rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013

Przychylając się do Państwa prośby informujemy, że na obchody Jubileuszu 60-lecia można zapisywać się do 28 sierpnia 2017 r. za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronie szkoły. Jednocześnie przypominamy, że potwierdzeniem udziału jest dokonanie wpłaty. W razie wątpliwości prosimy kontaktować się z sekretariatem.

Dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie
wraz z Komitetem Organizacyjnym

Słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych R.03 i R.06
mogą odbierać zaświadczenia
o ukończeniu kursu od 23.06.2017r.
w sekretariacie szkoły
w godzinach 7.30-15.30

7 czerwca 2017r na palcu manewrowym naszej szkoły w kolejnym konkursie w ramach bloku konkursów zawodowych odbył się bardzo widowiskowy pokaz. Celem konkursu „Precyzyjny mechanizator” było zaprezentowanie umiejętności praktycznych polegających na prawidłowym wykonaniu manewrów maszynami rolniczymi. W konkursie wzięli udział przyszli technicy agrobiznesu i mechanicy-operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych. Wszyscy uczestnicy świetnie się spisali pokazując nie tylko kunszt swoich umiejętności, ale popisując się iście aptekarską precyzją. Ten fakt nie dziwi, gdyż nasi uczniowie to pasjonaci z zamiłowaniem podchodzący do tematu maszyn rolniczych.

Chłopcy zmagali się w trzech konkurencjach: cofanie przyczepą dwuosiową pod załadunek po łuku, zagregatowanie opryskiwacza z ciągnikiem oraz najbardziej emocjonująca konkurencja - obsługa ładowacza czołowego TURA. Zadanie polegało na wprowadzeniu zaczepionego sworznia do wiaderka. Rywalizacja była bardzo zacięta.

W konkurencji cofania przyczepą pod załadunek uczeń klasy I EZ Kacper Mazur nie dał szans swoim rywalom. Zwyciężył w wielkim stylu osiągając najlepszy wynik z czasem 45 sekund! Kolejny rezultat to 1 minuta 17 sekund – wynik należał do ucznia klasy II EZ Michała Kurka. III miejsce z czasem 1,20 zajął Michał Sulej z klasy II EZ.

W konkurencji zagregatowania opryskiwacza z ciągnikiem zwyciężył Hubert Sokołowski - uczeń klasy II EZ z czasem 1 minuta 46 sekund, II miejsce z czasem 2 minuty dwie sekundy przypadło Kacprowi Mazurowi z klasy I EZ, natomiast III miejsce z czasem 2 minuty 12 sekund należy do Marcina Łaska ucznia klasy I EZ. W konkurencji oprócz pomiaru czasu wykonania, ocenie podlegało również BHP, prawidłowość zaczepienia i przygotowanie opryskiwacza do pracy.

W konkurencji obsługi ładowacza czołowego TURA ocenie podlegała precyzja oraz czas wykonania. I miejsce z czasem 13 sekund zdobyli ex aequo uczniowie: Tomasz Kucharski z klasy I PTM oraz Michał Kurek z klasy II EZ, kolejne II miejsce w tej kategorii z czasem wykonania 15 sekund należy do Sebastiana Migasa z klasy II EZ, a III miejsce z czasem 17 sekund zajął uczeń klasy I EZ Adam Mazur

Konkursowi bacznie się przyglądała komisja konkursowa w składzie: Pani wicedyrektor Luiza Kępińska, Pani Elwira Podhalicz i Pan Krzysztof Hodel. Pomiar czasu wykonywał Pan Maciej Mazurek, a Pani Laura Potarzycka zajmowała się dokumentacją fotograficzną.

W trakcie konkursu mogliśmy również oglądać popisy mechanizatorskie Pani dyrektor Joanny Miłobóg, która mocno kibicowała wszystkim uczniom oraz Pani Laury Potarzyckiej, która również zaprezentowała umiejętności cofania przyczepą dwuosiową pod załadunek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział, przepiękne widowisko i duże emocje, a laureatom serdecznie GRATULUJEMY! Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

9 czerwca 2017r. nasza szkoła gościła 5 gimnazjalistek z Gimnazjum Nr 1 w Świebodzicach. Były to uczennice zainteresowane kształceniem się w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych.

Uczniowie klasy 1 PT przygotowali i przeprowadzili w tym celu warsztaty kulinarne. Różnorodność potraw zaplanowanych w menu przypadła do gustu początkującym kucharzom. Dziewczyny chętnie i z dużą dokładnością wykonywały powierzone zadania. Nasi goście zapoznani zostali z oczekiwaniami szkoły, zaprezentowana została baza, udzielono również odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przy wspólnej biesiadzie ze starszymi koleżankami i kolegami gimnazjalistki doświadczyły namiastki życzliwego klimatu, który już postrzegają jako mocną stronę szkoły. Samodzielnie sporządzone smakołyki umiliły wspólnie spędzony czas. Dobry początek to droga do sukcesu. Wszystko przed nimi. Od września … wielkie gotowanie!

Czekamy na Was!

8 czerwca 2017 odbyła się wycieczka dydaktyczna do Gniechowic zorganizowana przez Pana Krzysztofa Hodela. Pokaz polowy związany był z tematyką nawożenia. Mogliśmy zobaczyć „w akcji” najnowsze maszyny firmy Kverneland do stosowania nawozów sypkich oraz płynnych. Sprawdziliśmy też jak działają czujniki, które służą do wykrywania stężenia azotu, co przekłada się na właściwe dawkowania nawozów i zmniejsza ryzyko wypalenia zbóż. Przetestowaliśmy najnowsze systemy wspomagania do opryskiwaczy, np: system kontroli oprysków mający na celu dawkowanie w zależności od prędkości wiatru względem prędkości jazdy ciągnika. Program imprezy zawierał między innymi:

  • przegląd pól zbóż i rzepaku, na których zastosowano program ochrony roślin „Syngenta”,
  • pokaz kolekcji odmian rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz jęczmienia ozimego firmy Hyvido,
  • prezentacje nowych odmian zbóż i rzepaku,
  • pokazy polowe, prezentacje maszyn rolniczych służących do oprysków płynnych, rozsiewu nawozów sypkich,
  • siew zbóż, rzepaku i kukurydzy producenta marki Kverneland,
  • optymalne nawożenie roślin uprawnych Firmy YARA,
  • praktyczny instruktarz technik opryskiwania
  • konsultacje techniczne z ekspertami.

Po pokazach zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek zorganizowany przez „Syngentę” oraz Przedsiębiorstwo Rolne Agromlek Sp. z o.o. Wzięliśmy udział też w konkursach z nagrodami oraz innych atrakcjach. W jednym z konkursów jeden z naszych uczniów, Marcin Lubczyński z 2EZ, zajął 3 miejsce. Dobrze wypadł też Patryk Ryczek, który pokazał klasę, lecz zabrakło mu nieco szczęścia…

Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Teraz wiemy znacznie więcej na temat ochrony roślin.

5 czerwca uczniowie klasy III PT wraz z panią Brygidą Kowalczyk zaprosili do wspólnego gotowania członków swoich rodzin. Byli ojcowie, mamy, ciotki i siostry. Wspólnie stworzyli kulinarne cudeńka. Menu na ten dzień zawierało następujące potrawy: zupa gyros, roladki drobiowe z nadzieniem ryżowo – cukiniowym, roladki mięsno – ziemniaczane z sosem pieczarkowym, tortilla z kurczakiem i warzywami, knedle z serem i truskawkami, pierożki szpinakowe z ricottą, pączki z ziemniaków z kremem pomarańczowym, tort naleśnikowy. Trudno ustalić kto lepiej gotuje…

Degustacja była prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Cały rok realizowaliśmy mini projekt wychowawczy. W jego ramach w zupełnie zmienionej formie zorganizowano w tym roku obchody Święta Odzyskania Niepodległości, przeprowadzono ankietę na temat rozumienia patriotyzmu przez młodzież, część lekcji wychowawczych poświęcono tematyce patriotycznej, a w holu szkoły wyeksponowano plakaty przygotowane przez uczniów pokazujące jak oni postrzegają współczesny patriotyzm. Doskonałym zakończeniem projektu okazały się obchody Dnia Patrona - konkurs wiedzy i wystawa tematyczna przygotowane przez Panią Agnieszkę Stelmach.

W przyszłym roku szkolnym będziemy pracować nad utrwalaniem kultury języka.

W niedzielę 4 czerwca 2017r., wczesnym rankiem nasi uczniowie wyjechali na dwutygodniowe praktyki zagraniczne. A wszystko to za sprawą projektu „Kompozycje z ziół elementem dekoracyjnym każdego ogrodu” w ramach programu Erasmus+. Na zbiórce uczniów żegnała koordynator projektu Pani Elwira Podhalicz oraz kierownik praktycznej nauki zawodu – Pani Monika Kołakowska.

Do Niemiec wyjechało 18 uczniów wraz z opiekunami - Panią Dorotą Koczut i Panem Ryszardem Skotnickim. Nasza młodzież będzie miała okazję na zdobycie nowych doświadczeń ukierunkowanych na rozwój zawodowy w zakresie agrobiznesu i architektury krajobrazu oraz rozwijanie dotychczasowych umiejętności zawodowych i poszerzenie horyzontów, które umożliwią doskonalenie słownictwa zawodowego w języku niemieckim, a także komunikowania się zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim, ponieważ w Ośrodku „DEULA – Nienburg” oprócz naszej ekipy przebywa ok. 200 młodych ludzi z całego świata.

Udział w praktyce traktowany jest jako ogromne wyróżnienie i wyjątkowa nagroda, oczywiście po spełnieniu wymogów rekrutacyjnych ujętych w założeniach projektu. Praktyki w ramach programu Erasmus + w całości finansowane są ze środków Unii Europejskiej. Uczestnicy projektu otrzymali również kieszonkowe na pobyt w Nienburgu.

Uczniowie oprócz doskonalenia umiejętności zawodowych, w czasie wolnym od pracy będą realizowali program kulturowy. Na pewno odwiedzą wiele ciekawych miejsc, wśród nich nie zabraknie takich atrakcji, jak zwiedzanie „Ogrodów świata” w Hanowerze, czy poznawanie zabytków i osobliwości Bremen, Soltau i okolic Nienburga. Po zakończeniu praktyk każdy uczeń otrzyma certyfikat Europass Mobilitty.

Na stronie projektu będziemy na bieżąco relacjonowali jak przebiega ich pobyt w nowoczesnym ośrodku kształcenia „DEULA – Nienburg”.

Zapraszamy do śledzenia strony projektu!!!

31 maja 2017r. w naszej szkole w ramach bloku konkursów zawodowych odbył się II etap szkolnego konkursu ekonomicznego pt. „Będę Przedsiębiorcą”. Celem konkursu było uaktywnienie i rozpowszechnianie wśród młodzieży wiedzy z zakresu przygotowania do prowadzenia działalności gospodarczej oraz promowanie postaw przedsiębiorczych. Konkurs składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego.

I etap konkursu odbył się 24 i 25 maja. Zadaniem uczestników tej części było rozwiązanie testu zawierającego 20 pytań. Natomiast celem etapu było wyłonienie spośród uczniów trzyosobowych drużyn, które reprezentowały klasę podczas dalszych zmagań.

II etap składał się z dwóch rund i przebiegał w formule „Jeden z dziesięciu”. W I rundzie kapitan drużyny losował miejsca w turnieju od 1 do 6 i udzielał odpowiedzi na pytanie losowo zadane pytanie przez prowadzącego. Drużyna miała 30 sekund na udzielenie odpowiedzi. Każdy „team” otrzymał 3 szanse (nadmuchane balony). Zła odpowiedź lub brak odpowiedzi po upływie ustalonego czasu skutkowała przebiciem balona i utratą szansy. Utrata trzech szans oznaczała odpadnięcie z gry. Runda I miała na celu wyłonienie 3 drużyn do ścisłego finału. W finałowej rundzie dwie drużyny walczące o I miejsce musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale i szybkością. Prowadzący, czyli Pani Elwira Podhalicz, zadawała drużynom 20 pytań. Drużyna, która pierwsza zgłosiła chęć odpowiedzi i prawidłowo odpowiedziała na zadane pytanie, otrzymywała punkt. Po zaciętej rywalizacji ostatecznie:

I miejsce zdobyła drużyna z klasy I CT w składzie: Natalia Walentynowicz – kapitan , Oliwia Lurka i Kinga Prymula.

II miejsce zdobyła drużyna z klasy I PTM w składzie: Kacper Król – kapitan oraz Natalia Pawłowska i Tomasz Kucharski

III miejsce wywalczyła drużyna z klasy II MT w składzie: Mateusz Zaczyński – kapitan oraz Aleksandra Trafas i Maciej Zięba

Organizatorami konkursu byli: Pani Elwira Podhalicz, Pan Tomasz Podrzycki i Pan Ryszard Skotnicki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy!

31 maja obchodziliśmy dzień bez papierosa. Uczniowie klas pierwszych przygotowali na tę okoliczność plakaty, które jednocześnie wrażają ich pogląd na temat palenia papierosów. Szczególnie ciekawie brzmiały hasła...

„Jedna paczka, druga paczka, wyhodujesz raczka”...

Ciekawym akcentem obchodów Międzynarodowej Dnia Dziecka był udział całej społeczności szkolnej w cyklicznej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Nasza szkoła uczestniczyła w tym przedsięwzięciu pierwszy, ale na pewno nie ostatni raz. Pogoda dopisała i wspólne czytanie miało charakter „intelektualnego pikniku”.

Udział w tej akcji pozwoli szkole uczestniczyć w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

31 maja teren naszej szkoły był planem filmowym. Wszystko to za sprawą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zlecił Telewizji Polskiej realizację kampanii edukacyjno-promocyjnej na temat szkół rolniczych. Zgodnie z zaleceniami zostaliśmy zobowiązani do wytypowania jednego ucznia, który miał być przewodnikiem ekipy filmowej po szkole. Po kilku próbach okazało się, że najlepiej w „oku kamery” wypada Aleksandra Chudy - uczennica klasy pierwszej technikum w zawodzie technik hodowca koni. Wsparciem Oli była nasza szkolna maskotka, Jabłko Jonatan (Agata Koza). Udało nam się w zasadzie w całości zrealizować opracowany przez panie Mizerską i Podrzycką scenariusz filmu. Okazało się, że Ola może stanowić konkurencję dla profesjonalnych prezenterek telewizyjnych, a Agata, czyli Jabłko ma żelazną kondycję - dziewczyny byłyście wspaniałe!!! Ale nie tylko one, ponieważ znakomicie pokazali się chłopcy z EZ-etek, którzy ujarzmili wielkie maszyny. Bardzo dobrzy byli też inni: siatkarze i ćwiczących na piłkach, grupa żywieniowców, którzy najpierw wyczarowywali jabłkowe cudeńka, a następnie nimi częstowali. Przyszli architekci krajobrazu wyszli w plener i pokazali na co ich stać. Furorę zrobili uczniowie agrobiznesu dumnie prezentując zastosowanie programu „Rolikon”. Nie zabrakło też „akcentów końskich”. Wisienką na torcie był pokaz umiejętności jeździeckich dziewczyn z klasy III PTC oraz parada w damskim siodle Oli w zwiewnej i eleganckiej sukni.

Wszystkim zaangażowanym osobom, nauczycielom i uczniom dziękuję bardzo za włożony trud, poświęcony czas i ten kawałek serca. Na odcinek poświęcony naszej szkole zapraszam w sobotę 10 czerwca o 15.20. Martwić może jedynie fakt, że emisja będzie trwała tylko 3 minuty. Na szczęście pan Wójtowicz udokumentował naszą pracę.

Nasz Master Chef, czyli tegoroczny szkolny konkurs odbył się nie przez przypadek w Dzień Matki. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Trzy ekipy miały do wykonania 3 punktowane zadania przygotowane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych – Panie Brygidę Kowalczyk i Jolantę Pinczakowską.

Pierwsze zadanie niewątpliwie stanowiło pokaz kunsztu i zdolności manualnych. Uczniowie mieli wykonać 40 tartinek, których bazą było ciemne pieczywo i pasty smakowe. Cała trudność polegała na tym, że te małe, niezwykle smaczne kanapeczki musiały być niepowtarzalne. Przy zdobieniu kanapek pomocny stał się carving, dzięki któremu np. zwykłe rzodkiewki zamieniały się w kwiaty.

Druga konkurencja wiązała się ściśle z datą 26 maja. Zadaniem zespołów było przygotowanie słodkości dla Mamy. I tutaj poziom był wysoki i bardzo wyrównany, co nie dziwi, bo każdy zespół włożył w wykonanie dzieła kawałek serca...

Kiedy przyszła pora na quiz, uczniowie musieli wykazać się wiedzą branżową, ale i np. znajomością geografii, kiedy trzeba było połączyć daną potrawę z nazwą kraju, z którego się ona wywodzi. Śmiałków nie przestraszyły także nazwy egotycznych owoców (kto wie jak wygląda persymona, karambola czy pitaja?).

Jury miało twardy orzech do zgryzienia, stąd na wyniki trzeba było trochę poczekać. Oglądanie i smakowanie wreszcie przełożyło się na werdykt… Był on nieco zaskakujący, gdyż okazało się, że w każdej kategorii zwyciężyła inna klasa. Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria „tartinki”:
I miejsce – klasa III
II miejsce – klasa I
III miejsce – klasa II

Kategoria „słodkości”:
I miejsce – klasa I
II miejsce – klasa II
III miejsce – klasa III

Kategoria „quiz”:
I miejsce – klasa II
II miejsce – klasa III
III miejsce – klasa I

Wszystkim zespołom gratulujemy!

Maj 2017 roku obfitował w liczne wydarzenia w życiu szkoły, jednak zaangażowanie wszystkich zmysłów i duży kawał serca przypadł IV Crossowi Mokrzeszowskiemu. Impreza trwała aż dwa dni, w czasie których w piątek 19 maja gościliśmy nastoletnich biegaczy -gimnazjalistów i nieco „starszą młodzież” w sobotę 20 maja. Zawodników było wielu, ale należy podkreślić, że „nasi” stanęli na wysokości zadania. Oczywiście dobry przykład dali nauczyciele wychowania fizycznego, którzy wystartowali w biegu i zainspirowali do tego samego uczniów klasy III PTC tj. Kamilę Majewską, Cecylię Kisiel, Halinę Kochman i Sebastiana Matjaszka (przewodniczącego klasy). Wszyscy nie tylko ukończyli stawkę, ale i uzyskali dobre rezultaty, np. Kamila zajęła drugie miejsce w kategorii „Gazela”.

Atrakcji w tych dniach było wiele… konie, kucyki, pieczone kiełbaski, pyszne ciasta i inne wiejskie smakołyki. Jednak hitem tegorocznego Crossu okazała się nasza nowa maskotka - Jabłuszko. Chwilami można było mieć wrażenie, że się cudownie rozmnożyło, bo ćwiczyło, pozowało do zdjęć, wsiadało na ciągnik, bawiło się z dziećmi, biegało i rozdawało uśmiechy. Pewnie nie każdy wie, któż w tym jabłku skrył się… Była to przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, niezwykle wytrzymała i aktywna Agata Koza. Brawo Agato!

Brawa należą się także chłopcom z klasy I i II EZ, uczniom klasy II PTH, I CT i III PTC, bo oni dotarli do szkoły prawie w 100% mimo wolnej soboty.

Oklaski i podziękowania także dla całego grona pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi.

Po raz kolejny Cross pokazał, że tworzymy sprawny i skuteczny w działaniu zespół. Już dziś myślimy o tym co nas czeka za rok, bo będzie to mały jubileusz… Kłopoty może sprawić tylko ocena przyszłorocznego przedsięwzięcia, bo tegoroczny Cross był na szóstkę!

Pod takim tytułem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje kampanię promującą szkoły rolnicze prowadzone przez resort. W ramach akcji TVP nakręci filmy o 47 Zespołach Szkół Centrach Kształcenia Rolniczego, które są nowoczesnymi placówkami o szerokiej ofercie edukacyjnej dla młodzieży i dorosłych. Audycje mają pomóc przede wszystkim gimnazjalistom i ich rodzicom w dokonaniu wyboru właściwej szkoły.

Odcinek poświęcony ZSCKR w Mokrzeszowie będzie wyemitowany w TVP 3 w sobotę 10 czerwca o godz.15.20 i w niedzielę 11 czerwca o godz. 6.20.

Zapraszamy do oglądania!

http://tvp3.tvp.pl/30682675/rolnik-szuka-szkoly

Plan emisji odcinków „Rolnik szuka szkoły”

 

Numer odcinka

Data emisji

Godzina emisji

Emisja powtórki

1.

13.05.2017

sobota

15:20

14.05. – 6:20 (niedziela)

2.

14.05.2017

niedziela

14:10

15.05. – 6:20 (poniedziałek)

3.

20.05.2017

sobota

15:20

21.05. – 6:20 (niedziela)

4.

21.05.2017

niedziela

14:10

22.05 – 6:20 (poniedziałek)

5.

27.05.2017

sobota

15:20

28.05. – 6:20 (niedziela)

6.

28.05.2017

niedziela

14:10

29.05. – 6:20 (poniedziałek)

7.

3.06.2017

sobota

15:20

4.06. – 6:20 (niedziela)

8.

4.06.2017

niedziela

14:10

5.06 – 6:20 (poniedziałek)

9.

10.06.2017

sobota

15:20

11.06. – 6:20 (niedziela)

10.

11.06.2017

niedziela

14:10

12.06. – 6:20 (poniedziałek)

13 maja (1 odcinek)

1. Sokołów Podlaski - woj. mazowieckie

2. Stare Lubiejewo - woj. mazowieckie

3. Gołotczyzna - woj. mazowieckie

4. Golądkowo - woj. mazowieckie

5. Korolówka- Osada - woj. lubelskie

14 maja (2 odcinek)

1. Studzieniec - woj. mazowieckie

2. Dobrocin - woj. warmińsko- mazurskie

3. Karolewo - woj. warmińsko- mazurskie

4. Swarożyn - woj. pomorskie

5. Rudka - woj. podlaskie

20    maja (3 odcinek)

1.     Kamień Mały -woj. lubuskie

2.     Bobowicko - woj. lubuskie

3.     Henryków - woj. lubuskie

4.     Jabłoń - woj. lubelskie

5.     Leśna Podlaska - woj. lubelskie

21     maja (4 odcinek)

1.     Janów - woj. podlaskie

2.     Suwałki - woj. podlaskie

3.     Sejny - woj. podlaskie

4.     Marianowo - woj. podlaskie

5.     Bydgoszcz - woj. kujawsko- pomorskie

27 maja (5 odcinek)

1.     Powiercie - woj. wielkopolskie

2.     Brzostowo - woj. wielkopolskie

3.     Stary Brześć - woj. kujawsko- pomorskie

4.     Kowal - woj. kujawsko- pomorskie

5.     Bonin - woj. zachodniopomorskie

 28 maja  (6 odcinek)

1.     Rzemień - woj. podkarpackie

2.     Nowosielce - woj. podkarpackie

3.     Okszów - woj. lubelskie

4.     Siennica Różana - woj. lubelskie

5.     Potoczek - woj. lubelskie

3 czerwca (7 odcinek)

1.     Różaniec - woj. lubelskie

2.     Nowy Targ - woj. małopolskie

3.     Bystra - woj. małopolskie

4.     Hańczowa - woj. małopolskie

5.     Mieszkowice - woj. zachodniopomorskie

 4 czerwca (8 odcinek)

1.     Żarnowiec - woj. śląskie

2.     Zduńska Dąbrowa - woj. łódzkie

3.     Mieczysławów - woj. łódzkie

4.     Widzew - woj. łódzkie

 10 czerwca (9 odcinek)

1.     Dobryszyce woj. łódzkie

2.     Bogdańczowice woj. opolskie

3.     Mokrzeszów woj. dolnośląskie

4.     Głubczyce woj. opolskie

11 czerwca (10 odcinek)

1.     Nakło Śląskie - woj. śląskie

2.     Chroberz - woj. świętokrzyskie

3.     Sichów Duży - woj. świętokrzyskie

4.     Sandomierz – woj. świętokrzyskie

9 maja br. tradycyjnie już po raz 17 młodzież z internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie wraz z wychowawcami Panią Haliną Bilicką-Kowaluk i Panią Małgorzatą Rasałą brała udział w marszu zorganizowanym z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy.

Młodzież zabezpieczała cały pochód, dbała o bezpieczeństwo uczestników. Celem przedsięwzięcia było pokazanie solidarności z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Jak co roku frekwencja dopisała i okazało się, że z roku na rok jest coraz więcej ośrodków i ludzi pomagających osobom niepełnosprawnym. Po happeningu, podczas którego w niebo wyleciało około 300 balonów z marzeniami osób niepełnosprawnych, zostaliśmy poczęstowani ciepłymi napojami, słodyczami i owocami.

Druga grupa naszych uczniów wraz z Panią Brygidą Kowalczyk zaangażowała się w obsługę poczęstunku kawowego zorganizowanego w Teatrze Świdnickim po części artystycznej. Przedstawienie przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie skłoniło wszystkich do refleksji. Aktorzy świetnie odegrali swoje role i pokazali, że mają talent aktorski.

Podsumowując tegoroczny Dzień Godności można powiedzieć, że mimo chłodu i mało przyjaznej pogody, atmosfera, która towarzyszyła imprezie była przepełniona wyjątkowym ciepłem, serdecznością i ludzką życzliwością.

5 maja 2017 delegacje uczniów z klas 1CT, 1PTM oraz 2MT z Panią Karoliną Czaplińską i Panią Joanną Hodel wzięły udział w Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć wiele gatunków i ras zwierząt hodowanych w Polsce, między innymi różne gatunki drobiu oraz wiele ras owiec, kóz, koni, kuców, krów mlecznych i mięsnych, królików a nawet szynszyli.

Uczniowie chętnie oglądali wystawy poszerzając swoją wiedzę z produkcji zwierzęcej.

Na tegorocznym apelu poświęconym rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Świętu Flagi przytoczono słowa św. Jana Pawła II: „Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i wyrzekamy się cząstki samych siebie, być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat”. Dlatego 26 kwietnia, aby uzmysłowić całej społeczności szkolnej, jak ważną rolę i znaczenie mają także dzisiaj słowa „Bóg - Honor – Ojczyzna”, uczniowie klasy I CT w zawodzie technik hodowca koni przygotowani przez wychowawczynię Panią Joannę Hodel przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane ze świętami narodowymi. Część artystyczna o patriotycznej wymowie miała umocnić polską tożsamość widzów i odświeżyć pamięć o wydarzeniach z II połowy XVIII stulecia, które wpłynęły na losy Polski. Bo przecież wsłuchując się w głos przeszłości, uczymy się rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość.

Dzień Ziemi obchodzi się od lat 70 XX wieku na wiosnę, kiedy przypada na obu półkulach moment zrównania dnia i nocy. Ten czas ma wymiar symboliczny – kojarzy się z przebudzeniem przyrody i nowym życiem. Jest też dniem, kiedy na całym świecie ludzie włączają się w działania ekologiczne uświadamiając sobie tragiczny los planety (zmiana klimatu, brak wody, wymieranie gatunków), na której żyją.

Choć w tym roku wiosna nas nie rozpieszcza, a niektórzy tkwią jeszcze w sennym zimowym marazmie, (czemu dziwić się nie należy, bo i jest zimno i pochmurno), nasi uczniowie zawalczyli o kolor. Chwycili za farby, kredki, pastele i inne materiały. Tym sposobem powstała galeria plakatów o tematyce ekologicznej, które można podziwiać w holu głównym szkoły.

28 kwietnia kolejni absolwenci ostatni raz usłyszeli szkolny dzwonek. Pani Dyrektor podkreśliła, że są wyjątkowym 60 rocznikiem absolwentów, ponieważ nasza szkoła obchodzi w 2017 roku okrągły jubileusz. Niestety w tym wyjątkowym dniu pogoda ostudziła wszystkich, rano przywitał nas śnieg, a potem padał deszcz. Być może były to łzy smutku, ponieważ dwie klasy rozstawały się ze szkołą. Na uroczystości nie mogło zabraknąć nagród i podziękowań. W tym roku szkołę z najlepszym wynikiem ukończyła Michalina Nowak. Do pamiątkowej „złotej księgi” wpisali się również: Agata Charciarek, Kamila Kluge, Angelika Sondaj, Paweł Figurski. Promykiem słońca w czasie tych pożegnań był niewątpliwie program artystyczny w całości przygotowany i wymyślony przez klasę III PTC pod czujnym okiem wychowawcy – Pani Ewy Mizerskiej. Ogromne wrażenie zrobiły też upieczone przez uczennice tej klasy (technikum żywienia i usług gastronomicznych) pyszne torty dla absolwentów. Swoją premierową prezentację miała nowa szkolna maskotka, na razie potocznie zwana "jabłkiem". Pani Dyrektor ogłosiła konkurs na nadanie jej imienia, które poznamy na początku czerwca.


26 kwietnia na lekcji wychowawczej w klasie 2 MT gościliśmy absolwenta naszej szkoły Kamila Młynarczyka. Kamil został zaproszony przez uczniów. Prowadzi on obecnie własną działalność gospodarczą związaną z rolnictwem, której rozwój wzbudził w uczniach technikum agrobiznesu zainteresowanie. Klasa przygotowała listę pytań, na które Kamil z chęcią odpowiadał. Przyznał, że wiedza i umiejętności, które zdobył w szkole są przydatne w prowadzeniu firmy i poruszaniu się na rynku pracy. Na pytania związane z wspomnieniami o szkole, Kamil odpowiadał z sympatią i ze wzruszeniem. Spotkanie odbyło się w miłej i pogodnej atmosferze.

1.8.00 – 8.45
2.8.50 – 9.35
3.9.40 – 10.25
4.10.45 – 11.30
5.11.40 – 12.25
6.12.35 – 13.20
7.13.25 – 14.10
8.14.15 – 15.00

W ramach akcji „Dzień Dla Życia” 11 kwietnia 2017r. odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa w naszej szkole. Krew można było oddawać przed budynkiem głównym szkoły, dokładnie w KRWIOBUSIE.

I tym razem znalazło się wielu chętnych. Byli to nie tylko uczniowie i uczennice (37 osób), ale i nauczyciel naszej szkoły – pan Krzysztof Hodel. W przedsięwzięciu wzięli udział w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym także pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zebrać blisko 7 litrów krwi, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą i zarazem organizatorem kolejnej akcji był Pan Szymon Gumny współpracujący z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Kto może oddać krew? Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne – czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania ponieważ oddając krew ratujesz życie.

20 kwietnia 2017r. uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie Przemysław Siamburski uczestniczył w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Ponieważ podczas eliminacji szkolnych okazał się najlepszy, reprezentował naszą szkołę podczas etapie centralnym zorganizowanego na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Na uczestników czekał test wraz z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Nasz reprezentant nie zajął miejsca na podium, jednakże gratulujemy udziału w eliminacjach centralnych i życzymy sukcesu w przyszłych edycjach.

19 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach 74 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Aby upamiętnić bohaterów heroicznej walki oraz ofiary poświęcenia w obliczu zagłady, wolontariusze przygotowali kwiaty, które rozdali na długiej przerwie uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz przypadkowym przechodniom informując o symbolice żółtych żonkili. Uczniowie wykazali się dużą wrażliwością i wiedzę i na temat tragicznej sytuacji mieszkańców getta.

Wcześniej, tj. 9 marca grupa pasjonatów historii wzięła udział w warsztatach na temat gospodarczej i kulturowej roli ludności w Polsce. Zajęcia te odbyły się w Domu Spotkań w siedzibie Fundacji Krzyżowa dla Pojednania Europejskiego. Pierwszą część cyklu poświęcona była koncepcjom osiedlenia się (Polin), roli kobiet oraz obowiązkowi nauki. Praca w grupach polegała na rozpoznaniu przestrzeni synagogi i przyswojeniu ważnych terminów: Tora, Ner Tamid,, Bima, rabin i tzw. babiniec.

Z dużym zainteresowaniem młodzież opisała tradycyjny żydowski ubiór, porównując go z tym bardziej nowoczesnym oraz wymieniała specjały kuchni żydowskiej ściśle związane z zasadami koszerności oraz okresami świątecznymi.


5 kwietnia 2017r. uczniowie klas II EZ i III MT wraz z nauczycielami Panem Gumnym, Panią Krzemińską, Panią Potarzycką pojechali na wycieczkę do Hydropolis, które znajduje się we Wrocławiu. W trakcie zwiedzania mieli okazję zobaczyć różnorodne interaktywne instalacje pokazujące wodę z różnych fascynujących perspektyw. Fascynujące okazało się wykorzystanie w szerokim aspekcie multimediów sprawiających, że wrażenia wizualne i słuchowe składały się w nieprawdopodobną całość. Warto dodać, że wrocławskie Hydropolis jest jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie.

Po wizycie w Hydropolis, uczniowie zobaczyli kolejną atrakcję rejonu, czyli Kolejkowo. Przedstawiony tam miniaturowy Dolny Śląsk zachwycił m.in. tym, że wszystkie elementy instalacji zostały wykonane z ogromną dokładnością i wiernie odzwierciedlają rzeczywistość.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tych miejsc, ponieważ są na liście nowości regionu Dolnego Śląska i robią naprawdę ogromne wrażanie!


16 marca 2017 w Miejskim Domu Kultury odbyły się V Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery . Swoją ofertę edukacyjną, a także tę związaną z doradztwem i wsparciem w zakresie planowania przyszłości, prezentowały 23 placówki z całego regionu. Targi otworzyli wspólnie: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy Teresa Walczak.

Nasza szkoła była aktywnym uczestnikiem targów. Mieliśmy własne stoisko reklamowe, które przyciągało wielu zainteresowanych gimnazjalistów ciekawą ofertą edukacyjną. Podczas prezentacji nie zabrakło uczniów w strojach ludowych. Rozdaliśmy mnóstwo ulotek i folderów reklamowych, a także częstowaliśmy gości własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami.

V Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery odwiedziło w sumie 300 młodych ludzi ze świebodzickich (i nie tylko) szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Czekamy w szkole na nowych kolegów i koleżanki!

29 marca 2017 w Jaworzynie Śląskiej odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. To tej części konkursu zakwalifikował się Paweł Figurski - uczeń klasy IV. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, a rywalizację podgrzewał fakt, że tylko zdobywca pierwszego miejsca awansował do etapu wojewódzkiego. Nasz bohater zajął bardzo wysokie drugie miejsce.

Gratulujemy i dziękujemy Pawłowi za godne reprezentowanie szkoły w OTWP przez kilka lat. Teraz szukamy chętnych, pełnych wiedzy i pasji, którzy będą walczyć o dobre miejsce w przyszłorocznej już 41 edycji OTWP "Młodzież zapobiega pożarom".

W ubiegłym roku pierwszy raz zorganizowaliśmy Festiwal Przedmiotów Ogólnokształcących. Przeprowadziliśmy także ankietę ewaluacyjną wśród młodzieży, której wyniki pokazały, że uczniowie chcą większej ilości zajęć terenowych. Realizując potrzeby uczniów zaproponowaliśmy w tym roku następujące zajęcia:

1. „ŚLADAMI PRZODKÓW” - przyglądanie się zabytkom, poszukiwanie najstarszych nagrobków, ustalenie, czy rodziny tych ludzi mieszkają nadal w Mokrzeszowie.

Wyprawa na cmentarz Mokrzeszowski okazała się wielką przygodą, ponieważ ksiądz Mateusz przygotował mini wykład na temat historii Mokrzeszowa. Wykorzystał znajomość z księdzem proboszczem z tutejszej parafii, więc mogliśmy zwiedzić także kościół, gdzie specjalnie dla naszych uczniów odsłonięto figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Glorii. Na cmentarzu tajemnice nekropolii ujawniła pani Mieczysława Dubiel - sołtys Mokrzeszowa. Nauczyciel języka niemieckiego pani Dorota Koczut przygotowała dla każdego ucznia słowniczek tematyczny, tłumaczyła również inskrypcje z języka niemieckiego znajdujące się na nagrobkach.

2. „FAUNA I FLORA W OKOLICACH JEZIORKA DAISY”- spacer nad jeziorko Daisy: rozpoznanie roślin, skał, minerałów, owadów. Mini wykład na temat wapieni.

Uczniowie z różnych klas otrzymali zadania związane z wyszukiwaniem warstw lasu (runo, podszyt, warstwy drzew), a także charakterystycznych roślin i zwierząt. Młodzież miała okazję również wysłuchać mini wykładu na temat kamieniołomu i budowy geologicznej skał. Najlepiej zadanie wykonały uczennice klasy 4 MTC Natalia Stasiak i Emilia Gubicz oraz uczennice klasy 2 PTH Aleksandra Sobiesiak i Emilia Marud. Każdy z uczestników otrzymał drobną nagrodę w postaci czekolady.

3. „POSZUKIWANIE SKARBÓW – WIELKA WYPRAWA” - spacer po Mokrzeszowie. Wyszukiwanie atrakcji lokalnych architektonicznych i przyrodniczych.

Jak aparat cyfrowy robi zdjęcia? Czym jest zasada trójpodziału i co ma wspólnego z ciągiem Fibonacciego? Jak zrozumieć głębię ostrości? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi szukali uczestnicy wiosennej foto wyprawy, którzy po nitce współrzędnych GPS szli trasą przygotowana przez pana Ryszarda Skotnickiego. I wszystko to niby w poszukiwaniu skarbu, jakim tak naprawdę jest wiedza i umiejętności z zakresu fotografii, bo przecież aparat to nie karabin i za każdym zdjęciem powinna chować się jakaś ciekawa historia bądź wspomnienie...

4. „DECUPAGE - ale jaja” - warsztaty artystyczne.

Osoby prowadzące, czyli panie Basia i Jola, już po raz drugi gościły w naszej szkole. Młodzież, a właściwie dziewczęta i nauczycielki zdobiły styropianowe pisanki. Zgodnie stwierdziłyśmy, że decoupage to technika wymagająca dużo cierpliwości i zdolności manualnych. Barwne dzieła uczestników warsztatów będą miłym prezentem wielkanocnym dla przyjaciół szkoły.

5. „SZKOLNY MURAL” – konkurs na graffiti.

17 marca jury wybrało 2 projekty spośród 9 złożonych przez poszczególne klasy. Wygrały projekty klasy III PTC- autorstwa Wiktorii Stasik i I CT – autorstwa Aleksandry Chudy. Oba projekty zostały przeniesione na mur szkoły, tym samym rozpoczęliśmy ozdabianie otoczenia boiska szkolnego… Ciąg dalszy nastąpi. Należą się podziękowania pani dyrektor za zakup farb i akcesoriów niezbędnych do bezpiecznego malowania.

Dwa tygodnie przed dniem wiosny zaczęliśmy sprawdzać prognozy pogody, dlatego mieliśmy przygotowany także drugi wariant zajęć w razie deszczu. Na szczęście pogoda nam sprzyjała, tym uczniom, którzy brali udział towarzyszyła także pogoda ducha i generalnie można uznać, że tegoroczny Festiwal Przedmiotów Ogólnokształcących realizowany w pierwszym dniu wiosny spełnił nasze oczekiwania.

16 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs języka angielskiego i języka niemieckiego.

Język angielski - wyniki

I MIEJSCE JOANNA KUC - kl. 2 PTH

II MIEJSCE IGA KIECENKA - kl. 2 PTH

III MIEJSCE NORBERT STRZELCZYK - kl. 2 PTH

Język niemiecki - wyniki

I MIEJSCE DORIS JĘDRZEJCZYK - kl. 2 PTH

II MIEJSCE KAMILA MAJEWSKA - kl. 3 PTC

NORBERT STRZELCZYK – kl. 2 PTH

III MIEJSCE KLAUDIA JAGIEŁŁO - kl. 2 PTH

Gratulujemy wyników!

Dnia 24 marca grupa agrobiznesu z klasy 1 PTM wraz z nauczycielem, panią Karoliną Czaplińską, uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Gilowie i Stasinie. Uczestnicy zajęć zostali oprowadzeni przez kierownika obiektu i panią zootechnik. Ferma w Gilowie posiada krowy rasy H-F czerwono-biały, oraz 2 rasy zachowawcze: polską czerwoną i polską czerwono-białą natomiast obiekt w Stasinie prowadzi stado bydła mięsnego rasy Limousine.

Przyszli hodowcy uważnie słuchali wykładu na temat cyklu hodowlanego, żywienia zwierząt, rozrodu oraz doju. Byli świadkiem doju przy pomocy dojarni karuzelowej HBR na 20 stanowisk. Uczniowie mieli niezwykłe szczęście obserwować przebieg sztucznej inseminacji oraz porodu krowy. Byli świadkami przyjścia na świat zdrowego cielaczka. Wszyscy zostali „ojcami chrzestnymi” malucha.

Wycieczka zakończyła się pysznym poczęstunkiem i wszyscy w dobrych humorach szczęśliwie rozpoczęli weekend.

23 marca 2017 roku uczniowie klasy 2 MT i 3 PTC mieli okazję zwiedzać Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Sam gmach i jego wnętrze wywołało wśród młodzieży wrażenie! Podczas zwiedzania zostaliśmy zapoznani z historią, architekturą oraz akustyką budynku. Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny - kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu. Ponadto uczniowie mieli okazję uczestniczyć w próbie Filharmonii Wrocławskiej przygotowującej koncert „Święto wiosny” pod batutą Eiji Oue. Wysłuchali m.in. IV Symfonii B-dur Ludwiga van Beethovena dedykowanej hrabiemu Oppersdorffowi.

Zachęcamy wszystkich uczniów do uczestniczenia w takich wycieczkach, które są okazją do poznania pasjonującego świata muzyki i jego twórców. Na pewno tam jeszcze wrócimy!

Od poniedziałku 20 marca na 3-tygodniowych praktykach zawodowych dla technikum architektury krajobrazu przebywa w Niemczech 3-osobowa grupa uczniów z ZSCKR w Mokrzeszowie.

Praktyki są organizowane przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” z Lubania (www.pogranicze-csb.home.pl), we współpracy z niemieckim partnerem – Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. z Miltitz, przy dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. W wyjeździe biorą udział uczniowie trzech dolnośląskich szkół: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Wołowie, Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich w Bożkowie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie – łącznie 16 osób. Celem przedsięwzięcia jest zdobycie przez młodzież praktycznych umiejętności zawodowych, jak również rozwinięcie swoich umiejętności językowych, dzięki udziałowi w specjalistycznych kursach tematycznych w niemieckim ośrodku szkoleniowym oraz indywidualny pobyt w wybranych saksońskich firmach.

Bazę 3-tygodniowego wyjazdu stanowi Ponadzakładowy Ośrodek Kształcenia w Pillnitz, dzielnicy Drezna. Placówka ta specjalizuje się w kształceniu przyszłych ogrodników, oferując w ramach dualnego systemu kształcenia zawodowego, szereg kursów branżowych dla młodzieży z landu Saksonia. W Pillnitz do dyspozycji uczniów pozostają nowoczesne sale dydaktyczne i hale warsztatowe oraz kadra specjalistów. Program zajęć koncentruje się na praktyce. Sama miejscowość, ze względu na zabudowania pałacowe z czasów króla Augusta II Mocnego i przypałacowy park, zachwycający o każdej porze roku, jest zaś popularnym miejscem odwiedzanym przez tysiące turystów.

Przez pierwsze dwa tygodnie pobytu w Niemczech młodzież z Wołowa, Bożkowa i Mokrzeszowa, w dwóch 8-osobowych zespołach, bierze udział w kursach tematycznych w Ośrodku w Pillnitz. Zajęcia dotyczą obróbki naturalnych kamieni, budowy z kamieni naturalnych małej infrastruktury takiej jak suchy mur czy schody, obsługi sprzętów i pojazdów oraz planowania i wykonania projektów ogrodów. Ostatni tydzień to indywidualna praktyka w wybranych instytucjach w Pillnitz i Dreźnie, zajmujących się planowaniem i pielęgnacją terenów zielonych, wśród nich przypałacowe ogrody w centrum Drezna, oraz placówki naukowe i badawcze. Program obejmuje także liczne wyjazdy tematyczne, w tym wizytę w ogrodzie botanicznym w Dreźnie oraz parku przypałacowym w Pillnitz. W czasie wolnym zaplanowane zostały wycieczki, m.in. zwiedzanie przez młodzież Starego Miasta w Dreźnie.

Pobyt dolnośląskiej młodzieży w Niemczech potrwa do 7 kwietnia.

Praktyki są organizowane przez Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze” w ramach projektu pt. „Specjalistyczna praktyka zawodowa z zakresu rolnictwa i architektury krajobrazu dla uczniów szkół zawodowych z Dolnego Śląska w Saksonii (Niemcy)” (nr: 2016-1-PL01-KA102-025743), realizowanego przy współfinansowaniu w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Były VIP-y, były Dip-y... było też mnóstwo rozkoszy podniebienia. Pod czujnym okiem naszych uczniów z klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych szanowni goście skutecznie poznawali arkany sztuki kulinarnej. Pomysł tego rodzaju warsztatów urodził się w ubiegłym roku szkolnym, kiedy gościliśmy Panią Wójt i Sołtysów, którzy również mogli korzystać z dobrodziejstw stołów przygotowanych przez naszą młodzież. Goście byli zadowoleni, uczniowie byli zadowoleni i dowartościowani, pani Dyrektor Joanna Miłobóg była dumna – zatem to były pierwsze tego typu warsztaty, ale prawdopodobnie nie ostatnie!

7 marca maturzyści oraz męska cześć grona pedagogicznego odbyła szkolenie z zakresu zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Szkolenie prowadzili funkcjonariusze policji Komendy Powiatowej w Świdnicy, Pan Krzysztof Huzar i Pan Łukasz Pluta. Ciąg dalszy nastąpi, ponieważ profesorowie przeszkolą pozostałych uczniów i nauczycieli.

Wszyscy wiemy, że bez kobiet smutny byłby ten świat, ale tegoroczny Dzień Kobiet w naszej szkole przejdzie do historii jako jeden z najciekawszych i najsmaczniejszych.

Wiele książek kucharskich zawiera przepisy na babkę, ale zręczna kompilacja pozwoliła wyczarować aż 40 bab, z których każda była inna, każda śliczna, każda smaczna. Były więc baby makowe, migdałowe, kokosowe, piaskowe, majonezowe, czekoladowe, marmurkowe, piernikowe, kisielowe...

Do tych bab przyszły „nasze szkolne Babki i Babeczki”, czyli panie i panienki. Przyszły, usiadły i były rozpieszczane przez „brzydszą” część społeczności szkolnej, która chciała im dorównać wdziękiem i urodą. Panowie profesorowie i uczniowie w strojach kelnerskich i kucharskich wyglądali bardzo profesjonalnie.

W przyszłym roku my Damy, damy popis kulinarny w Dniu Chłopaka?

P.S. Dla chętnych przepisy do pobrania.

http://www.mokrzeszow.edu.pl/babki/babki.htm

Już tradycyjnie nasi uczniowie 8 marca brali udział w pierwszym etapie IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Konkurs ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości dobrej praktyki rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych; kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu dobrej praktyki rolniczej, ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie; szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród przyszłych młodych rolników; promowanie najlepszych uczniów oraz szkół w środowisku oświatowym i w społeczeństwie oraz rozwijanie zainteresowań uczniów i promowanie szkół podejmujących działania w zakresie propagowania wiedzy o dobrej praktyce rolniczej, a w szczególności o BHP w rolnictwie.

Podczas etapu szkolnego w konkursie wzięło udział 40 uczniów z klas 1-3 technikum. Do komisji konkursowej weszli nasi nauczyciele - Pan Maciej Mazurek i Pan Szymon Gumny oraz przedstawicielka KRUS – Pani Lucyna Jabłonka. Najlepszy okazał się Przemysław Siamburski - uczeń III klasy technikum w zawodzie technik agrobiznesu i tym samym to on będzie reprezentował naszą szkołę podczas etapu centralnego zorganizowanego 20 kwietnia 2017r. na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Życzymy Przemkowi powodzenia i miejsca na podium!

9 marca 2017 r. odbył się jubileuszowy 40 Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Oczywiście nasi uczniowie wzięli w nim czynny udział. W etapie miejsko-gminnym reprezentowali szkołę Paweł Figurski i Patryk Podczaszy, których przygotowywał Pan Tomasz Podrzycki. Poziom konkursu był bardzo wysoki, trzeba było się wykazać dogłębną znajomością tematu pożarniczego. Na ten wysoki poziom "wspiął się" Paweł Figurski zajmując 3 miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i awansując do etapu powiatowego, który odbędzie się 29 marca w Jaworzynie Śląskiej. Trzymajcie kciuki!

7 marca 2017 roku uczniowie klasy 3 MT pod opieką Pana Szymona Gumnego i Pani Wiesławy Krzemińskiej wybrali się do świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa na wystawę interaktywną pod tytułem "Wszystko... jest liczbą". Młodzież wraz z nauczycielami dowodziła tego, że matematyka jest obecna w codziennym życiu oraz wyjaśnia bardzo wiele praw panujących w otaczającym nas świecie. Wystawa pokazywała, że liczby i figury geometryczne można często zauważyć w muzyce czy sztuce. Na ekspozycji znalazło się aż 35 modeli, które umożliwiły uczniom zrobienie ponad 60 doświadczeń. Wykonując doświadczenia sami przekonali się o słuszności pewnych twierdzeń, m. in. twierdzenia Pitagorasa. Możliwość samodzielnego eksperymentowania wzbogaciła ich w wiedzę matematyczną nabytą tak naprawdę podczas dobrej zabawy.

Ponieważ nie samą nauka uczeń żyje, to w lutowym kalendarzu jest też miejsce na walentynki. Ten sympatyczny zwyczaj, który na nasz grunt został przeniesiony z Ameryki, w naszej szkole polega na roznoszeniu walentynkowej poczty. W tym roku w pomocnice św. Walentego wcieliły się uczennice z klasy 4 PTH, a do ich „magicznej skrzynki” liścik mógł wrzucić każdy, by potem te miłe wyznania i życzenia trafiły do adresata. I choć wypadałoby okazywać innym sympatię przez cały rok, to w dzień św. Walentego te uczucia jakoś tak inaczej wyglądają...

W kalendarzu imprez szkolnych nie może zabraknąć tej, na która czekają wszyscy maturzyści, czyli Studniówki. Tegoroczny bal został zorganizowany 10 lutego przez uczniów klas 4 PTH i 4 MTC w świdnickim Park Hotelu. Po tradycyjnym polonezie, który prowadziła Pani Dyrektor Joanna Miłobóg, przyszedł czas na zabawę. I tu ogromna niespodziankę sprawili wszystkim nauczyciele. Przygotowali swój program artystyczny pt. "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna". Udowodnili tym samym, że mają nie tylko talent aktorski (...ach ten Hamlet Skotnicki), ale i dystans do siebie samych i nie boja się występować przed swoimi uczniami. Sami studniówkowicze też zadbali o oprawę artystyczną imprezy – każda klasa przygotowała kilkuminutowy program, w którym uczniowie popisywali się swoimi umiejętnościami tanecznymi i kabaretowymi.

A kiedy nadszedł koniec zabawy, jedyne co pozostało, to odliczać czas do matury...

Na pewno długi i męczący, zwłaszcza, że perspektywa ferii była tak daleko... Poza tym 20 stycznia skończył się I semestr i przyszedł czas konfrontacji z osiągnięciami... Wnioski: niektórzy uczniowie muszą brać się do pracy i ponadrabiać zaległości, żeby świętować w czerwcu happy end; inni muszą co najmniej utrzymać poziom, aby zasłużyć na świadectwo z paskiem.

18 stycznia odbyło się spotkanie nadkomisarza Robert Topolskiego z klasami I na temat norm i zasad prawnych oraz karalności nieletnich, a także z klasami II na temat stalkingu, przemocy i odpowiedzialności prawnej w sieci. Z prawdziwa przyjemnością słuchaliśmy opinii na temat zachowania naszej młodzieży podczas spotkania - Pan Topolski stwierdził, że do tak miłych uczniów może przyjeżdżać częściej. Zapraszamy!

„Planuję, decyduję, działam” - pod takim hasłem uczniowie wszystkich klas I pracowali warsztatowo nabywając podstawowe umiejętności społeczne, które przydadzą się również w życiu prywatnym. Zajęcia prowadziły Panie Milena i Ludmiła z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

„I love Poland” - to motyw przewodni konkursu czytelniczego realizowanego wspólnie przez polonistki, Panie Ewę Mizerską i Agatę Wójcik wraz z Panią Magdą Kuklińską (j. angielski, biblioteka). Zadaniem dla młodzieży będzie napisanie pracy pod tytułem „Przekonaj obcokrajowca, że warto czytać polską literaturę”. Jest konkurs - będą nagrody...

Tym razem 8 lutego uczniowie klasy 3 MT wraz z nauczycielem Panem Szymonem Gumnym wybrali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Wałbrzychu, aby podarować ten cenny dar dla życia. Chłopcy bez najmniejszych oporów oddawali krew, czym pomogli nie jednej potrzebującej osobie. Zachęcamy wszystkich pełnoletnich uczniów, znajomych i przyjaciół szkoły do oddawania krwi, której każda kropla może uratować komuś życie!

6 stycznia 2017 roku uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w Świebodzickim Orszaku Trzech Króli. Mimo niskiej temperatury i padającego co chwilę śniegu, przed Urzędem Miasta zgromadziło się sporo mieszkańców, którzy chcieli uczestniczyć w dorocznych jasełkach ulicznych. Kolorowy orszak wyruszył ulicami miasta wprost do Parku Miejskiego, gdzie monarchowie oddali pokłon Świętej Rodzinie.

Nasza szkoła włączyła się aktywnie w to barwne przedsięwzięcie i przygotowała dla uczestników orszaku atrakcję w postaci żywej szopki, w której nie zabrakło owieczek i koni w zagrodach. Zwierzętami opiekowali się Krzysztof i Grzegorz Fuja, a rolę Świętej Rodziny w tym roku wspaniale odegrały uczennice klasy II PTH - Agata Koza i Doris Jędrzejczyk. Natomiast na zziębniętych wędrowców z gorącą herbatką z cytryną, imbirem i sokiem malinowym oraz gorącą grochówką czekali: Magda Łukaszewska, Emilia Włodarkiewicz, Kasia Mierzejewska i Alicja Grzesiak z klasy II PTH oraz Marta Olszówka, Sebastian Matjaszek, Kamila Stoksik z klasy III PTC. Atmosferę dodatkowo rozgrzewał góralskimi pieśniami i kolędami zaproszony zespół „ Elektrogórale”.

Uliczne jasełka zgromadziły setki mieszkańców, którzy całymi rodzinami wzięli udział w tym radosnym święcie, co było doskonałą okazją do zabawy i promocji szkoły.

Boże Narodzenie obchodzone jest w naszej kulturze bardzo uroczyście. To święta, które dostarczają wielu niezapomnianych przeżyć. Dlatego w naszej szkole ich wyjątkowość dodatkowo podkreśliły warsztaty kulinarne, na których uczniowie z rodzicami sporządzali świąteczne potrawy i wypieki. Świątecznie udekorowano też gabinety i korytarze.

Kolejnym przykładem działań wprowadzających w klimat świąteczny był konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski we współpracy z Panią Brygidą Kowalczyk i Panem Ryszardem Skotnickim. Każdy z uczestników wykonał choinkę dowolną techniką i z dowolnych surowców, np. makaronu, orzechów, ryżu, szyszek, orgiami.

Okazało się, że dla naszych uczniów zrobienie tych misternych „stroików” wcale nie jest trudne. Młodzież zaskoczyła oceniających doborem oryginalnych surowców i technikami wykonania. Na wystawie zaprezentowały się 34 choinki. W blasku świec budziły podziw. Każdy chciał postawić takie cudo na świątecznym stole w towarzystwie staropolskich potraw i ciast. Najtrudniejszym zadaniem, jak się okazało, był wybór tej najpiękniejszej. W głosowaniu brali udział wszyscy pracownicy i uczniowie szkoły. Ostatni etap tego przedsięwzięcia to oczekiwanie na wyniki. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w obecności przewodniczącej Agaty Kozy i opiekuna P. Skotnickiego podliczyli głosy.

Wyniki:

I miejsce –Mirella Michułka (1PTM) - choinka z makaronu w kształcie muszelek

II miejsce – Oliwia Pacura (1PTM) - „słodkie” dzieło z mini cukierków

III miejsce – Michalina Nowak - oryginalna i starannie wykonana choinka z papieru

Rozpoczęcie styczniowego kursu R.03 (s) – Prowadzenie produkcji rolniczej odbędzie się 13.01.2017r. (piątek) o godz. 16.00 w stołówce szkolnej w budynku internatu.
Obecność wszystkich słuchaczy obowiązkowa.

Tradycyjnie, jak co roku uczniowie naszej szkoły tworzyli własnoręcznie różnymi technikami kartki o tematyce związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Konkurs zorganizowała Pani Jolanta Pinczakowska.

Wszyscy dobrze wiemy, że nawet najbardziej oryginalny e-mail, mms, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej świątecznej pocztówki. Wysyłamy więc ciepłe słowa, bo czy da się życzenia płynące prosto z serca wyrazić inaczej niż za pomocą papieru i długopisu?

Wszystkie stworzone w tym roku przez uczniów prace to małe dzieła sztuki, które zachwyciły swoją różnorodnością i pomysłowością. Zwyciężyła kartka wykonana przez Sebastiana Gawrona (klasa 3 MT), 2 miejsce zajęła kartka wykonana przez Przemysława Siamburskiego (klasa 3 MT), a 3 miejsce kartka wykonana przez Katarzynę Mierzejewską (klasa 2PTH).

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Wraz z Telewizją Wrocław i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w zbiórce darów świątecznych dla naszych rodaków mieszkających za wschodnia granicą. Udało się zebrać dużo ciekawych i przydatnych artykułów, a także zabawek i słodyczy. Ten świąteczny upominek na pewno ucieszy obdarowanych, ale również jest wyrazem pamięci o rodakach mieszkających poza Polską. Zainteresowanie akcją po raz kolejny pokazało, że jesteśmy szkołą ludzi o wrażliwych sercach.

14.12.2016r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie uczniowie kl. II PTH o profilu żywieniowym z udziałem zaproszonych rodziców, opiekunów i najbliższych członków rodziny mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w warsztatach kulinarnych.

Niepowtarzalny nastrój zbliżających się świąt stanowił nie tylko inspirację do ułożenia menu okolicznościowego ale zrodził potrzebę spotkania się przy uroczystym poczęstunku. Niby proste potrawy, bo z kapusty, grochu, grzybów i ryb, a jednak w takim dniu smakowały wyjątkowo. Ciasta i desery rozsiewały zniewalające aromaty i kusiły każdego gościa. Do różnorodnych smakołyków zasiadło 16 uczestników warsztatów, w tym siedmiu zaproszonych gości.

Dyrektor naszej szkoły Pani Joanna Miłobóg w podziękowaniu za udział w zajęciach wszystkim przybyłym wręczyła dyplomy oraz złożyła świąteczne życzenia.

Kacper Król, Dawid Mac, Michał Sowa oraz Jurek Imiołek, czyli uczniowie klasy pierwszej technikum w zawodzie technik agrobiznesu nie tylko pasjonują się nowoczesnym rolnictwem, ale mają też, jak się okazało, umiejętności reżyserskie i techniczne. We wrześniu włączyli kamerę i nagrali filmik, na którym zaprezentowali naszą szkołę oraz zawód technik agrobiznesu. Wraz z opiekunem przedsięwzięcia, Panią Elwirą Podhalicz, zgłosili swój filmik do ogólnopolskiego konkursu „Dobra szkoła dla rolnika” organizowanego przez miesięcznik i portal „Wieści Rolnicze”. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na zaproszenie organizatora odpowiedziało 15 szkół o profilu rolniczym z całej Polski, które przesłały 18 nagrań video promujących rolniczy kierunek kształcenia. Nasi uczniowie zajęli wysokie III miejsce w konkursie.

Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

http://wiescirolnicze.pl/newsy/dobra-szkola-dla-rolnika-sprawdz-kto-wygral-i-otrzyma-2-tys-zl/

30 listopada 2016 roku uczniowie klas 3 MT i 2 EZ z wychowawcami Panią Jolantą Pinczakowską i Panem Szymonem Gumnym wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Wrocławskiego ZOO i Afrykarium. Uczniowie wraz z opiekunami mogli podziwiać najróżniejsze zwierzęta z całego świata i dowiedzieć się czegoś więcej o ich pochodzeniu. Pomimo mrozu panującego na zewnątrz, wszyscy z uśmiechem na twarzy przemierzali kolejne kilometry Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Zachęcamy wszystkich uczniów do uczestniczenia w takich wycieczkach, które są nie tylko okazją do poznania pasjonujących tajemnic przyrody, ale i zacieśniają relacje koleżeńskie.

30 listopada 2016 roku w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa dolnośląskiego.Wręczenia dyplomów w imieniu Pani Premier dokonali: Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk i Wicewojewoda Kamil Krzysztof Zieliński.

W ZSCKR w Mokrzeszowie kryteria przyznania stypendium spełniła Dagmara Czarnecka uczennica klasy trzeciej technikum w zawodzie: technik hodowca koni. W roku szkolnym 2015/2016 uzyskała najwyższą średnia ocen w szkole: 5,15 oraz otrzymała wzorową ocenę ze sprawowania.

Dagmara aktywnie działa w samorządzie klasowym. Jest osobą zrównoważoną, opanowaną, kulturalną, zdystansowaną, skupioną na samorozwoju. W relacjach koleżeńskich zachowuje się właściwie. Postrzegana jest jako uczennica wzorowa. Powierzone zadania wykonuje skrupulatnie, prezentuje wysoką kulturę słowa i cechuje ją ciekawość poznawcza. Brała aktywny udział w promocji szkoły. Potrafi wyznaczać sobie cele, umie zbudować strategię postępowania i jest bardzo konsekwentna w realizacji zamierzeń. Cieszy się bardzo dobrą opinią wśród nauczycieli i pracowników szkoły.

W czwartek 24 listopada w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się już po raz dziewiąty raz Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej. W tym roku tematem przewodnim brzmiał: „Fascynujący, nieznany wszechświat, kosmos”. W imprezie wzięli udział uczniowie z 7 szkół ponadgimnazalnych powiatu świdnickiego: I LO, II LO, III LO, ZSE, ZSCKR, ZS nr 1 oraz ZSM. Naszą szkołę reprezentowała Doris Jędrzejczyk z kl. II PTH, która recytowała wiersz w j. niemieckim pt.: ,,Wir im Uniwersum” autorstwa współczesnego poety Volkmara Franka.

Podczas tegorocznego wieczoru, przy blasku świec, w niepowtarzalnej atmosferze przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiło 39 osób. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę. Utwory poetyckie dotyczyły refleksji nad otaczającym nas wszechświatem, a także gwiazd, planet, nieznanych galaktyk oraz odwiecznej tęsknoty człowieka do poznania tego co nieznane i tajemnicze. Wykonawcy zaprezentowali również piosenki współczesnych wykonawców, dla których temat ten stał się również źródłem inspiracji. Z niecierpliwością czekamy na następny, X Jubileuszowy Wieczór Poezji, który odbędzie za rok również w Zespole Szkól Mechanicznych w Świdnicy.

18 listopada grupa agrobiznesu z klasy 1 PTH wraz z nauczycielem, panią Karoliną Czaplińską, uczestniczyła w zajęciach w oborze spółki Agrominor w Mokrzeszowie. Uczniowie mieli okazję obserwować korekcję racic prowadzoną przez firmę wyspecjalizowaną w tym zadaniu.

Uczestnicy zajęć chętnie wysłuchali prelekcji pracownika firmy na temat chorób racic i dowiedzieli się jak im ich zapobiegać.

Od 14 do 20 listopada 15 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Małgorzatą Bednarską i Panem Ryszardem Skotnickim uczestniczyło w polsko-niemieckim seminarium parkowym w Morawie. Wydarzenie to zorganizowane zostało w ramach projektu Erasmus+. Partnerem niemieckim byli uczniowie z Peter - Lenne Schule w Berlinie. Celem spotkania było przywrócenie zabytkowemu parkowi jego dawnej świetności. Morawski park założony jest w stylu angielskim. Razem z pałacem wybudowanym w 1864 r. przez rodzinę von Kramsta tworzy historyczny kompleks parkowo-pałacowy. Uczniowie wykonali szereg prac rewitalizacyjnych i porządkowych w parku, który jest integralną częścią zabytkowego założenia. Obsługiwali specjalistyczne urządzenia geodezyjne oraz odczytywali dokumentację inwentaryzacyjną parku. Wszystkie działania prowadzone były wspólnie z partnerem niemieckim pod czujnym okiem eksperta Pana Eckhardta Brukscha - wieloletniego inspektora parku w niemieckim Bad Muskau. Udział w seminarium oparty był nie tylko na wymianie doświadczeń zawodowych uczniów, ale również wymianie kulturowej obu narodów. Uczniowie zapoznali się z ciekawą historię tego miejsca oraz wysłuchali specjalistycznego referatu przygotowanego przez Pana Brukscha, który opowiedział o prowadzonych działaniach oraz zaistniałych zmian w parku morawskim od roku 2008 do dnia dzisiejszego. Seminarium pozwoliło uczniom nie tylko ciekawie spędzić czas. Uczniowie poznali wiele technik związanych z urządzaniem i pielęgnacją obiektów architektury krajobrazu. Nabyta wiedza i umiejętności wzbogaciły każdego uczestnika w nieocenione wartości zawodowe.

10 listopada w czwartek na terenie Stada Ogierów „Książ” odbył się tradycyjnie Szkolny Hubertus 2016. Uczniowie Technikum w zawodzie: technik hodowca koni wraz z nauczycielami zawodu: Panią Joanną Hodel, Panią Joanną Niebieszczańską i Panem Maciejem Mazurkiem przygotowali dzień pełen wrażeń z koniem w roli głównej. Na początku po przywitaniu zaproszonych gości w krytej hali ujeżdżeniowej odbył się pokaz zręczności w zaprzęgach jednokonnych w wykonaniu pracowników stada i uczennic klasy IV. Dodatkowo mogliśmy podziwiać program przygotowany przez Panią Katarzynę Koperę – Mistrzynię Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która zaprezentowała nam perfekcyjne trawersy, ciągi w kłusie, lotne zmiany nogi oraz wyciągnięty kłus i galop. Ciekawym elementem pokazu była jazda w damskim siodle w wykonaniu uczennicy klasy I - Aleksandry Chudy. Drugim punktem programu było zwiedzanie stajni w towarzystwie Pani Małgorzaty Studzińskiej - głównego hodowcy i zootechnika stada. Pani zootechnik przedstawiła nam wiele ciekawych informacji o koniach, które znajdują się w Książu oraz o ich osiągnięciach. Następnie odbyliśmy atrakcyjną przejażdżkę w nowych wozach biesiadnych. Każdy podziwiał piękne widoki Książańskiego Parku Krajobrazowego, który o tej porze roku zachwyca pełną paletą barw jesieni. Na koniec wszyscy uczestnicy Hubertusa spotkali się na wspólnym biesiadowaniu w karczmie HUBERTUS, gdzie o działalności Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim opowiedział nam Pan prezes Wiktor Karol – gość specjalny.

Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki życzliwość i otwartości Pani Moniki Słowik – kierownika Stada Ogierów „Książ” od lat aktywnie współpracującej ze szkołą.

9 listopada – już po raz kolejny – w naszej szkole odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa znana pod nazwą „WAMPIRIADA”.

Tym razem do oddania krwi zgłosiło się 32 uczniów i uczennic oraz dwoje nauczycieli naszej szkoły: Pan Krzysztof Hodel i Pani Karolina Czaplińska. Udało się zebrać blisko 7 litrów krwi, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia. Krew można było oddawać przed budynkiem głównym szkoły, gdzie zaparkował KRWIOBUS.

Celem akcji było zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą i zarazem organizatorem przedsięwzięcia był Pan Szymon Gumny przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania, ponieważ „oddając krew - ratujesz życie”.

09 listopada 2016 w internacie odbyło się spotkanie z Panią Agatą Kalafut i z Panią Małgorzatą Niewadą, która jest fotografem, wykonującym w ramach wolontariatu portrety kobiet po mastektomii. Panie przeprowadziły z młodzieżą rozmowę profilaktyczną na temat nowotworów.

Od ubiegłego roku na wniosek Samorządu Uczniowskiego pracujemy nad nową, ciekawszą, a przede wszystkim angażującą całą społeczność szkolną formułą obchodzenia Święta Niepodległości. Uczniowie wraz z nauczycielami tym razem doszli do koncepcji Patriotycznego Tygodnia, co okazało się być to bardzo ciekawym rozwiązaniem.

8 listopada wszyscy ustawili się przed głównym budynkiem szkoły, aby w patriotycznych nastrojach zrobić sobie wspólne zdjęcie. Następnie w stołówce odbył się quiz „Polska? - jestem na tak” prowadzony przez uczniów Patrycję Kłaczyńską i Norberta Strzelczyka. Jednak prawdziwą gwiazdą był profesor Ryszard Skotnicki – opiekun SU, który sypał dykteryjkami jak z rękawa, żartował i podnosił temperaturę rywalizacji. Trzeba przyznać, że pytania wcale nie były łatwe, a licytacje wyzwalały ukryte pokłady przedsiębiorczości i sprytu w naszych uczniach. Quiz wygrała klasa II PTH.

9 listopada każda klasa miała za zadanie wytypować drużynę, która przygotowywała plakat na temat „Czym jest dla mnie patriotyzm”. Okazało się, że w młodzieży drzemią talenty plastyczne.

10 listopada został zaplanowany jako dzień biało-czerwony, ponieważ każdy otrzymał w prezencie kotylion w naszych barwach narodowych. Duże słowa uznania należą się wszystkim, zarówno pomysłodawcom, jak i wykonawcom, a przede wszystkim Pani Stelmach, Pani Kuklińskiej i Panu Skotnickiemu oraz Samorządowi Uczniowskiemu.

Patriotyczny Tydzień jest ważnym elementem mini projektu „Wychowanie ku wartościom” związanego z realizacją programu profilaktyki. Tegoroczne doświadczenia zostaną wykorzystane w przyszłym roku szkolnym. Może następnym razem zorganizujemy np. „patriotyczny miesiąc”?

2 listopada 20016 r. mieliśmy okazję gościć w szkole grupę młodzieży wraz z opiekunami i koordynatorami projektu Excellence ze szkoły AOC Oost w Holandii. Ci młodzi ludzie to wzorowi uczniowie szkoły w Almeo. Przyszli ogrodnicy, pracownicy sektora zieleni. Naszych gości przywitaliśmy zajęciami integracyjnymi, które odbyli wraz z uczniami klasy II Technikum w zawodzie: technik architektury krajobrazu. Zabawy językowe oraz warsztaty florystyczne zbliżyły bardzo obie grupy młodzieży. Stworzone kompozycje kwiatowe w dyniach ozdobiły wyjście do budynku głównego naszej szkoły. Wspólnie zwiedziliśmy zabytkową Palmiarnię w Wałbrzychu. Po powrocie do szkoły zjedliśmy polski obiad, który wzbudził wśród naszych zagranicznych gości duże zainteresowanie. Efektem wspólnych prac była rewizyta. W piątek 4 listopada wybraliśmy się do Antoniowa, gdzie była zakwaterowana grupa holenderska. Tam wspólnie wykonaliśmy zadania w tworzonym od podstaw ogrodzie tematycznym. Ciężka praca wymagała od obu stron umiejętności zawodowych oraz językowych. Językiem komunikacji był język angielski. Wykonaliśmy podest z bruku drewnianego, obrzeża kamienne pod kwatery ogrodu, naciągi dla pnączy oraz wysadziliśmy cebule tulipanów. Mamy nadzieję, że wymiana doświadczeń zaowocuje w przyszłym roku kolejnym spotkaniem miłośników terenów zieleni.


30 października grupa agrobiznesu z klasy 1PTM wzięła udział w zajęciach w oborze należącej do firmy Agrominor w Mokrzeszowie. Uczniowie chętnie poili cielęta przygotowanym przez siebie mlekiem, sprzątali klatki cielaków i mogli obserwować rozpoczynający się poród krowy. Porządkowali oborę i karmili zwierzęta. Dodatkową atrakcją zajęć okazały się były 3-miesięczne kocięta.


26 października uczniowie klas: 1MT, 4MT i 2EZ wzięli udział w autorskim programie edukacyjnym opracowanym przez spółkę Anwil (producenta nawozów mineralnych) we współpracy z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Celem spotkania było przygotowanie przyszłych rolników do stosowania efektywnego nawożenia nieorganicznego. Uczestnicy zajęć poznali zalety korzystania z tej metody produkcji roślin oraz obalali mity związane z nawożeniem. „Tropiciele mitów” weryfikowali je w sposób przystępny i pełen humoru. Spotkanie oparte było bowiem na wspólnej zabawie i bezpośrednich relacjach, dzięki czemu uczniowie lepiej zrozumieli zagadnienia związane z użyciem nawozów mineralnych. Młodzież wykazała się dużą aktywnością i zaangażowaniem w zajęcia. Po spotkaniu każdy otrzymał upominek.

20 października uczniowie z klas 2 i 4 PTH wraz z opiekunami Panią Moniką Kołakowską, Panią Marią Czechlik i Panią Brygidą Kowalczyk odkrywali tajemnice wody. We wrocławskim centrum wiedzy o wodzie na powierzchni 4 tys. m2 znajduje się fascynująca wystawa wzbogacona oryginalną scenografią oraz multimediami (ponad 60 monitorów dotykowych). W poszczególnych pomieszczeniach prezentowane są różne tematy związane z wody, np. głębie oceanów, historia inżynierii wodnej, historie morskich zdobywców. Przez całość prowadzi ponad półkilometrowy strumień płynący pod przezroczystą taflą podłogi. Młodzież miała okazję zwiedzić batyskaf „Trieste” (makieta kapsuły w skali 1:1), którym w 1960 roku zbadano dno Rowu Mariańskiego. W pomieszczeniach ciągle słychać odgłosy wody, płynące strumienie, intensywny deszcz i szum fal na rajskiej plaży. Uczniowie sami wywoływali odgłosy nadchodzącej burzy.

Wyjazd do wrocławskiego Hydropolis uświadomił wszystkim zwiedzającym, jakie znaczenie ma woda nie tylko w życiu człowieka, ale także w funkcjonowaniu wszechświata.

19 października w świdnickim teatrze odbyły się uroczystości związane z propagowaniem kultury kresowej zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział Świdnica. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Świdnica oraz Starosta Powiatu Świdnickiego. Jak co roku na w organizację przedsięwzięcia włączyła się młodzież także naszej szkoły zapewniając obsługę gości. Ponadto wychowankowie internatu i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mieli możliwość wysłuchania prelekcji zaproszonych gości (m.in. pisarza Stanisława Srokowskiego) oraz obejrzenia programu artystycznego w wykonaniu chóru „Echo Kresów”. Wrażenie na młodzieży zrobiła eksponowana wystawa malarska „Kresy w spojrzeniu teraźniejszości w sercach Dolnoślązaków”.

18 października klasy 1PTM oraz 1CT wraz z wychowawczyniami, Panią Karoliną Czaplińską i Panią Joanną Hodel oraz opiekunem Panią Elwirą Podhalicz, wybrały się na wycieczkę integracyjną do Domu Pachnącego Chlebem w Raszynie.

Uczniowie integrowali się ubijając masło w maśniczkach oraz piekąc wspólnie zdrowy chleb w piecu chlebowym. Później doskonale bawili się przy ognisku, które sami przygotowali. W pięknych okolicznościach przyrody, przy wspaniałej słonecznej pogodzie wybrali się na spacer po lesie razem z psami właścicielki Domu Pachnącego Chlebem.

Każdy uczestnik wycieczki otrzymał upieczony przez siebie chleb. Był pyszny!

Pani Małgorzata Kruk, pracownik sekcji oświaty w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Świdnicy 17 października spotkała się z uczniami klas pierwszych i poprowadziła w ramach profilaktyki antynikotynowej i antynarkotykowej wykłady dotyczące szkodliwości palenia tytoniu oraz wpływu dopalaczy na zmiany psychofizyczne u młodych ludzi. Poza ciekawymi prezentacjami przeprowadziła także w obecności psychologa i pedagoga badanie zawartości tlenku węgla we krwi i obciążenia płuc ciałami smolistymi. Kilku uczniów starszych klas i kilku nauczycieli zgłosiło się indywidualnie, ponieważ w ubiegłym roku po raz pierwszy poddali się w/w badaniu i chcieli porównać tegoroczny wynik.

Okazuje się, że nigdy nie jest za późno na to, żeby rzucić palenie.

13 października 2016r. w sali gimnastycznej ZSCKR w Mokrzeszowie dały się słyszeć odgłosy walki. Był to pokazowy trening przygotowany specjalnie dla naszej młodzieży przez kickboxerską sekcję FIGHTER KLUB ze Świdnicy. Arek Kaczmarek i Krystian Grodowski - mistrzowie tej dyscypliny zaprezentowali technikę ciosów i kopnięć oraz spektakularne akcje. Przeprowadzili także z Sarą Brzezicką i Sebastianem Gawronem podstawowy trening ciosów prostych. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji autorskiego projektu nauczyciela wychowania fizycznego Tomasza Podrzyckiego pod nazwą „PAŹDZIER FIT 2”.

13 października 2016r. klasa II MT, wraz z nauczycielem Panią Karoliną Czaplińską, wzięła udział w wycieczce dydaktycznej na wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Uczniowie zostali oprowadzeni po uczelni przez Panią dr inż. Marię Chrzanowską, która jest st. wykładowcą w Zakładzie Hodowli Drobiu. Grupa agrobiznesu zwiedziła laboratoria, sale wykładowe, a także zobaczyła ptactwo oraz drobne przeżuwacze hodowane w wiatach przy budynku uczelni.

Młodzież wzięła także udział w wykładzie prowadzonym przez kierownika Zakładu Hodowli Drobiu Panią prof. dr hab. inż. Ewę Łukaszewicz. Tematem prelekcji była: „Budowa jaja kurzego i jego rola w rozwoju zarodka”. Nasi uczniowie poczuli się jak studenci robiąc notatki z wykładu.

Wycieczka bardzo się udała, a część uczniów wyraziła chęć studiowania na tej uczelni.

12 października 2016r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna.

Jak co roku ważnym momentem było wpisane w tradycję szkoły ślubowanie uczniów klas pierwszych zakończone odśpiewaniem Pieśni Szkoły. W części oficjalnej nie zabrakło też przemówienia Pani Dyrektor Joanny Miłobóg, która odnosząc się do historii święta, podkreśliła wyjątkową rolę edukacji szkolnej w kształtowaniu i wychowaniu kolejnych pokoleń. Odniosła się także do specyfiki zawodu nauczyciela zaznaczając jego wyjątkowy charakter pośród innych profesji. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim zgromadzonym, aby mogli w szkole realizować swoje pasje i cieszyć się ze wspólnych sukcesów. Podziękowała też pracownikom za ich codzienne zaangażowanie i sumienne wypełnianie niełatwych obowiązków.

Po wyprowadzeniu sztandaru przyszła kolej na część artystyczną przygotowaną przez klasę II PTH pod opieką wychowawczyni, Pani Bogumiły Kosut. Nie zabrakło też piosenek i upominków. Jak zwykle Samorząd Uczniowski wykazał się oryginalnością – wszyscy nauczyciele i pracownicy dostali bowiem „kamień z napisem LOVE”...


Świat kobiet jest tajemniczy nie tylko w październiku i nie tylko w ramach projektu „PAŹDZIER FIT 2”. 12 października 2016r. Pani Brafiterka Justyna Dąbrowska spotkała się z piękniejszą częścią naszej szkoły. Przeprowadziła instruktażowe zajęcia dotyczące samobadania piersi oraz doboru odpowiedniej bielizny.

Ze względu na duże zainteresowanie podobne zajęcia będą przeprowadzone także w przyszłym semestrze.

Zgodnie z tradycją szkoły w klasach pierwszych zostały przeprowadzone przez pedagoga i psychologa szkolnego warsztaty integrująco-adaptacyjne. Trzeba przyznać, że przyszli do nas sympatyczni młodzi ludzie z dużym poczuciem humoru, chętni do udziału w zajęciach.

Należy też dodać, że wiedzą, po co się do tej szkoły wybrali, czego wyrazem jest rymowanka ułożona przez uczniów I CT w trakcie zajęć.

Nasza klasa to koniarze
Nieźli z nas jajcarze.
Jeden ogier, reszta klacze
I nikt z tego powodu nie płacze.
Dobrze się dogadujemy
A złych nauczycieli gryziemy.
Nasza klasa jest bardzo zżyta,
bo mamy po dwa kopyta.
Wszyscy są tu uśmiechnięci,
na punkcie koni pozytywnie walnięci.

30 września odbyły się w naszej szkole Otrzęsiny klas pierwszych organizowane przez ubiegłorocznych zwycięzców – klasę 2 MT. Jak zwykle było dużo zabawy i śmiechu. Uczniowie musieli uporać się z 10 zadaniami zarówno sportowymi, literackimi, jak i artystycznymi. Była to też forma integracji pierwszoklasistów z ich starszymi kolegami. Oczywiście nie zabrakło też słodkości dla wszystkich uczestników. Mimo iż wszystkie klasy wykazały się sprytem i zwinnością, największą liczbę punktów uzyskała klasa 1 PTM.


30 września grupa agrobiznesu z klasy 1 MTP wraz z nauczycielem, panią Karoliną Czaplińską, uczestniczyła w ramach realizacji praktycznej nauki zawodu w zajęciach na terenie owczarni należącej do spółki „Agrominor” w Mokrzeszowie.

Uczniowie mieli okazję obserwować strzyżę owiec prowadzoną przez firmę wyspecjalizowaną w tym zakresie. Natalia jako jedyna odważna z grupy pod okiem fachowca podjęła się strzyżenia i nikt nie mógł uwierzyć, że wykonuje zabieg pierwszy raz w życiu.

Ostrzyżone zwierzę zostało następnie poddane korekcji racic. Kilku śmiałków odważyło się spróbować tego trudnego i wymagającego siły zadania, ale i oni także mają szansę zostać mistrzami...

Dodatkową atrakcją zajęć było karmienie dwudniowych jagniąt mlekiem z butelki. Wszyscy chętnie poili maluchy.

Uczniowie chętnie wysłuchali też prelekcji Pani zootechnik na temat stada zachowawczego merynosa polskiego oraz systemów rozmnażania owiec.

Taka forma zajęć okazała się bardzo pouczająca i ciekawa.


22.09.2016r. w Mokrzeszowie odbyły się drużynowe biegi przełajowe szkół ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego. Frekwencja i pogoda dopisały, stawiło się 75 dziewcząt i 115 chłopców, którzy rywalizowali na malowniczych trasach mokrzeszowskich pól i lasów. Dziewczęta miały do pokonania 1450 m a chłopcy 1850 m. W imprezie wzięli udział także uczniowie naszej szkoły realizujący swoje pasje sportowe.

16 września uczniowie klasy 2 technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z nauczycielem Panem Krzysztofem Hodelem pojechali do Budziszowa. Była to wycieczka jak najbardziej na czasie – w końcu kiedy najlepiej poprzyglądać się kukurydzy jak nie teraz… Spotkanie polowe przygotowane przez firmę Syngenta połączone z pokazem maszyn firmy Kverneland było ciekawym doświadczeniem zwłaszcza ze względu na kontakt uczniów z ekspertami z branży i możliwość indywidualnych konsultacji. Młodzi rolnicy mogli zobaczyć prawie 20 odmian kukurydzy oraz sprawdzić, jaka jest skuteczność stosowanych metod i preparatów zwalczających chwasty i grzyby.

Wyjazd okazał się dobrym sposobem na realizację zajęć w ramach produkcji roślinnej, który tak oceniają sami uczniowie: "Wycieczkę uważamy za udaną. Klasa 2MT świetnie spędziła czas ucząc się na wesoło. Podobały się nam konkursy. Za udział i wygraną dostaliśmy ciekawe nagrody."

8 września odbył się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Wzorem ubiegłych lat uczniowie mogli sprzedać używane książki i kupić za bezcen te, które były im potrzebne. Kiermasz był też okazją do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń miedzy uczniami, głównie klas pierwszych, którzy chętnie integrowali się ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami. Nad całością czuwała Pani Magdalena Kuklińska

Teraz pozostało już tylko życzyć sukcesów w nauce...

1 września 2016 roku cała społeczność ZSCKR w Mokrzeszowie spotkała się na uroczystym apelu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg powitała wszystkich zgromadzonych, szczególne ciepłe słowa kierując do uczniów klas pierwszych i ich rodziców. W swoim przemówieniu podkreśliła, że ten rok będzie istotny ze względu na przygotowania do jubileuszu 60-lecia istnienia szkoły, którego główne obchody przypadną na wrzesień 2017 roku. Na dobry początek roku życzyła wszystkim, zarówno uczniom, jak i nauczycielom, aby mieli poczucie, że oceny, które będą wystawione w czerwcu były nie tylko odbiciem efektów wytężonej pracy, ale żeby stanowiły zwieńczenie wspaniałej przygody, jaką jest wspólna wędrówka przez arkana wiedzy. Po wysłuchaniu listów przesłanych na tę okoliczność m.in. od Pana Krzysztofa Jurgiela - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka (absolwenta ZSCKR w Mokrzeszowie), uczniowie udali się na pierwsze po wakacjach spotkania z wychowawcami klas.

Wakacje … wszyscy wiemy, że już się skończyły … Ale wszyscy też wiemy, że (jak w piosence) jeszcze tylko: „jesień, zima, wiosna lato i znów będą wakacje”. Teraz wypoczęci, pełni sił i zmotywowani do pracy i nauki zaczynamy nowy 2016/2017 rok szkolny.

Ilu nas jest?

169 uczniów (wśród których szczególnie witamy 3 klasy pierwsze), 101 słuchaczy i 34 nauczycieli, czyli całkiem spora „gromadka”.

Co się zmieniło?

Szkoła znowu wypiękniała. W internacie III piętro prezentuje się na poziomie hotelu Grand, aż miło patrzeć! Do nauki jazdy mamy gotowy plac manewrowy i wyremontowany budynek dydaktyczny (przy dawnych szklarniach). Odnowiono także toalety. Generalnie zrobiono dużo, by warunki nauki były jeszcze lepsze, podniosła się estetyka w szkole i wokół niej. Do pracy wrócili po urlopach nauczyciele: p. prof. Wiesława Krzemińska, p. prof. Aleksander Rak, p. prof. Laura Potarzycka, p. prof. Joanna Hodel i, po dłuższej przerwie p. prof. Hanna Lisowska. Natomiast do Grona dołączył ksiądz Mateusz Pawlica (równie sympatycznym jak ten z serialu).

Poza tym rozpoczynamy realizację programu międzynarodowego ERASMUS+ pt. „Kompozycje z ziół elementem dekoracyjnym każdego ogrodu”, który skończy się wyjazdem zagranicznym. Szczegóły wkrótce.

Życzę wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom, by ten nowy rok szkolny był pomyślny, dostarczył dobrej energii i skończył się sukcesami 23 czerwca 2017r.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się

1.09.2016r.

o godz. 9:00


rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
Organ prowadzący
Szkoła prowadzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Erasmus+


Partner szkoły

Ważne linki