - Targi Sprzętu Jeździeckiego, gdzie wystawcy prezentowali swoją ofertę sprzętu i akcesoriów jeździeckich. Tematyka Cavaliady obejmowała dosłownie wszystko co jest związane z końmi i jeździectwem.

Największe emocje obudziły w nas jednak czwartkowe zawody, ze względu na udział uczennicy Kingi Prymuli, która luzakowała Panu Piotrowi Mazurkowi podczas Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi. Ten team jak zawsze zaprezentował się wspaniale, co przełożyło się oczywiście na I miejsce!

O swoich wrażeniach tak mówi sama Kinga:

„Pierwszy konkurs odbył się w czwartek. Była to I runda w Halowym Pucharze Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi o nagrodę KIA Delik. II rudna odbyła się w sobotę. Pan Mazurek zakwalifikował się do Cavaliady, ponieważ został Wice Mistrzem Polski w Zaprzęgach Czterokonnych w Bogusławicach. Moimi zadaniami było dbanie o sprzęt zaprzęgowy, plecenie grzyw, przygotowanie koni do zawodów, czyszczenie, zaprzęganie koni do bryczki i karmienie. Jestem bardzo zadowolona z udziału w zawodach, ponieważ zdobyłam nowe doświadczenia, wzbogaciłam wiedzę zawodową, poznałam nowych ludzi, którzy są związani z branża końską. Z dnia na dzień rosną we mnie pozytywne emocje i motywacja do rozwijania swoich zainteresowań. Zachęcam wszystkich uczniów kształcących się w tym zawodzie do zaangażowania się w sport jeździecki, ponieważ oprócz rozwijania swoich kompetencji zawodowych, jest to piękna przygoda z końmi.


1 grudnia 2017 roku w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa dolnośląskiego. Wręczenia dyplomów w imieniu Pani Premier dokonali: specjalnie zaproszona na tę uroczystość Minister Edukacji Anna Zalewska oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. W ZSCKR w Mokrzeszowie kryteria przyznania stypendium spełniła Kamila Majewska uczennica klasy czwartej technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych. W roku szkolnym 2016/2017 uzyskała najwyższą średnia ocen w szkole: 5,00 oraz otrzymała wzorową ocenę ze sprawowania.

Kamila jest osobą systematyczną, pracowitą i rzetelną. W klasie postrzegana jest jako koleżeńska, pomocna i słowna. Nie wchodzi w konflikty, cechuje ją obiektywizm i sprawiedliwość. W ocenie nauczycieli jest osobą wyważoną, spokojną, opanowaną, kulturalną. zdystansowaną, skupioną na samorozwoju. W relacjach koleżeńskich zachowuje się właściwie. Powierzone zadania wykonuje skrupulatnie, prezentuje wysoką kulturę słowa i cechuje ją ciekawość poznawcza. Potrafi wyznaczać sobie cele, umie zbudować strategię postępowania i jest bardzo konsekwentna w realizacji zamierzeń. Cieszy się bardzo dobrą opinią wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Corocznie bierze udział w Crossie Mokrzeszowskim, a w poprzednim roku szkolnym zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej - Gazela. Wykazuje zaangażowanie w wielu dziedzinach, nie tylko związanych z rozwijaniem zainteresowań zawodowych. W roku szkolnym 2016/2017 była najlepsza w szkolnym konkursie czytelniczym „Jak przekonać obcokrajowca do czytania literatury polskiej?”, a także brała udział w konkursie Master Cheff zdobywając I miejsce w kategorii „Tartinki”.

Przez Samorząd Uczniowski jest postrzegana jako solidna i słowna koleżanka, zarażająca dobrym humorem i pozytywnym nastawieniem do świata.

Należy dodać, że o Stypendium Prezesa Rady Ministrów mogą ubiegać się uczniowie, którzy w danym roku szkolnym mają średnią powyżej 4,75 oraz przynajmniej bardzo dobą ocenę ze sprawowania. Stypendium wiąże się z gratyfikacją pieniężną - uczeń otrzymuje co miesiąc przyznaną kwotę, którą może wykorzystać na rozwijanie swoich zainteresowań.

Stawka jest warta zachodu, zatem zachęcamy wszystkich uczniów do rywalizacji o stypendium PRM za ten rok szkolny!


1 grudnia 2017r. odbył się mecz towarzyski w piłkę nożną halową pomiędzy drużyną naszej szkołą a reprezentacją Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. W miłej atmosferze młodzież rozegrała spotkanie stojące na wysokim poziomie technicznym. Oczywiście panował duch fair play. „Ekonomik" zwyciężył, ale my nie powiedzieliśmy ostatniego słowa! Sposobność do rewanżu może się nadarzyć na nadchodzącym Międzyszkolnym Turnieju Piłki Halowej w Strzegomiu.


28 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnych eliminacjach Olimpiady Solidarności. Zakres materiału obejmował dwie dekady historii, czyli lata 70- te oraz 80-te XX w. Test wielokrotnego wyboru zawierał zdjęcia opozycjonistów, obiekty architektoniczne oraz mapy z podziałem administracyjnym PRL-u z czasów Edwarda Gierka. Najlepszy wynik osiągnął Kacper Król z klasy 2PTM. Gratulujemy!


16 i 17 listopada 2017 r. uczniowie klasy III Technikum w zawodzie: technik architektury krajobrazu pod opieką Pani Małgorzaty Lenczewskiej - nauczyciela przedmiotów zawodowych odbyli 2-dniowe warsztaty w historycznym zespole parkowo-pałacowym w Morawie. Spotkanie miało na celu przeprowadzenie jesiennych prac pielęgnacyjnych w parku oraz przygotowanie harmonogramu prac na planowane w marcu 2018 r. polsko-niemieckie seminarium parkowe. Uzupełnieniem części praktycznej warsztatów były zajęcia teoretyczne przeprowadzone przez ekspertów z Parku Mużakowskiego w Bad Muskau oraz Pana Ralfa Sydow z Peter Lenne Schule z Berlina. Uczniowie mieli okazję poznać historię powstania i rozwoju parku w Morawie oraz zapoznali się z obecną fauną i florą występującą na jego terenie.


W czwartek 23 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się X Jubileuszowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej. W tym roku tematem przewodnim była twórczość Boba Dylana i Udo Lindenberga. W imprezie wzięli udział uczniowie z 7 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego: II LO, III LO, ZSE, ZSCKR, ZS NR1, ZSHT oraz organizatorzy - ZSM. Naszą szkołę reprezentowali: uczennica kl. III PTH Iga Kiecenka, która recytowała w j. angielskim utwór pt.: ,,The Times they are a-changing” autorstwa Boba Dylana i uczennica Katarzyna Mierzejewska z kl. III PTH z utworem Udo Lindenberga ,, Die schweren Zeiten’’ oraz uczeń kl. I. MTC Grzegorz Charciarek z utworem ,,Biochemon’’. Podczas tegorocznego wieczoru, przy blasku świec, w niepowtarzalnej atmosferze przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiło 35 osób. Wykonawcy przypomnieli lubiane i znane od pięciu dekad piosenki Boba Dylana: ,,Blowing in the wind” oraz ,,Knocking on haeven’s door” jak również nastrojową piosenkę „Die schweren Zeiten”autorstwa Udo Lindenberga, kultowego niemieckiego piosenkarza rokowego. Wszyscy uczestnicy zostali docenieni i otrzymali atrakcyjne nagrody.


Jak co roku w naszej szkole odbyły się warsztaty zawodowe skierowane do uczniów kształcących się w zawodzie technik hodowca koni. Zaplanowaliśmy je na dzień 22 listopada, co wiąże się z faktem, że to właśnie w tym miesiącu promujemy zawód: technik hodowca koni. Przyszli hodowcy mieli za zadanie zaprosić do szkoły osoby związane z szeroko rozumianą branżą i spowodować, aby specjaliści prowadzący warsztaty przekazali nam jak największą porcję wiedzy z zakresu hodowli, chowu i sportu końskiego.

Warsztaty odbyły się pod hasłem „Jedno zwierzę, a tak wiele konkurencji”. Młodzież miała tego dnia okazję poznać znane osoby, które poprzez pasję do koni, ciężką pracę, stałe treningi i nieustanne kształcenie w tym kierunku, odnoszą sukcesy w hodowli i sporcie konnym, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wykładowcy prowadzący nasze spotkanie to między innymi: Izabela Dyrek – trener i zawodniczka dyscypliny ujeżdżenie, Robert Świątek – trener dyscypliny wyścigi konne reprezentujący WTWK Wrocław, Piotr Mazurek – lekarz weterynarii, zawodnik dyscypliny powożenie zaprzęgami czterokonnymi, Anna Stasiak – zawodniczka dyscypliny wyścigi konne, hodowca koni sportowych, Adam Susłowski – trener i zawodnik dyscypliny woltyżerka i Joanna Pawlak – zawodniczka.

Warsztaty były wartościową formą edukacji, dzięki której uczniowie pogłębili swoją wiedzę zawodową. Zaproszeni specjaliści zadeklarowali chęć współpracy z naszymi uczniami, w tym wyrazili wolę udostępniania swoich ośrodków treningowych do celów dydaktycznych i realizacji praktyk zawodowych.

Jesteśmy wdzięczni przybyłym gościom za bezinteresowne dzielenie się z nami cennym doświadczeniem i oprowadzenie nas po pasjonującym „końskim świecie”, a przede wszystkim za to, że możemy uczyć się od najlepszych.


Informuję, że w dniu 25.11.2017r. (sobota) zajęcia praktyczne z produkcji zwierzęcej dla Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego R03a, odbędą się w Stadninie Ogierów "Książ". Zbiórka o godzinie 9.00.

Szczegółowe informacje u Pani Joanny Niebieszczańskiej.


16 października 2017r. w świdnickim teatrze miało miejsce bardzo ważne dla lokalnego środowiska wydarzenie. 30 lat istnienia obchodziło Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy. Jubileuszowi towarzyszyła konferencja „Prawo do godności” poświęcona przestrzeganiu zapisanych w Konwencji ONZ praw osób niepełnosprawnych. Na pewno ważne słowa dotyczące wsparcia społecznego podopiecznych i ich rodzin padły z ust zaproszonych gości podczas panelu dyskusyjnego. Wrażenie na wszystkich zrobił specjalnie nakręcony na tę okoliczność teledysk oraz przedstawienie „Świat bajek”, które ujęło widzów grą aktorów i pięknymi kostiumami

Jaki ten fakt ma związek z ZSCKR w Mokrzeszowie? Placówką prowadzoną przez PSONI jest m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie, którego siedziba znajduje się na parterze internatu naszej szkoły. Nie są nam obce potrzeby i problemy osób niepełnosprawnych, bo spotykamy się z nimi na co dzień. Tak, jak przy organizacji Dnia Godności, tak i teraz wzięliśmy czynny udział w wydarzeniu i „wspomogliśmy sąsiadów”. Podczas części oficjalnej szkołę reprezentowała Pani dyrektor Joanna Miłobóg. Nad poczęstunkiem dla gości czuwali natomiast uczniowie klas I i II technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką Pani Brigidy Kowalczyk.

Z okazji Jubileuszu składamy wszystkim podopiecznym i kadrze mokrzeszowskich WTZ-ów życzenia radości na co dzień i wielu sukcesów w dalszym działaniu. Niech każdy dzień przynosi przekonanie, że nie ma rzeczy niemożliwych, bo przecież „rzeczywistość jest utkana z tej samej przędzy co marzenia”, a na przyjaciół zawsze można liczyć!


26.10.2017r. uczennice z klasy I technikum w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyły w wycieczce dydaktycznej do Lutomi Górnej, dotyczącej podstaw woltyżerki i organizacji chowu i hodowli koni w wychowie bezstajennym. Prowadzącym zajęcia był Pan Adam Susłowski – znany zawodnik woltyżerki, wielokrotny finalista Mistrzostw Europy, Świata i Zawodów Międzynarodowych, wielokrotny Mistrz Polski w Woltyżerce. Młodzież doskonaliła swój dosiad poprzez pracę nad równowagą, umiejętnością balansowania ciałem oraz uświadomienie sobie mechaniki pracy jeźdźca na koniu.

Uczniowie uczestniczyli również w karmieniu koni, ich pielęgnacji i obsłudze. Zapoznali się ze specyfiką i strukturą gospodarstwa ekologicznego, w którym zaspokaja się naturalne potrzeby koni, tj. bycie w stadzie, zapewnia się stałą możliwość ruchu i przyjazny kontakt z człowiekiem.


Również w tym roku szkolnym obchodziliśmy Święto Niepodległości w nieco innej formie. Odeszliśmy od tradycyjnego apelu, ponieważ naszą ideą było zaangażowanie całej społeczności szkolnej. Każda klasa wraz z wychowawcą miała przygotować pracę związana z Dniem 11 Listopada, ułożyć Dekalog Patrioty oraz zaśpiewać jedną z wylosowanych pieśni patriotycznych. Wszystkie zespoły spisały się wzorowo i pięknie się prezentowały w strojach z elementami barw narodowych. Uroczystość przebiegła w należytej atmosferze. Dodatkową atrakcją było wspólne zdjęcie każdej klasy i Grona Pedagogicznego z „Piłsudskim” i jego „Kasztanką.” W postać Marszałka wcielił się Pan profesor Aleksander Rak. Na zakończenie każdy otrzymał słodki podarunek.

Nad organizacją wydarzenia czuwał Samorząd Uczniowski, Pani profesor Agnieszka Stelmach oraz gospodarz szkoły w miesiącu listopadzie – klasa 3 MT wraz z wychowawcą Panią Magdaleną Kuklińską.


„Jest ogromne, czerwone, rumiane, przez uczniów ZSCKR bardzo podziwiane…” - to tylko mały fragment zaskakująco bogatej i różnorodnej twórczości naszych uczniów na temat „fantazje z jabłkiem”.

8 listopada 2017r. odbyło się I Święto Jabłka w naszej szkole – pierwsze, ale nie ostatnie, ponieważ szkolną maskotką jest jabłko, w naszym logo także jest jabłko, a poza tym jabłko jest owocem, który kusi swoim urokiem i walorami wszystkich naszych uczniów niezależnie od kierunku kształcenia. A od historii Adama i Ewy wiemy, że wszystko zaczęło się od jabłka...

Tegoroczne święto pokazało jak wiele wspaniałych pomysłów mieli uczniowie. Celowo nie sugerowano żadnych form, a tym czasem poza wspomnianą twórczością literacką młodzież przygotowała piękne plakaty na cześć jabłka, ulotkę pod hasłem „Jabłka na zdrowie”, referat o właściwościach jabłek oraz smakołyki jabłkowe. Były gry i zadania do wykonania. Całość świetnie prowadził opiekun Samorządu Uczniowskiego pan Ryszard Skotnicki wraz z przewodniczącą SU Agatą Kozą. Pani Brygida Kowalczyk z klasą II PT przygotowała ucztę jabłkową. Szczególne podziękowania należą się pani Magdzie Kuklińskiej i klasie III MT za sprawną organizację i przygotowanie techniczne. Najbardziej napracowało się jury, któremu przewodniczyła pani dyrektor Joanna Miłobóg. Jak się okazało pani dyrektor specjalnie na tę okazję nauczyła się wierszyka Jana Brzechwy W tym roku za prezentacje i współzawodnictwo przyznano dyplomy. Pierwsze miejsce zajęła klasa IV PTC, ale tak naprawdę to święto pokazało, że wszyscy uczniowie naszej szkoły są zwycięzcami.

Wierszyk ułożony przez klasę II CT pod tytułem „Przygoda Jonatana”

„Szło jabłuszko przez Mokrzeszowski sad i szło tak przez 60 lat,
Aż spotkało zawodówkę, która zrobiła w sadzie obróbkę i pobrała ziemię próbkę.
Architektura się zebrała, drzewka wkopała i ładnie podlała.
Rano wszyscy zaskoczeni, bo w sadzie już się nie zieleni, tylko od jabłek czerwieni.
Agrobiznes zrobił biznes, sprzedał jabłek kosz i przetańczył z sukcesu całą noc!
Żywieniówka jabłko dorwała i sprawnie je poćwiartowała
Ładnie ciasto na blasze rozłożyła i do piekarnika włożyła,
Smaczna szarlotkę wykonali i następnego dnia całą szkołę poczęstowali.
Wszyscy się tym uradowali i w święto jabłka ucztowali.”


Po Hubertusie w Krzyżowicach przyszła pora na mokrzeszowskiego Hubertusa. Tym razem uczniowie z PZS w Krzyżowicach wraz z panią Iwoną Ostrowską - kierownikiem kształcenia praktycznego i panem Grzegorzem Jasiczkiem - nauczycielem przedmiotów zawodowych, przyjechali z rewizytą do nas. Impreza wzorem lat ubiegłych odbyła się 7 listopada 2017r. w Stadzie Ogierów „Książ”, które nasi przyszli hodowcy koni znają od podszewki, bo realizują tam regularnie zajęcia i praktyki. Nad całością przygotowań czuwali nauczyciele: pani Joanna Hodel, pani Joanna Niebieszczńska i pan Maciej Mazurek. Jak przystało na „spotkanie branży”, nie zabrakło „końskich tematów” i atrakcji właściwych obchodom „Hubertusa”. Pani zootechnik Małgorzata Studzińska ciekawie opowiadała o działalności ośrodka hodowlanego i wyjątkowości koni rasy śląskiej. Program rozpoczął się mocnym akcentem. Mogliśmy podziwiać pana Bartłomieja Kwiatka - wielokrotnego mistrza Polski i świata w powożeniu podczas przejazdu zaprzęgiem czterokonnym. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem prędkości, fantastycznej techniki i świetnej współpracy całego zespołu. Na uwagę zasługuje fakt, że z panem Bartkiem jeździ absolwentka naszej szkoły - Ola Kołodziej, którą i tym razem zobaczyliśmy w charakterze luzaka. Atrakcją była też prezentacja na temat roli husarii w dziejach Polski przygotowana przez pana Andrzeja – miłośnika historii tej formacji. Oko cieszył przejazd Oli Chudy z klasy drugiej, która specjalizuje się w jeździe w damskim siodle i za każdym razem zachwyca publiczność pięknym kostiumem (tym razem była to kreacja a la pirat). Dla uczestników „Hubertusa” organizatorzy przygotowali konkursy. Była i „próba dzielności”... jeźdźców, bo to oni tym razem pokonywali przeszkodę. Można było się wykazać w konkurencji „rzut podkowami” oraz drużynowo w „sztafecie workowej”. Nie zabrakło też przejażdżki po książańskim parku i „pogoni za lisem”, który nie miał szans z naszym uczniem – Michałem Zawadą. Na zakończenie wszyscy spotkali się przy ognisku. Kiełbaski, zupa gulaszowa oraz gorąca herbata zniknęły szybko, ale wspomnienia tegorocznego Hubertusa na pewno pozostaną na długo. I to wcale nie ze względu na jesienną mgłę, która chciała dać nam się we znaki...


25 października 2017 r. – już po raz kolejny – w naszej szkole odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa pod nazwą „WAMPIRIADA”.

Krew oddało łącznie 30 osób – pełnoletni uczniowie i uczennice. Sporą część stanowili nowicjusze z klasy III MT i III EZ. Tym razem udało się zebrać blisko 6 litrów krwi, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia. Krew można było oddawać przed budynkiem głównym szkoły w KRWIOBUSIE.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą kolejnej akcji i zarazem organizatorem był Pan Szymon Gumny przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania, ponieważ „oddając krew, ratujesz życie”!


Każdego roku w eliminacjach szkolnych do konkursu OWiUR w całej Polsce, bierze udział ponad 22 tysiące uczniów. Również tradycją naszej szkoły jest udział w olimpiadzie. W tym roku szkolnym eliminacje odbyły się 27 października, co zbiegło się w czasie z obchodzonym w naszej szkole miesiącem agrobiznesu. Uczniowie klasy 2PTM technikum w zawodzie technik agrobiznesu zmagali się z sześćdziesięcioma pytaniami w części pisemnej oraz ciekawymi zadaniami w części praktycznej w dwóch blokach tematycznych: produkcja zwierzęca oraz produkcja roślinna.

Zwycięzcy bloku produkcja zwierzęca to:
I miejsce -Szymon Ślązak
II miejsce - Jerzy Imiołek

Zwycięzcy bloku produkcja roślinna to:
I miejsce – Tomasz Kucharski
II miejsce - Jerzy Imiołek

Uczniowie, którzy zajęli I miejsca wezmą udział w eliminacjach okręgowych, które zaplanowano na 20-21 kwietnia 2018 roku we Wrocławiu.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!


19.10.2017r. delegacja naszych uczniów technikum w zawodzie: technik hodowca koni wraz z nauczycielami i kadrą kierowniczą miała przyjemność uczestniczyć gościnnie w szkolnej imprezie jeździeckiej zwanej Hubertusem Konnym zorganizowanej przez Powiatowy Zespół Szkół w Krzyżowicach. Wszystko odbywało się w zgodzie Zgodnie z tradycją tego święta Myśliwych, Leśników i Jeźdźców. Nie zabrakło ani pokazów ani konkursów.

Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice tj.: Emilia Poczachowaska i Eliza Sulich z kl. IV PTC, Aleksandra Chudy z kl. II CT, Olga Troszczyńska, Julia Białobrzeska oraz Katarzyna Bednarz z kl. I MTC, które wykazały się umiejętnościami jeździeckimi, rywalizując w próbie Caprillego oraz sztafecie na koniach, w której nasze uczennice wypadły znakomicie i zajęły I miejsce! Nasi młodzi jeźdźcy zostali nagrodzeni akcesoriami jeździeckimi, co dało im poczucie satysfakcji i dumy, że zawód, którego się uczą daje im i wiedzę i możliwość pracy z końmi.

Zwiedzanie bazy szkoły, obiektów stajennych oraz nawiązanie znajomości z rówieśnikami kształcącymi się w tym samym kierunku i realizującymi swoją pasję, umożliwiły uczniom wzajemną wymianę umiejętności, jak również poznanie ciekawych metod hodowlanych i treningowych.

Program jeździecki przeplatany był atrakcyjnymi występami zaproszonych gości. Pokazy dotyczyły np. ujeżdżenia w damskim siodle, powożenia zaprzęgów jednokonnych, szkolenia koni dosiadanych przez Wrocławską Konną Straż Miejską itp. Wspólna zabawa jeździecka zakończyła się gonitwą -pogonią za lisem, a następnie poczęstunkiem w postaci bigosu, czyli tradycyjnej potrawy myśliwskiej.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom ze szkoły w Krzyżowicach za miłe przyjęcie nas, integrację społeczności szkolnej i wymianę doświadczeń jeździeckich i hodowlanych.


13 października 2017 r. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie został odznaczony pamiątkowym medalem „75 lat Batalionów Chłopskich” za zasługi związane z działalnością edukacyjną szkoły na niwie wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu i budowania tożsamości narodowej. Podczas uroczystego apelu dekoracji sztandaru szkoły dokonał pan major Jan Paluchniak – Prezes Zarządu Okręgu we Wrocławiu, członek Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Medalem zostały także uhonorowane: Joanna Miłobóg – dyrektor szkoły i Agnieszka Stelmach – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

To kolejne wyróżnienie, które placówka otrzymała dzięki inicjatywie Pana Majora. Pierwsze odznaczenie - medal pamiątkowy z wizerunkiem gen. Franciszka Kamieńskiego (komendanta głównego BCh) wraz z dyplomem Zarządu Głównego zostało przyznane 24 października 2001 roku z okazji 60 rocznicy powstania Batalionów Chłopskich. Następnie 30 listopada 2009r. odbyła się uroczystość nadania ZSCKR w Mokrzeszowie Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

W swoim przemówieniu pan Paluchniak podkreślił, że mokrzeszowska szkoła od lat inicjuje i realizuje wiele przedsięwzięć związanych z tematyką historyczną.

Cieszymy się, że wręczenie pamiątkowego medalu nastąpiło właśnie 13 października 2017 r. Ta data sąsiaduje bowiem z dwiema innymi – 8 października, kiedy obchodzi się Dzień Żołnierza Batalionów Chłopskich i 14 października – Dniem Edukacji Narodowej. Stąd na apelu przygotowanym przez klasę 2 technikum w zawodzie technik hodowca koni pod opieką wychowawczyni – pani Joanny Hodel nie zabrakło ani akcentów patriotycznych, ani kwiatów i słów podziękowania dla nauczycieli. Do życzeń jak co roku dołączył się Samorząd Uczniowski, który tym razem przygotował imienne muffinki oraz kwiaty wykonane techniką origami (wspierany przez panią Brygidę Kowalczyk i pana Ryszarda Skotnickiego). W uroczystości wzięli udział także rodzice, którzy nie tylko na ręce Pani Dyrektor złożyli kwiaty, ale także wzięli udział w przedstawieniu. Ważnym momentem było wpisane w 60-letnią tradycję ZSCKR w Mokrzeszowie ślubowanie uczniów klas I, którzy w słowach wypowiadanej roty przysięgali „swoją postawą przynosić chlubę szkole, rodzicom i Ojczyźnie”.


17 października 2017 roku klasy pierwsze miały możliwość spotkania z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy panią Adrianną Kalin. Spotkanie podzielono na dwie części. Najpierw była poglądowa pogadanka na temat strat zdrowotnych wynikających z palenia papierosów, w tym e-papierosów. Następnie odbyło się badanie zawartości tlenku węgla w płucach z zastosowaniem SMOKERLYZERA. Tym uczniom, którzy mimo że sami nie palą, ale informowali, że w rodzinie dużo osób pali, rozdano ulotki specjalistyczne przeznaczone dla długoletnich palaczy mówiące o skutkach palenia. Natomiast ci pierwszoklasiści, u których wynik badania wskazywał, że są palaczami, uświadomili sobie, jakie są skutki palenia tytoniu podczas indywidualnych konsultacji z prowadzącą badanie. Oni również otrzymali ulotki i testy motywujące do rzucenia palenia. Umówiliśmy się także, że w przyszłym roku szkolnym będą mogli ponownie „spotkać się” ze SMOKOLYZEREM.


5 października 2017r. klasa 1MTC, 2CT oraz grupa agrobiznesu z klasy 2PTM wraz z wychowawczyniami Panią Elwirą Podhalcz, Panią Joanną Hodel oraz Panią Karoliną Czaplińską, pojechały do Radomierza i Komarna w ramach obchodzonego w naszej szkole miesiąca agrobiznesu.

Uczniowie, realizując zajęcia związane z produkcją zwierzęcą, odwiedzili Stację Badawczo-Dydaktyczną Uniwersytetu Wrocławskiego w Radomierzu, gdzie hodowane jest bydło mięsne rasy Charolaise. Gospodarstwo położone jest w malowniczej dolinie u stóp gór Kaczawskich i prowadzone jest przez Państwo Gierszewskich.

Uczestnicy wycieczki mieli również okazję odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne „Szałas Muflon” prowadzone przez Pana Bartłomieja Krawicza.


2 października 2017r. klasa 2PTM wraz z wychowawczynią Panią Karoliną Czaplińską oraz Panem Szymonem Gumnym, wybrała się na wycieczkę klasową do Parku Krajobrazowego Jeziorko Daisy. Piękna pogoda i dobry humor uczestników sprawiły, że wycieczka bardzo się udała. Po męczącym marszu wszyscy zasłużyli na pyszne kiełbaski z ogniska.


18 września 2017r. podczas zajęć z produkcji zwierzęcej, w gospodarstwie należącym do spółki Agrominor w Mokrzeszowie, klasa 1MT (przyszli technicy agrobiznesu), uczyła się i jednocześnie świetnie się bawiła przygotowując pokarm dla cieląt, a następnie je karmiąc.

Praca przy zwierzętach sprawiła młodym hodowcom wielką przyjemność. Wszyscy z uśmiechem na ustach dokarmiali równie szczęśliwe z tego powodu cielęta


Zgodnie z programem wychowawczo-profilaktycznym szkoły odbyło się planowane na wrzesień spotkanie nadkomisarza Roberta Topolskiego z uczniami klas pierwszych. Celem spotkania było podniesienie świadomości prawnej uczniów, wyjaśnienie pojęć „czyn karalny” i „wykroczenie”. Poza tym nadkomisarz uczulał młodzież na zagrożenia płynące z niefrasobliwego i niewłaściwego korzystania z portali społecznościowych. Jak co roku spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a młodzież jak zwykle miała wiele pytań dodatkowych do nadkomisarza.


Obchody 60-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego rozpoczęła msza św. w wiejskim kościółku w Mokrzeszowie, do której Komitet Organizacyjny Zjazdu zaprosił swoich kolegów, księży (także absolwentów), uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Jednak główna uroczystość prowadzona przez absolwentów – nauczycili Elwirę Podhalicz i Bogusława Szawerdę miała miejsce w świdnickim teatrze.

Do teatru 30 września przybyli nie tylko absolwenci, a wśród nich Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, włodarze Gminy Świdnica i Powiatu Świdnickiego, ale także dyrektorzy i prezesi instytucji współpracujących ze szkołą. Dodatkowo uroczystość uświetnił swoją obecnością Robert Jakubik, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który pamiątkowy grawerton wręczył Joannie Miłobóg, dyrektorowi szkoły w Mokrzeszowie i oczytał list gratulacyjny Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Listy gratulacyjne na ręce dyrektor Joanny Miłobóg złożyli także Zygmunt Worsa - wicestarosta Powiatu Świdnickiego, Zbigniew Kanicki - zastępca wójta Gminy Świdnica, Regina Adamska – przewodnicząca Rady Gminy Świdnica oraz Bogdan Kożuchowicz – burmistrz Świebodzic.

- Mamy dzisiaj okazję wspólnie zatrzymać się i sięgnąć do historii szkoły – mówiła w swoim wystąpieniu dyrektor Joanna Miłobóg. - Ale przede wszystkich do ludzi z nią związanych, do ich osiągnięć, do ich sukcesów i poczuć się częścią jednej wielkie społeczności mokrzeszowskiej szkoły. Nasza szkoła różni się od tej sprzed 60 lat. Od 1957 roku zmieniło się niemal wszystko. Inne są budynki szkolne, inne metody i formy pracy, inne są też egzaminy. Przez ten okres zmieniali się dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy, uczniowie, ale jednak przez cały ten czas pozostajemy wierni profilowi szkoły. Tak jak 60 lat temu, tak i teraz, kształcimy przyszłe kadry dla rolnictwa i rozwijających się obszarów wiejskich. Silna pozycja szkoły na rynku edukacyjnym i jej liczne sukcesy są naszym wspólnym dziełem, z którego możemy być dumni. ZSCKR w Mokrzeszowie jest szkołą znaną i cenioną nie tylko w Polsce ale także za jej granicami. Stawiamy sobie za cel nieustanny rozwój. Dlatego otwieramy nowe kierunki kształcenia, modyfikujemy metody nauczania, sięgamy po nowe pomoce dydaktyczne. Jak zawsze naszymi priorytetami w procesie wychowania są następujące wartości: uczciwość, poszanowanie praw, tolerancja, wzajemny szacunek, odpowiedzialność, troska wobec potrzebujących i patriotyzm. Wy, drodzy absolwenci jesteście potwierdzeniem, że w naszych działaniach osiągnęliśmy wspólny sukces. Zdobyliście w naszych murach wiedzę fachową, która uczyniła z was specjalistów i ułatwiła karierę. Zgłębiliście tutaj także wiedzę życiową. Stanowicie naszą chlubę i powód do dumy.

Jubileusz 60-lecia był także okazją do podkreślenia wybitnych zasług pracowników i nauczycieli szkoły. Jak zwykle przy takich okazjach były medale i odznaczenia.

W uznaniu zasług związanych z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży Minister Edukacji Narodowej na wniosek Ministra Rolnictwa przyznał Medale Komisji Edukacji Narodowej Joannie Miłobóg, Elwirze Podhalicz i Ryszardowi Skotnickiemu.

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi po wskazaniu przez dyrektora szkoły Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Medalami za Długoletnią Służbę: Małgorzatę Bednarską, Halinę Bilicką-Kowaluk, Iwonę Cieślik-Jagielską, Marię Czechlik, Hannę Lisowską, Ewę Mizerską, Grzegorza Wójtowicza, Brygidę Kowalczyk, Luizę Kępińską i Monikę Kołakowską.

W uznaniu zasług dla rolnictwa, a zwłaszcza na niwie edukacji rolniczej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek dyrektora szkoły przyznał Honorową Odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa”: Iwonie Cieślik-Jagielskiej, Szymonowi Gumnemu, Joannie Hodel, Krzysztofowi Hodel, Magdalenie Kuklińskiej, Monice Kołakowskiej, Bogumile Kosut, Jolancie Pinczakowskiej, Marcie Podrzyckiej, Elwirze Podhalicz, Aleksandrowi Rakowi, Małgorzacie Rasale, Agnieszce Stelmach i Agacie Wójcik.

Szkoła nie zapomniała także o osobach, na których bezinteresowną pomoc i wsparcie szkoła może zawsze liczyć. Statuetki i honorowy tytuł „Przyjaciela Szkoły” otrzymali: Mieczysława Dubiel, Elwira Kinast, Robert Klimkiewicz, Marcin Krajewski, Małgorzata Kruk, Robert Topolski, Dagmara Lorent, Mieczysław Ryszawy i Maria Skiślewicz. Tytułem zostały uhonorowane także Teresa Mazurek – wójt Gminy Świdnica i Monika Słowik – kierownika Stada Ogierów „Książ”, ale z przyczyn niezależnych nie mogły być obecne na uroczystości.

Jubileusz uświetnił występ artystyczny Zespołu Ludowo-Estradowego Mokrzeszów pod kierownictwem Marii Skiślewicz i Wojciecha Skiślewicza.

Po występie gości zaproszono na teren szkoły w Mokrzeszowie, gdzie czekały na nich niespodzianki i piknik ze swojskim jadłem. Stare fotografie, kroniki i dzienniki wyjęte ze szkolnego archiwum obudziły wspomnienia przenosząc obecnych w czasy ich młodości. Wisienką na urodzinowym torcie był oczywiście bal. Kolejny jubileusz już za 10 lat, na który ZSCKR w Mokrzeszowie już teraz zaprasza.


8 września odbył się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Wzorem ubiegłych lat uczniowie mogli sprzedać używane książki i kupić za bezcen te, które były im potrzebne. Kiermasz był też okazją do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń miedzy uczniami, głównie klas pierwszych, którzy chętnie integrowali się ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami. Nad całością czuwała Pani Magdalena Kuklińska

Teraz pozostało już tylko życzyć sukcesów w nauce...


4 września w naszej szkole odbył się apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/18, tym ważniejszy, że jubileuszowy. Wszyscy uczniowie dumnie stawili się po wakacyjnej przerwie i zapełnili plac przed budynkiem głównym szkoły, który po remoncie elewacji prezentuje się wspaniale. Wraz z pierwszym dzwonkiem na dobre zakończyła się wakacyjna laba i nadszedł czas nauki. W naszej społeczności przywitaliśmy przyszłych techników agrobiznesu, hodowców koni, żywienia i usług gastronomicznych. Wśród nauczycieli też pojawiły się nowe osoby - Pani Małgorzata Lenczewska specjalistka od przedmiotów zawodowych z zakresu architektury krajobrazu oraz Pani Justyna Hupało –Hanak, dla której nie ma tajemnic produkcja roślinna. Miejsce Ojca Mateusza (którego od nas oddelegowano w świat) zajął Ksiądz Dawid Fiołek.

Zarówno nowym nauczycielom i uczniom, a także uczniom klas starszych, całej radzie pedagogicznej i wszystkim pracownikom Pani Dyrektor życzy owocnej pracy, spokojnej i miłej pracy.

Nie martwcie się - to tylko 36 tygodni do wakacji


11 września 2017r. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg, Pani Wicedyrektor Luiza Kępińska wraz z naszym Pocztem Sztandarowym (Marta Olszówka, Katarzyna Mierzejewska, Sebastian Matjaszek) uczestniczyły w Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2017/2018 w Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. S. Staszica w Sejnach. W uroczystości wzięli udział: minister Krzysztof Jurgiel, podsekretarz stanu Rafał Romanowski oraz 47 delegacji szkół podległych Ministrowi Rolnictw i Rozwoju Wsi z całej Polski.

Realizując zadania związane z edukacją rolniczą zamieszczamy link do filmu dotyczącego zasad bioasekuracji.

http://www.piwet.pulawy.pl/piwet7/files/ASF/konf20170629/FILM-ASF.mp4

Zapraszamy do oglądania!

rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
Organ prowadzący
Szkoła prowadzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Erasmus+

Partner szkoły

Ważne linki