rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013

Faktycznie zostało jeszcze tylko kilka dni na poprawę ocen, „walkę o lepszą średnią”...

1 września spotkaliśmy się w szerokim gronie - 164 uczniów w szkołach dla młodzieży, 95 słuchaczy i 40 nauczycieli rozpoczęło nowy rok szkolny. Po drodze odeszły klasy najstarsze, które żegnaliśmy 29 kwietnia. Były też egzaminy zawodowe, maturalne… Nie zabrakło ciekawych przedsięwzięć i owocnych spotkań. Cieszyliśmy się wszyscy z sukcesów uczniów, wśród których znaleźli się stypendysta Prezesa Rady Ministrów i laureaci konkursów. Co się działo i ile było ważnych wydarzeń można wyczytać w artykułach i zobaczyć na zdjęciach które znajdujących się na stronie internetowej szkoły.

Uważam, że był to dobry rok. Poprawiła się baza, wypiękniało otoczenie. Oddano do użytku pracownię planowania żywienia i obsługi gości i jak obiecałam rozpoczynając rok szkolny 2015/2016, zakończono budowę placu manewrowego do nauki jazdy. Trwa remont budynku dydaktycznego przy placu i III piętra w internacie. Dzięki wysiłkowi zatrudnionych pracowników, ale także zmysłowi artystycznemu i umiejętnościom uczniów kwitną kwiaty, krzewy, trawniki są wypielęgnowane, a całość cieszy oczy. Szkoła jest postrzegana jako miejsce przyjazne i bezpieczne.

Dziękuję kadrze kierowniczej, wszystkim nauczycielom i rodzicom. Do ostatniej chwili trzymam kciuki za uczniów i już przygotowuję nagrody dla najlepszych Do zobaczenia na zakończeniu roku szkolnego.

Joanna Miłobóg
Dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie

W piątek 10 czerwca 2016 r. w ZSCKR w Mokrzeszowie odbył się Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły Wincentym Witosie. W szranki stanęło 18 uczniów - entuzjastów idei Witosowych, którzy za zadanie mieli odpowiedzieć na 18 pytań testowych dotyczących gospodarstwa Premiera. Uczestnicy konkursu musieli uporządkować chronologię działalności publicznej Witosa, wskazać, że był wójtem, posłem na sejm, radnym powiatu. Najlepszą znajomością tematu wykazali się uczniowie: Halina Kochman z klasy II PTC (I miejsce), Grzegorz Fuja (II miejsce) z klasy II MT oraz Michalina Nowak z klasy III PTH (III miejsce).

Równocześnie pozycję „naczelnego Witosa” w szkole zdobył Mateusz Surówka z klasy II PTC drugi rok z rzędu prezentując się w najlepszym przebraniu a la Patron.

W środę 8 czerwca 2016r. w naszej szkole odbyła się wyjazdowa Narada Sołtysów z terenu Gminy Świdnica, której przewodniczyła Pani Wójt Teresa Mazurek. Okazało się, że wśród 33 sołtysów znaleźli się rodzice i rodzeństwo naszych absolwentów. Wydawało nam się, że wszyscy naszą szkołę znają, wiedzą jak wygląda i czym dysponujemy. Tymczasem dopiero spacer po terenie spowodował, że nasi goście odkryli walory ZSCKR w Mokrzeszowie, zachwycali się odremontowaną i unowocześnioną bazą oraz pięknem przyrody otaczającej to miejsce. A Pani Wójt stwierdziła: „Nie dość, że uczą po nowoczesnemu to mają tutaj pięknie, a uczniowie z technikum żywienia gotują na poziomie najlepszych restauracji świata”. Jak zwykle nasza młodzież stanęła na wysokości zadania - II PTC z panią Brygidą Kowalczyk przygotowała fantastyczne słone zakąski oraz serwis kawowy, Dawid Michułka z III MTC zachwycił Sołtysów nowoczesnym prowadzeniem gospodarstwa podczas prezentacji programu RolnikON. Chłopcy z 1EZ prezentowali maszyny rolnicze i kierowali ruchem. Generalnie wszyscy nauczyciele i uczniowie w godny i pogodny sposób podejmowali naszych gości.

Ciekawy dla nich był wykład Pani kierownik praktycznej nauki zawodu Moniki Kołakowskiej na temat możliwości, jakie daje wykształcenie rolnicze wszystkim tym, którzy chcą pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej na prowadzenie własnych gospodarstw. Miło nam było przyjmować pochlebne uwagi Sołtysów dotyczące szkoły. Pani dyrektor Joanna Miłobóg wręczyła gościom materiały informacyjne. Goście stwierdzili, że taką! szkołę będą promować w swoich sołectwach i najchętniej wszystkie zebrania organizowaliby w Mokrzeszowie

W piątek 1 czerwca 2016 roku w naszej szkole na każdym kroku można się było natknąć na Ducha… I może nikogo to nie dziwi, bo w końcu ZSCKR w Mokrzeszowie mieści się w zabytkowym pałacu położonym na terenie zabytkowego parku, więc takie rzeczy mogą się zdarzyć… Ale tym razem obecność Ducha odczuli wszyscy: uczniowie i nauczyciele. Duch, o którym tu mowa, to rzecz jasna duch wyjątkowy, a mianowicie Duch Sportu. Z okazji szkolnego Dnia Sportu na jednym boisku do siatkówki stanęła drużyna nauczycieli w składzie: p. Monika Kołakowska, p. Natalia Kinast, p. Marcin Wójciak, p. Tomasz Podrzycki, p. Radosław Światowy i p. Grzegorz Wójtowicz oraz drużyna uczniów: Maciek Gacek, Patryk Podczaszy, Marek Jakubowski, Sebastian Gawron, Patryk Nowak, Mateusz Adamski, Marcin Krupnik, Konrad Ciesielski i Wojtek Biernacik. Pojedynek był wyrównany, a poziom emocji wysoki. W sporcie ktoś wygrywa, więc ostatecznie tym razem wygrali nauczyciele wynikiem 3:1, ale już obie drużyny umówiły się na rewanż w przyszłym roku.

W tym dniu podczas pokazowej lekcji wychowania fizycznego można było także podziwiać wykonaną po mistrzowsku zumbę. Uczennice z klasy 1PTH udowodniły, że żadne układy taneczne nie są dla nich zbyt skomplikowane, a żelazna kondycja pozwala ćwiczyć bez cienie zmęczenia przez długi czas.

1 czerwca pokazał, że tytuł szkoły, w której prowadzi się „WF z klasą” jest w naszym przypadku zasadny. Bo w zdrowym ciele, zdrowy Duch... Sportu!

23 maja 2016 r. na użytkach zielonych należących do AGROMINOR Sp. z o.o. w Mokrzeszowie odbył się pokaz maszyn do zbioru zielonek oferowanych w sprzedaży przez P.U.P. AGROMIX Sp. z o.o. W pokazie wzięli udział uczniowie klas Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie: mechanik –operator pojazdów i maszyn rolniczych. Wydarzenie było doskonałym uzupełnieniem wiadomości w zakresie kształcenia zawodowego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem rolniczym oraz technologią zbioru zielonek. Na żywo obserwowali pracę maszyn i operatorów. Przedstawiciele firmy AGROMIX szczegółowo omówili dane techniczne prezentowanego sprzętu. Wśród maszyn, które pojawiły się na łąkach można wymienić: ciągniki: Kubota 6060, Kubota 9960 + Ładowacz, Kubota 135 GX-II, prasę rolującą KRONE Bellima F130, Prasa rolująca KRONE Fortima F 1250MC, Wóz zbierający KRONE AX, kosiarkę czołową KRONE EC F320, kosiarkę boczną EasyCut 280, przetrząsacz KRONE KW 8.82, zgrabiarkę KRONE SWADRO TS 680 TWIN, zgrabiarkę KRONE 740 TWIN.

Całość pokazu w warunkach plenerowych uświetnił gorący poczęstunek przygotowany przez organizatorów imprezy.

Należy podkreślić, że młodzież naszej szkoły nie tylko brała bierny udział w pokazie, ale również z dużym zaangażowaniem włączyła się w organizację techniczną imprezy w ramach współpracy szkoły z wymienionymi firmami.

17 maja 2016 roku przyszli technicy agrobiznesu z klasy 1MT i 2MT wraz z panią Karoliną Czaplińską i panią Magdaleną Kuklińską, pojechali na wycieczkę dydaktyczną do Radomierza, gdzie znajduje się Stacja Badawczo-Dydaktyczna Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jest to jedyna w Polsce górska jednostka badawczo-dydaktyczna.

Gospodarstwo położone jest w malowniczej dolinie u stóp Gór Kaczawskich i zajmuje się hodowlą bydła mięsnego rasy Charolaise oraz działalnością badawczą.

Dodatkowo uczniowie wzięli udział w pokazie maszyn rolniczych zorganizowanym przez firmę CLAAS. Po pokazie poczęstowano nas wojskową grochówką i pyszną kiełbaską z grilla, mniam!

16 maja 2016 roku uczniowie klasy III technikum w zawodzie technik agrobiznesu uczestniczyli w pokazie maszyn zielonkowych. Organizatorem imprezy była firma Agrohandel wraz z firmą New Holland oraz Kuhn. Chłopcy z III MTC to prawdziwi entuzjaści nowoczesnego sprzętu rolniczego. Na pokazie mieli oni niesamowitą okazję, aby zapoznać się z możliwościami nowych pras zmiennokomorowych marki Kuhn, które mają szereg udoskonaleń i cieszą się coraz większą popularnością i zaufaniem wśród rolników. Uczniowie mogli zobaczyć niezawodność i wydajność pokazywanych pras podczas pracy. Oprócz ciągników rolniczych i pras zmiennokomorowych uczestnicy pokazu mogli przetestować takie maszyny rolnicze jak: kosiarki, owijarki bel, przyczepy i wozy paszowe Strautmann oraz prasy Unia Group. Było to kolejne wydarzenie wzbudzające wiele emocji wśród uczniów, którzy w większości już prowadzą i unowocześniają gospodarstwa swoich rodziców.

Uczennica naszej szkoły Patrycja Piróg kształcąca się w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyła w regionalnych zawodach jeździeckich w ujeżdżeniu, które odbyły się w stajni Gostar w Jeleniej Górze. Organizatorami imprezy byli: Centrum Goster oraz organizacja zawodów jeździeckich.

To były pierwsze zawody Patrycji od trzech lat oraz jej debiut w zawodach regionalnych i na takim poziomie. Patrycja startowała na koniu Birma rasy sp (szlachetna półkrew) w klasie L2 i L3. Miała przyjemność konkurować z wieloma doświadczonymi zawodnikami zarówno z Polski, jak i z Niemiec i Czech. Poziom zawodów był bardzo wysoki, a oceniający sędziowie wymagający. Mimo tego nasza uczennica wróciła z imprezy jeździeckiej bardzo zadowolona. W pierwszym dniu zajęła 9 miejsce na 15 zawodników (wynik spowodowany niefortunnym zawahaniem klaczy wynikającym z lęku konia w nowym miejscu). Patrycja zakończyła przejazd z wynikiem 59,62%. Natomiast drugi dzień przyniósł naszej zawodniczce szczęście. Z wielką gracją i elegancją znalazła się na 4 miejscu z wynikiem 61,76%. Łącznie na 13 zawodników Patrycja zajęła 7 miejsce, co świadczy o jej dużym wyczuciu jeździeckim oraz sporych umiejętnościach i doświadczeniu. Poziom, jaki zaprezentowała nasza zawodniczka jest dowodem ogromnego zaangażowania Patrycji w temat jeździectwa i... talentu.

Po raz kolejny naszej szkole udało się pozyskać fundusze europejskie na realizację projektu, dzięki któremu uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie otrzymają nie tylko cenne certyfikaty, ale również staną się bogatsi o wyjątkowe doświadczenia i umiejętności. Zdobędą kompetencje społeczne gwarantujące im po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Możliwe, że niektórzy znajdą zatrudnienie w swoich zagranicznych miejscach praktyk.

„Kompozycje z ziół elementem dekoracyjnym każdego ogrodu” to nazwa projektu, jaki został przygotowany przez nauczycieli naszej szkoły i w wyniku postępowania konkursowego uzyskał całkowite dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, Akcja 1.1: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego.

Realizacja projektu rozpocznie się 1 września 2016 roku i zakończy w lutym 2018. Partnerem szkoły jest niemieckie centrum DEULA – Nienburg GmbH w Dolnej Saksonii. Tam też zostaną zorganizowane dwutygodniowe praktyki zawodowe dla 18 uczniów technikum kształcących się w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik agrobiznesu, technik żywienia i usług gastronomicznych. Grupie podczas stażu towarzyszyć będzie dwóch opiekunów ze szkoły. Każdy z uczestników projektu przed wyjazdem na praktyki do Niemiec weźmie udział w 40 godzinach zajęć przygotowawczych z języka zawodowego niemieckiego, zajęć kulturowych oraz z przygotowania pedagogicznego.

Po zakończeniu praktyk uczestnicy projektu otrzymają:

 • certyfikaty z potwierdzeniem zdobytych umiejętności wystawiane przez instytucję wysyłającą i przyjmującą,
 • dokument Europass Mobilność,
 • certyfikaty ukończenia kursów przygotowawczych w Polsce wystawione przez realizatora zajęć.

Realizacja projektu ma na celu:

 • zwiększenie praktycznych umiejętności i kompetencji społecznych oraz mobilności uczestników w celu podniesienia ich potencjalnej atrakcyjności na rynku pracy,
 • zdobycie doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku przez uczestników projektu,
 • nabycie przez uczestników kwalifikacji kluczowych dla możliwości uzyskania przyszłego zatrudnienia,
 • dostosowanie treści kształcenia zawodowego do potrzeb zmieniającego się rynku pracy,
 • opracowanie programu stażu lub modyfikację treści nauczania pod kątem wymagań pracodawców,
 • wzmocnienie umiejętności posługiwania się językiem obcym,
 • wzmocnienie pewności siebie uczestników pozwalającej na swobodne poruszanie się na rynku pracy,
 • wzbogacenie oferty szkoły,
 • nawiązanie współpracy między szkołą zawodową i przedsiębiorstwami,
 • poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Niemiec.

Uczestnicy projektu będą mogli odbyć praktyczne szkolenie zawodowe w nowoczesnych warunkach, jakich nie jest w stanie zapewnić im szkoła ani lokalni przedsiębiorcy. Oprócz praktycznej nauki zawodu w renomowanych przedsiębiorstwach branżowych, uzyskają oni wiedzę na temat działalności firmy niemieckiej, jej struktury organizacyjnej, sposobu zarządzania, zasad komunikacji, specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania zadań służbowych. Ważną korzyścią dla młodzieży będzie poznanie stosowanych w danej branży zawodowej nowoczesnych technologii, narzędzi, metod produkcji lub świadczenia usług, wypełniania dokumentacji. Podczas praktyk młodzi ludzie będą mieli okazję porównać niemieckie rozwiązania ze stosowanymi w Polsce, zweryfikować wiedzę teoretyczną w aspekcie praktycznym, a także poszerzyć swoje kompetencje w posługiwaniu się językiem niemieckim i angielskim.

28 kwietnia 2016 roku odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy 1 PTH (przyszli technicy architektury krajobrazu i technicy żywienia i usług gastronomicznych) pod opieką wychowawcy – Pani Bogumiły Kosut.

Scenariusz oparty był na przypomnieniu najważniejszych kwestii związanych z tym tak istotnym dla Polski dokumentem – testamentem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Młodzież oddała hołd twórcom Konstytucji podkreślając, że dzieło połączyło w sobie chrześcijańską tradycję Europy i uniwersalne wartości oświecenia poprzez propagowanie haseł wolności wyznania, równości wobec prawa, tolerancji, podziału władzy oraz rządów opartych na woli narodu.

29 kwietnia 2016 roku miała miejsce uroczystość związana z pożegnaniem uczniów klas IV technikum. Wyjątkowy charakter wydarzeniu nadała ceremonia przekazania sztandaru przez ustępujący poczet następcom z klas młodszych. Nowy chorąży – Sebastian Matjaszek – złożył ślubowanie w imieniu swoim i asystujących, czyli Marty Olszówki i Patrycji Kłaczyńskiej, godnie przyjmując ten zaszczyt i powinność.

Jak co roku dzień pożegnania maturzystów wpisał się w historię szkoły - kolejny rocznik absolwentów zakończył naukę w ZSCKR w Mokrzeszowie. Jak co roku nie zabrakło wzruszających słów podziękowania i kwiatów dla nauczycieli. Jak co roku najlepsi odebrali świadectwa z czerwonym paskiem i nagrody. Jak co roku rodzice byli dumni, kiedy pani dyrektor wręczała im listy gratulacyjne i dziękowała za współpracę.

Wszystko odbywało się jak przez ostatnie lata, ale ... takim momentom zawsze towarzyszy podniosły nastrój i poczucie wyjątkowości.

Bo dla nas, Drodzy Absolwenci, jesteście zawsze wyjątkowi i niepowtarzalni. Dlatego życzymy Wam, abyście realizowali swoje marzenia, plany i cele. A Wasze życie niech będzie szczęśliwe i twórcze, radosne i piękne, wartościowe i szlachetne.

Do zobaczenia na Zjeździe Absolwentów już we wrześniu 2017 roku!

25 kwietnia 2016 roku w ZSCKR w Mokrzeszowie gościli nauczyciele z Holandii reprezentujący sektor „zielonej edukacji”. Specjaliści wywodzący się z 6 miast przyjechali do Polski, aby nawiązać współpracę ze szkołami i instytucjami branży rolniczej i przygotować realizację rządowego projektu „AOC OOST”. Projekt zakłada dzielenie się wiedzą i doświadczeniami podczas wymiany uczniów i nauczycieli związanych m.in. z architekturą krajobrazu, zootechniką, mechanizacją rolnictwa, produkcją zwierzęcą i roślinną, a także technologią żywności i żywienia człowieka.

Wizyta miała charakter studyjny. Po krótkiej prezentacji obu stron, goście mieli możliwość poznać naszą szkołę: zwiedzili pracownie, zobaczyli bazę i uczniów podczas zajęć. Niezwykle ciekawe dla obu stron było spotkanie z naszymi nauczycielami przedmiotów zawodowych, podczas którego rozmawiano na temat różnic w kształceniu zawodowym pomiędzy Polską a Holandią, ale przede wszystkim poszukiwano punktów wspólnych dla realizacji w/w projektu. Jak zwykle nie zabrakło mistrzowskiego poczęstunku (rewelacyjne kolorowe tartinki) przygotowanego przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Holendrzy wyjechali pełni pozytywnych wrażeń, co znalazło odzwierciedlenie we wpisie w szkolnej „Księdze gości”. Miło nam, że docenili nasz profesjonalizm … no i polską gościnność. Czekamy teraz na podsumowanie merytoryczne wizyty i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie już jako realizatorzy projektu.

W ramach akcji „Dzień Dla Życia” w środę 26 kwietnia 2016r. odbyła się kolejna zbiórka krwi w naszej szkole. Celem akcji jak zawsze było zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Tym razem „najcenniejszym darem” podzieliło się z innymi 38 uczniów i 2 nauczycieli: Pan Krzysztof Hodel i Pan Szymon Gumny – pomysłodawca i zarazem organizator wydarzenia. Warto zaznaczyć, że w szlachetnym przedsięwzięciu brał udział również absolwent szkoły oraz jedna z mieszkanek Mokrzeszowa. Udało się zebrać blisko 11 litrów krwi, co z pewnością pozwoli uratować niejedno ludzkie istnienie. Zbiórka odbywała się przed budynkiem głównym szkoły, dokładnie w KRWIOBUSIE, gdzie swój sprzęt rozstawiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania, ponieważ „oddając krew - ratujesz życie”.

221 kwietnia 2016r. uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie Mateusz Zaczyński (zwycięzca szkolnych eliminacji) uczestniczył w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie, reprezentował naszą szkołę w etapie centralnym zorganizowanym na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Na uczestników czekał test oparty o prezentację multimedialną. Nasz reprezentant nie zajął miejsca na podium, jednakże gratulujemy udziału w eliminacjach centralnych i życzymy sukcesu w przyszłych edycjach konkursu.

22 i 23 kwietnia to 2 dni „wielkiej gonitwy”, ponieważ w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie odbył się już po raz trzeci Cross Mokrzeszowski.

Doświadczenia z poprzednich dwóch edycji skłoniły nas do zmian i wprowadziliśmy innowację polegającą na rozdzieleniu biegów juniorek i juniorów z gimnazjów od pozostałej dorosłej części zawodników. Z pewnością wymagało to więcej pracy, zaangażowania większej ilości osób, ale pozwoliło w ramach imprez towarzyszących na zapoznanie gimnazjalistów z kierunkami kształcenia oferowanymi przez naszą szkołę. Dało okazję do rozmów, wspólnej zabawy i wspólnego biesiadowania przy ognisku.

W sobotę mimo niekorzystnych prognoz pogody, aura okazała się łaskawa, a dla biegaczy wręcz idealna. Zawodnicy startowali na dystansie 10 kilometrów w kategoriach wiekowych: CHAMPION, TYTAN, GAZELA, HEROS i NIESTRUDZENI. Uczestnicy NORDIC WALKING przeszli trasę o długości 5 kilometrów.

Naszą szkołę dumnie reprezentowali uczniowie: Kacper Zaremba z kl. IV MT, Kamila Majewska, Cecylia Kisiel i Halina Kochman z kl. II PTC. Na szczególne uznanie zasługuje zawodniczka w kat. NORDIC WALKING, która należy do Klubu Amazonek i stwierdziła, że w ten sposób walczy z rakiem i deklaruje swój udział w przyszłym roku razem z koleżankami z klubu.

W czasie rozmów z zawodnikami, którzy po biegu korzystali z zupy gulaszowej, pieczonych kiełbasek, wiejskiego chleba ze smalcem oraz przebogatej oferty ciast, powtarzała się opinia bardzo miła dla nas, wysoko oceniająca organizację i gościnność Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Bardzo podobały się piękne medale z logo szkoły.

Trzeba przyznać, ze opinie były zgodne z prawdą, ponieważ i uczniowie i nauczyciele i pracownicy szkoły spisali się na medal, który w imieniu nas wszystkich odebrała Pani Joanna Miłobóg - Dyrektor szkoły od Dyrektora biegu Pana Radosława Światowego reprezentującego Świdnicki Klub Biegacza „Hermes”.

Należy dodać, że impreza spotkała się z przychylnością środowiska. W organizację włączyli się: GOKSiR w Świdnicy, LZS Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica, Rada Sołecka wsi Mokrzeszów, OSP w Mokrzeszowie, a także sponsorzy: Bank Zachodni WBK w Świebodzicach, Uzdrowisko Szczawno – Jedlina, Fitness Klub „Energia” ze Świdnicy.

Dowodem na powyższe były warsztaty kulinarne przeprowadzone 18 i 20 kwietnia przez uczniów klasy II PTC – grupa technika żywienia i usług gastronomicznych z Panią Brygidą Kowalczyk z uczniami I i II klasy zaprzyjaźnionego z Naszą szkołą Społecznego Gimnazjum Akademickiego ze Świebodzic.

Okazuje się, że formuła wspólnego gotowania uskrzydliła zarówno chłopców (których było więcej) jak i dziewczęta.

Trudno ustalić co udało się upichcić najlepszego, ponieważ wszystko było smakowite. A jakie było menu? Cebularze, hot – dogi, hamburgery (nawet sami piekli bułki), naleśniki czekoladowe z owocami, pączki serowe, rurki z kremem, ciastka w kształcie róży z dodatkiem marmolady różanej. A ukłon w stronę zdrowej żywności stanowiły batoniki z amarantusem, bakaliami i miodem.

Okazuje się, że w Naszej szkole nie tylko uczniowie zdobywają laury i zaszczyty w różnych konkursach i na zawodach.

14 – 17 kwietnia w Holandii w miejscowości Horst odbyły się międzynarodowe zawody w powożeniu w randze CAI3 – H1, w których brał udział nauczyciel Pan Maciej Mazurek. Miło poinformować, że drużyna w składzie: Weronika Kwiatek, Maciej Mazurek mając pod lejcą konia Igielina zdobyła zaszczytne III miejsce na 60 startujących zaprzęgów, a współpracujący ze szkołą Pan Bartłomiej Kwiatek (brat Weroniki) z Panem Danielem Kłosowskim oraz koniem Niger zajęli w tej kategorii wysokie 10 miejsce.

Specjaliści podkreślają, że zarówno Igielin jak i Niger to drugie konie zawodników, mniej doświadczone, co tym bardziej świadczy o ogromnym sukcesie.

18 kwietnia 2016 roku w Świdnicy odbyły się powiatowe zawody szkół ponadgimnazjalnych w lekkiej atletyce. Nasza młodzież rywalizowała niemal w każdej dyscyplinie sportowej. Wyniki „bojów” będą znane za około 2 tygodnie, lecz już na pierwszy rzut oka było widać dobre osiągnięcia kulomiotek: Patrycji Kłaczyńskiej i Agaty Charciarek. Również skoki w dal chłopców: Wojciecha Wójtowicza i Mateusza Surówki powyżej 5 metrów na pewno będą wysoko punktowane. ZSCKR Mokrzeszów górą !!!

Od 13 do 15 kwietnia za sprawą uczniów i Pani Agnieszki Stelmach cofnęliśmy się do początków państwa polskiego. Stało się to dzięki wystawie poświęconej jubileuszowi 1050 rocznicy chrztu Polski. Mogliśmy, poruszając się na osi czasu, przejść od wierzeń starosłowiańskich wiążących człowieka z siłami natury, aż do roku 966. Prześledzić dzieje pierwszych Piastów i porównać mapę podległych im terenów z obecnym kształtem Polski. Sprawdzić w tekstach źródłowych co na ten temat mówili historycy i jak przyjęcie chrztu przez księcia Polan – Mieszka – opisywała literatura. Autorzy wystawy nawiązali także do współczesności, ukazując Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie i stanowić będą ważne dla Polaków wydarzenie.

Jednocześnie trzyosobowy zespół uczniów (Ania Gogolewska, Magda Dziedziak i Dawid Dutkiewicz) pojechał do Ząbkowic Śląskich i wziął udział w konkursie historycznym upamiętniającym 1050 Rocznicę Chrztu Polski.

13 kwietnia klasa 1EZ, czyli przyszli mechanicy-operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych wraz z Panem Krzysztofem Hodelem byli na pokazach Masseya Fergusona zorganizowanych przez firmy Korbanek i Kachniarz w Gołaczowie. Zaprezentowano tam 6 traktorów, które współpracowały z maszynami światowych marek, a także ładowarkę teleskopową. Chociaż dzień zapowiadał się nieciekawie z powodu deszczu, nie zniechęciło to prawdziwych pasjonatów. Chłopcy po instruktażach teoretycznych, wreszcie doczekali się testów. W pole ruszyły ciągniki… Czuło się moc maszyn… Wrażenie na wszystkich zrobił największy prezentowany tam ciągnik Fergusona - przedstawiciel serii 7 o mocy 260 koni, który współpracował z zawieszanym agregatem uprawowo - siewnym Sulky. Po pokazach uczniowie powiedzieli: „Taki imprezy lubimy! Możemy „na żywo” zobaczyć jak te maszyny radzą sobie w pracy, a także poznajemy nowe techniki rolnicze i bardzo ciekawych ludzi, z którymi mamy o czym porozmawiać.”

8 kwietnia 2016 r. uczniowie z klasy I PTH pod opieką kierownika praktycznej nauki zawodu p. Moniki Kołakowskiej oraz nauczyciela przedmiotów zawodowych p. E. Podhalicz odwiedzili VIII Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki "AGROTRAVEL". Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz województwo świętokrzyskie.

Celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy na temat roli turystyki wiejskiej w nowoczesnej gospodarce Polski, rozwoju poszczególnych regionów kraju, a także poszerzanie świadomości uczniów na temat atrakcyjności spędzania czasu na terenach wiejskich i w obiektach agroturystycznych.

Podczas pobytu w Kielcach młodzież wzięła udział także w warsztatach na temat "Współczesnych wyzwań komunikacji marketingowej w turystyce wiejskiej" zorganizowanych przez Instytut Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Deklaracje przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji sierpień/październik 2016r. należy składać w sekretariacie szkoły do dnia: 16 kwietnia 2016r.

Druki deklaracji dostępne są w sekretariacie szkoły.

Kwalifikacyjny kurs zawodowy R.03 (kwalifikacja R.03 - prowadzenie produkcji rolniczej)

Kwalifikacyjny kurs zawodowy R.06 (kwalifikacja R.06 - organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie).

Część pisemna egzaminu: 6 października 2016r.

Część praktyczna dla kwalifikacji R.06 : 11 października 2016r.

Część praktyczna dla kwalifikacji R.03: od 6 do 17 października 2016r.

Wyniki: 25 listopada 2016r.

Nasi uczniowie zachowali się wspaniale i niemal w 100% byli w szkole pierwszego dnia wiosny.

Pogoda nas nie rozpieszczała, ale mimo chłodu, zgodnie z tradycją, została wykonana przez uczniów kl. II PTC marzanna, którą spalono, żeby dać znać zimie, że czas, by już odeszła. Przez radiolę wysłuchaliśmy ciekawostek o tradycjach witania wiosny i piosenek z wiosennymi motywami. W holu szkoły na gazetce w sukni z kwiatów króluje piękna dama - takiej wiosny oczekujemy, barwnej, ciepłej i wesołej.

Wcześniej były warsztaty kulinarne, na których grupa żywieniowców z kl. II PTC uczyła gotowania swoje koleżanki z technikum w zawodzie technik hodowca koni. Kilka razy były też warsztaty, na których to nauczyciele byli uczniami i uczyli się od młodzieży - przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych. Natomiast największe szaleństwo miało miejsce 14 marca, kiedy w naszej pracowni technologii żywienia pojawiły się mamy, babcie, ciocie i nawet jeden tato. Wspólnie, pod bacznym okiem Pani Brygidy Kowalczyk gotowano potrawy wielkanocne takie jak: barszcz biały z jajkiem, rolada serowa nadziewana z jajkami przepiórczymi, klops w kruchym cieście, placek na kruchym spodzie mięsno - grzybowy, babka kalafiorowo - serowa, mazurek pomarańczowo - migdałowy, chlebek caprese (z serem mozarella i suszonymi pomidorami) i babka majonezowa. Było … pysznie i pięknie, gdyż degustacja odbyła się w nowej pracowni planowania żywienia i obsługi gości, czyli naszej szkolnej restauracji. A jedyna babcia przyznała, że niewiele brakuje, by wnuczka gotowała lepiej od niej.

Niedzielę Palmową też spędziliśmy kulinarnie w Marcinowicach na imprezie pn. "Tradycje stołu wielkanocnego". Były uginające się pod ciężarem jedzenia stoły, było barwnie i kolorowo, a nasze kosze wielkanocne z ciasta i inne wyroby cieszyły się zainteresowaniem. W wydarzeniu uczestniczyły tłumy. Poza licznymi gośćmi, była także Pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, dla której nasi uczniowie przygotowali koszyk z zajączkiem.

Co wyjdzie z połączenia kleju, ozdobnych serwetek, farb akrylowych i grupy uczniów z dużą dozą chęci? Odpowiedź jest prosta - pierwsze w historii szkoły warsztaty z decoupage. W trakcie dwóch godzin nasi uczniowie wyczarowali pod okiem doświadczonych instruktorek, Pani Jolanty Krzekotowskiej i Pani Beaty Kaliciak, cały wachlarz kolorowych wazonów, ozdobnych doniczek, butelek i innych cieszących wiosennymi barwami bibelotów. Niby nic, a cieszy oko, a prace dumnie prezentowały się na szkolnej wystawie. No i kto wie, może ta niecodzienna technika zyska kolejnych entuzjastów wśród nas?

18 - 19 marca 2016 r . uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami tradycyjnie zwiedzali hale wystawowe Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej w Kielcach AGROTECH, które odbywały się już po raz 22. Targi to obowiązkowy punkt w kalendarzu wielu rolników, miejsce spotkań i poznawania nowości technicznych w rolnictwie. Zakres branżowy Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach to: nowoczesne ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej, jak również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze oraz budownictwo inwentarskie. Na miejscu obecni byli najwięksi producenci maszyn rolniczych: CASE IH, CLAAS, JOHN DEERE, KUBOTA, NEW HOLLAND, URSUS czy ZETOR. W sumie na powierzchni 62,5 tysiąca m2 prezentowało swoje produkty ponad 700 firm z kilkunastu krajów.

10 marca 2016 r. już tradycyjnie odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. W VIII edycji konkursu wzięło udział 48 uczniów naszej szkoły. W skład komisji konkursowej wchodzili nauczyciele ZSCKR w Mokrzeszowie Pani Agata Wójcik i Pan Szymon Gumny oraz przedstawicielka KRUS w Świdnicy - Pani Lucyna Jabłonka.

Do etapu centralnego zakwalifikował się Mateusz Zaczyński - uczeń klasy I technikum w zawodzie technik agrobiznesu, który będzie reprezentował naszą szkołę podczas etapu centralnego zorganizowanego na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 21 kwietnia 2016r. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

10.03.2016r. odbył się gminno-miejski etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", w którym Nasza szkoła wzięła czynny udział i została wyróżniona. Szkołę reprezentowali Paweł Figurski, uczeń klasy III technikum w zawodzie technik agrobiznesu oraz Daniel Podkówka, uczeń klasy I zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Gratulujemy!

22 lutego odbyły się powiatowe zawody w tenisie stołowym. Nasza drużyna w składzie: Konrad Ciesielski (3 PTC) i Kamil Kurcbach (1 MT) zajęła bardzo wysokie 3 miejsce. Chłopcy zagrali fantastyczny turniej pokonując kolejno drużyny z: I LO Świdnica, LO Świebodzice, II LO Świdnica, III LO Świdnica, ZSE Świdnica. W półfinale trafili na faworytów turnieju - ZS Strzegom, przegrywając wejście do finału. W meczu o 3 miejsce nasi tenisiści nie dali jednak żadnych szans drużynie z ZSB-E Świdnica i zdobyli upragnione podium. Gratulujemy świetnych wyników i liczymy na podobny sukces w przyszłym roku!

Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole po raz pierwszy (ale nie ostatni) warsztaty, na których uczniowie przekonali się, że przedmioty ogólnokształcące też mogą być ciekawe.

Przez trzy dni uczniowie prowadzili swoje przedsiębiorstwa sprzedając kaczki, tworzyli helisę DNA, słuchali muzyki i analizowali teksty, poznawali, jaki jest związek fizyki z ćwiczeniami fizycznymi…. Było dużo dobrej zabawy, ale też i sytuacji, w których okazywało się, że są rzeczy, które mogą naszych uczniów zaskoczyć. Nauczyciele prowadzący warsztaty zadbali o ciekawą formę zajęć, a sami uczniowie intensywnie pracowali, by wykonać zadania.

23 lutego 2016 wychowankowie internatu wraz z wychowawczynią - Panią Haliną Bilicką-Kowaluk wsiedli do szkolnego busa i pojechali w stronę pięknie położonej Srebrnej Góry. Tym razem jednak nie mieli w planach zdobycia legendarnej górskiej twierdzy. Ich celem był bowiem Lutomierz. Tam czekała już na nich Pani Malwina - pasjonatka tradycyjnych wyrobów, które wraz z Panią Stasią (swoją mamą) przygotowuje wg starych i sprawdzonych receptur.

Podczas warsztatów mieliśmy okazję zrobić własne sery na podpuszczce, co nie było wcale takie proste… Ucieszyliśmy się, kiedy gościnne gospodynie poczęstowały nas swojskimi wyrobami: mlekiem prosto od krowy, masłem i maślanką. Z wyśmienitego ciasta Pani Stasi nie zastał ani jeden okruszek… Na koniec Pani Malwina opowiedziała nam historię okolicy i pokazała gospodarstwo, które pięknie się rozwija. Gorąco polecamy wyjazd w tamte strony!

25 lutego 2016 grupa uczennic z klasy II technikum w zawodzie technik hodowca koni wraz z Panem profesorem Krzysztofem Hodelem wzięła udział w międzynarodowym wydarzeniu ,,Cavaliada Tour" w Warszawie. Te prestiżowe zawody jeździeckie autoryzowane przez FEI (Międzynarodową Federację Jeździecką) zawsze przyciągają rzesze miłośników koni. Kto ze znawców branży jest w stanie odmówić sobie widowiska, które łączy rywalizację sportową z emocjonującymi pokazami i branżowymi targami?

Atmosfera panująca w tym dniu na Warszawskim Torwarze dostarczyła całej grupie niezapomnianych wrażeń i emocji. Nasza ekipa były świadkiem zwycięstwa Pana Bartłomieja Kwiatka reprezentującego Sudecki Ludowy Klub Sportowy KSIĄŻ. Fantastyczny przejazd Mistrza zapewnił mu i tym razem I miejsce - wygraną Halowego Pucharu Polski w Powożeniu 2016. Fakt cieszy tym bardziej, że z Panem Kwiatkiem uczniowie naszej szkoły mogą spotkać się podczas zajęć w Stadzie Ogierów Książ, gdzie odbywa się praktyczna nauka zawodu. Nie ma jak uczyć się od najlepszych!

Na koniec niesamowitej adrenaliny dostarczyła długo wyczekiwana "Potęga Skoku". Publiczność zamarła, kiedy po jednym ze skoków podkowa wyleciała w powietrze prosto w stronę sektora dla prasy. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a zguba szczęśliwie została oddana właścicielowi. Wysokość przeszkody doszła do 2,05m, po czym ostatnia dwójka uczestników zrezygnowała z dalszego podnoszenia poprzeczki. Ze względu na zdrowie koni i ogłoszono remis.

"Cavaliada Tour 2016" to niezapomniane przeżycie i świetna zabawa! Już teraz czekamy na kolejną edycję i na pewno nie odmówimy sobie udziału w wydarzeniu, które polecamy wszystkim, nie tylko miłośnikom koni.

30 stycznia 2016 roku zgodnie z tradycją ZSCKR w Mokrzeszowie uczniowie klas maturalnych, nauczyciele i rodzice bawili się na Balu Studniówkowym. Odświętne kreacje pań i niezwykle eleganckie garnitury panów można było podziwiać podczas rozpoczynającego uroczystość tańca otwarcia, czyli poloneza. Nie zabrakło też oficjalnego przemówienia Pani Dyrektor Joanny Miłobóg, w którym oprócz nawiązania do historii szkoły, refleksji na temat wartości edukacji i wyborów życiowych, pojawiły się skierowane do młodzieży życzenia powodzenia na egzaminach, nie tylko maturalnych, ale i zawodowych. Ciekawym punktem programu był kabaret. Niejeden z nauczycieli w odgrywanych przez uczniów postaciach mógł rozpoznać samego siebie… Bawiono się do białego rana, a wspomnienia tego jedynego w swoim rodzaju balu na długo pozostaną w pamięci wszystkich obecnych.

Nasza szkoła już kolejny rok na zaproszenie Fundacji REM oraz parafii Św. Mikołaja w Świebodzicach włączyła się w organizację Świebodzickiego Orszaku Trzech Króli.

6 stycznia 2016 roku uczniowie: Przemek Trela, Krzysztof Kukuła, Doris Jędrzejczyk, Klaudia Mleczek, Magda Łukaszewska i Agata Koza pod opieką Pana Krzysztofa Hodela zamienili Park Miejski w Betlejem budując żywą szopkę, do której zmierzali prowadząc barwny korowód Józef i Maryja (przebrani uczniowie: Norbert Strzelczyk i Sara Brzezicka). Uliczne jasełka zgromadziły setki mieszkańców, którzy całymi rodzinami wzięli udział w tym radosnym święcie. Nasi uczniowie (Angelika Łatka, Angelika Pawlak, Sebastian Matjaszek, Marta Olszówka) częstowali przybyłych zmarzniętych orszakowiczów gorącą herbatką z cytryną, sokiem malinowym, cynamonem i imbirem. Wydarzeniu towarzyszyła niezwykle ciepła i rodzinna atmosfera, chociaż temperatura była lekko na minusie. Orszak był również okazją do wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży. Nasza uczennica Aleksandra Sobiesiak jako wolontariusz reprezentujący naszą szkołę kwestowała na ten szczytny cel. Uczniowie zaangażowani w tę piękną inicjatywę już dziś deklarują swój udział w przyszłorocznym Orszaku.

W grudniu po raz kolejny gościliśmy na warsztatach w Krzyżowej. Tematyka zajęć dotyczyła polskiej artystki żydowskiego pochodzenia, Wiery Gran. Uczniowie klas maturalnych pracowali w grupach. Bazując na biografii piosenkarki oraz Władysława Szpilmana wyszukiwali najważniejsze etapy w karierze artystów. Liderzy grup zaprezentowali bardzo ciekawe infogramy. Praca okazała się niezwykle owocna. Powstał interesujący projekt: ścieżka-droga, na której zaznaczone zostały relacje między bohaterami związane z ich spotkaniami i twórczością. Wysłuchawszy utworu Władysława Szpilmana "Jej pierwszy bal", uczniowie mieli sposobność poczuć klimat minionych lat. Punktem centralnym spotkania była projekcja audio relacji pieśniarki, w której wspomniała czasy młodości w getcie, opowiadała o urodzinach oraz występach w kawiarni "Sztuka". Na końcu młodzież obejrzała fragment głośnego filmu Romana Polańskiego, pt. "Pianista".

Zmiana terminu egzaminu z Mechanizacji Rolnictwa!
Egzamin u Pana Krzysztofa Hodela odbędzie się
w sobotę 23.01.2016r. w godz. 12.20 - 13.05

Zmiana godziny egzaminu z Bezpieczeństwa i higieny pracy!
Egzamin u Pana Tomasza Podrzyckiego odbędzie się
w piątek 22.01.2016r. w godz. 16.00 - 16.45

Magia świąt ma moc i okazuje się, że wcale nie zależy to od śniegu i mrozu. W naszej szkole, która jest centrum kształcenia w zawodach rolniczych nagle nastąpiła erupcja artystów i to wszechstronnie uzdolnionych! W zasadzie cały grudzień obfitował w rozmaite działania. Odbyły się świąteczne warsztaty kulinarne. Pod egidą Pani Brygidy Kowalczyk cały sztab z kl. II PTC uczył dyrekcję i nauczycieli "warzenia i mierzenia smakołyków na świąteczny czas". Była to zaiste prawdziwa uczta. Zapach zupy rybnej, sakiewek czy maczki będziemy długo pamiętać, bowiem zachwyciły nas te i inne frykasy.

Kiedy podniebienia zaznały rozkoszy, nastąpił czas cieszenia oczu cudnej urody stołami świątecznymi, stroikami i kartkami - wytworami wyobraźni naszych uczniów. Wyboru najciekawszych (bo wszystkie były piękne) w drodze głosowania dokonywali rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

W konkursie na stół świąteczny:

          I miejsce zdobyła klasa II PTC
          II miejsce zdobyła klasa I PTC
          III miejsce zdobyła klasa III PTC

W konkursie na stroik:

          I miejsce zajęła Alicja Wiśniewska z kl. III PTH
          II miejsce zajęła Angelika Łatka z kl. III PTH
          III Miejsce zajęła Joanna Kuc z kl. I PTH

A wśród świątecznych kart:

          I miejsce zajął Przemysław Siamburski z kl. II MT
          II miejsce zajął Patryk Podczaszy z kl. II MT
          III miejsce zajął Sebastian Gawron z kl. II MT

Tradycyjnie w internacie jasełka przygotowali uczniowie klas I. Licznie przybyli goście, rodzice i krewni, a także absolwenci. W spotkaniu i kolacji uczestniczyła duża grupa nauczycieli. Co ciekawe, pod choinką znalazły się prezenty. Chyba coś wspólnego z tym miała nasz Pani dyrektor! Jak magia, to magia!

Tuż przed feriami świątecznymi kl. I MT wraz z Panią Magdaleną Kuklińską i Panią Elwirą Podhalicz przygotowały zmodyfikowaną wersję internatowych jasełek, a potem odbyły się spotkania z wychowawcami w klasach pod hasłem: "Świąt świątecznych i do siego roku!"

Okres przedświąteczny otwiera serca. Uczniowie klasy 3 PTH postanowili zrezygnować w tym roku z obdarowywania się prezentami mikołajkowymi, a zamiast tego podarować komuś to, czego potrzebuje. Wybór padła na idee "Szlachetnej paczki". Wszyscy zgodzili się, by tak pomóc najbardziej potrzebującym. Najpierw została wybrana rodzina ( ze Świebodzic), a potem należało jedynie zebrać to, co było im potrzebne. Wszyscy chętnie zaangażowali się w tę akcję, namawiając bliskich do pomocy. 12 grudnia zebrane w ten sposób rzeczy zostały dostarczone do koordynatora akcji, który miał przekazać paczkę wybranej przez uczniów rodzinie. Pomysł spodobał się trzecioklasistom na tyle, że postanowili zainteresować się ideą wolontariatu i na pewno na przyszły rok również włączą się do akcji.

16 grudnia 2015 r. odbyła się uroczystości wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów, uczniom dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem gali była Pani Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty. W pięknej scenerii Teatru Zdrojowego w Szczawnie - Zdroju najlepsi z najlepszych otrzymali te zaszczytne wyróżnienia, które poświadczają fakt, że ci uczniowie uzyskali w ubiegłym roku szkolnym promocję z wyróżnieniem, mieli najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazali szczególne uzdolnienia, w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki, co najmniej dobre. Prezes Rady Ministrów przyznaje stypendium jednemu uczniowi danej szkoły na dany rok szkolny.

W ZSCKR w Mokrzeszowie kryteria przyznania stypendium spełnił Przemysław Kopacz, uczeń klasy czwartej technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych.

W roku szkolnym 2014/2015 uzyskał najwyższą średnia ocen w szkole - 5,31 oraz otrzymał wzorową ocenę ze sprawowania.

Wśród społeczności uczniowskiej Przemek wyróżnia się ogromnym zaangażowaniem w aktywne życie szkoły i klasy. Uczestniczy w wielu konkursach i imprezach kulinarnych wykazując się znajomością branży i wysokim poziomem kultury zawodu. Ponadto godnie reprezentuje szkołę w zawodach sportowych osiągając dobre rezultaty. Pełni funkcję chorążego szkolnego pocztu sztandarowego.

Przemek jest uczynny i koleżeński - dzieli się swoją wiedzą z kolegami w klasie, chętnie pomaga innym. Swoją kreatywnością i aktywnym udziałem wspiera wychowawcę w organizowaniu imprez szkolnych. Uczestniczy w dodatkowych zajęciach z przedmiotów zawodowych, rozwijając swoje zainteresowania i podnosząc kompetencje.

Przemysław Kopacz wyróżnia się wysoką kulturą osobistą. Potrafi planować swój rozwój, podejmować nowe wyzwania, realizować cele i osiągać satysfakcjonujące wyniki. Cieszy się sympatią kolegów oraz bardzo dobrą opinią wśród nauczycieli i pracowników szkoły.

Święta tuż, tuż, ale nie dla wszystkich są one radosne. Wokół nas są ci, którzy nie mają powodów do radości. Bo jak można oddać się beztroskiemu świętowaniu, kiedy w domu jest zimno, a na wigilijnym stole zabrakło tradycyjnych dań?

Mając świadomość, że wśród nas są szczególnie potrzebujący, wychowankowie internatu przygotowali jak co roku świąteczną paczkę dla ubogiej rodziny z Mokrzeszowa. We współpracy z Panem Szymonem Gumnym (radnym Gminy Świdnica i jednocześnie nauczycielem ZSCKR w Mokrzeszowie) zebrali podstawowe artykuły żywnościowe i słodycze, które ucieszyły nie tylko zawartością, ale i pięknym opakowaniem.

Człowiek w pełni nie może się odnaleźć inaczej, jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego (Jan Paweł II).

Przez 3 lata w wybranych klasach był realizowany program profilaktyczny "ARS, czyli jak dbać o miłość". Program ten powstał w ramach współpracy ze Szwajcarią, a patronowała mu Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Świdnicy.

W bieżącym roku zrealizowała go klasa II PTC. Największe zainteresowanie wzbudziły informacje dotyczące FAS (Fetal Alkohol Syndrome) czyli alkoholowego zespołu płodowego. Dla wielu uczniów zupełnym zaskoczeniem było to, że matka ma całkowity wpływ na zdrowie dziecka, od niej zależy czy będzie miało wady wrodzone. Dobitnie ukazał to film pt. "Wieczne dziecko".

Przyszli technicy agrobiznesu i mechanicy - operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych kochają nowości techniczne. Dlatego nowoczesne ciągniki, kosiarki, pracy rolujące, opryskiwacze, pługi i inne cuda takich firm jak Kubota, Krone, Tecnoma, Amazaone, Manitou i Trioliet przyprawiły o dreszcz wszystkich uczestników spotkania branżowego przygotowanego przez firmę Agromix na otwarcie nowej filii firmy Świdnicy. Od 3 grudnia 2015 r. uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie będą mogli nie tylko oglądać wystawki w salonie, ale dzięki wstępnym ustaleniom o współpracy pomiędzy szkołą a dealerem, obserwować pracę zespołu serwisowego, poznać obsługę magazynu części, a w przyszłości znaleźć zatrudnienie w firmie branży rolniczej, która docenia fachowość młodych specjalistów-absolwentów naszej szkoły.

W dniu 14 grudnia bieżącego roku na Konferencji w Legnicy organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu zostały wręczone nagrody laureatom konkursu "Cyfrowy portret noblisty - życie i twórczość Władysława Stanisława Reymonta". Konkurs był organizowany przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu i dotyczył uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa dolnośląskiego. Polegał na zrobieniu najciekawszej prezentacji multimedialnej o nobliście Władysławie Reymoncie. Uczennica naszej szkoły Magdalena Dziedziak z klasy II PTC zdobyła trzecie miejsce. W swojej pracy Magda wykazała się innowacyjnością i pomysłowością. Jest to ogromne wyróżnienie biorąc pod uwagę iż poziom konkursu był wysoki, a konkurencja duża, oraz fakt, ze twórczość Reymonta Magda pozna dopiero w klasie trzeciej.

Gratulujemy Magdzie i życzymy dalszych sukcesów.

Miło nam poinformować, że Angelika Blicharz - uczennica kl. III technikum w zawodzie technik hodowca koni odbyła trzymiesięczny, zagraniczny staż zawodowy w nowoczesnym gospodarstwie rolnym w Nienburgu w Niemczech.

Organizatorem praktyk rolniczych było Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu. Projekt ,,Nowe umiejętności - większe szanse na europejskim rynku rolnym - staż zawodowy uczniów szkól rolniczych" realizowany był przy wykorzystaniu środków finansowych z programu ERASMUS+. Stronę niemiecką w projekcie reprezentowali: Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy dla Techniki Rolniczej DEULA w Nienburgu oraz Dolnosaksońska Izba Rolnicza w Hanowerze.

20 listopada o godzinie 13.00 w Poznaniu odbyło się seminarium, na którym uroczyście wręczono dyplomy ukończenia praktyki oraz certyfikaty i zaświadczenia zrealizowania szkolenia praktycznego.

26-11-2015r. odbył się we Wrocławiu finał Olimpiady wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy pierwszej w zawodzie Technik agrobiznesu: Kamil Kurcbach i Mateusz Zaczyński.

Poziom olimpiady stał na najwyższym poziomie i potrzebne było przeprowadzenie dogrywki, ponieważ kilkoro uczestników miało taką samą, wysoką liczbę punktów.

Nasi reprezentanci zostali wyróżnieni dyplomami i pamiątkowymi nagrodami.

Kamil i Mateusz już zapowiedzieli udział w przyszłorocznej olimpiadzie i walkę o najlepsze pozycje.

30-11-2015r. odbyła się rywalizacja w grupie 2 powiatowego turnieju piłki koszykowej dziewcząt w Liceum Ogólnokształcącym w Strzegomiu.

Walkę o wyjście z grupy stoczyły drużyny: LO Strzegom, ZSCKR Mokrzeszów, III LO Świdnica.

Poziom zawodów był wyrównany. Każda drużyna wygrała jeden mecz. Awans wywalczyły uczennice ze Strzegomia mające najlepszy bilans małych punktów.

Nasze dziewczyny zajęły drugie miejsce i chwalone były przez rywalki za waleczność i walkę do ostatniej sekundy.

-->

"Masowa produkcja królików" Kamila Kurcbacha (1MT) i Dawida Drobnego(1MT) oraz "Modernizacja i przebudowa gospodarstwa rolnego" Jakuba Komornickiego (2MT) i Przemysława Kopacza (4PTC) to dwa biznesplany, które zostały wysoko ocenione przez komisję analizującą uczniowskie projekty własnego biznesu. Kuba i Przemek znaleźli się na podium (3 miejsce), a Kamil i Dawid otrzymali wyróżnienie za oryginalność i nowatorstwo pomysłu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas "Pikniku przedsiębiorczości" zorganizowanego przez Sudecką Izbę Przemysłowo-Handlową w Świdnicy i Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego - organizatorów tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na naszym terenie.

Gratulujemy sukcesu uczniom oraz Pani Elwirze Podhalicz, która czuwała nad stroną merytoryczną obydwu biznesplanów.

Podążając za zdrowiem, "fit" sposobem na życie oraz rozszerzającą się wśród młodzieży modą na szczupły wygląd, powstało wiele programów oraz czasopism, które zajmują się szeroko rozumianą filozofią - "żyj fit".

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów naszej szkoły, nauczyciel wychowania fizycznego Pan Tomasz Podrzycki opracował autorski projekt zajęć "PAŹDZIER FIT", do którego włączył nie tylko młodzież, ale i specjalistów, w tym instruktorkę step aerobiku i pielęgniarkę szkolną.

Celem projektu było umożliwienie uczniom dostępu do tak dziś modnych zajęć fitness oraz zmotywowanie do regularnego uprawiania tego sportu. Projekt składał się z następujących bloków:

 1. Wykład na temat elementarnych podstaw zdrowego odżywiania się.
 2. Prelekcja dotycząca stosowania i zażywania witamin, suplementów diety, odżywek.
 3. Ćwiczenia ogólnorozwojowe - AEROBIK.
 4. Zajęcia taneczno-ruchowe - ZUMBA.
 5. Zajęcia ze STEP AEROBIKU.

W ankiecie podsumowującej projekt, młodzież wskazała, że najbardziej podobały się zajęcia z ZUMBY i STEP AEROBIKU.

10 listopada odbyły się szkolne uroczystości związane z 97 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadzeni na apelu mieli okazję obejrzeć film historyczny obrazujący Polską drogę do wolności w świetle działań i dokonań marszałka Józefa Piłsudskiego. Prelekcje poprzedził komentarz przygotowany przez uczniów.

Po części oficjalnej przyszła pora na I Szkolny Quiz o Niepodległości, którego pomysłodawczynią była Pani Agnieszka Stelmach - nauczycielka historii i WOS-u. Każda klasa wystawiła dwuosobową drużynę. Zawodnicy mieli w ciągu 15 sekund udzielić prawidłowych odpowiedzi. Poziom był bardzo wyrównany. W test zaangażowała się też publiczność. Ostatecznie I miejsce ex aequo zajęła klasa 2 PTC i 2 MT.

Cała impreza została przygotowana przez klasę 2 MT wraz z wychowawczynią Panią Jolantą Pinczakowską.

3 i 4 listopada 2015r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie przedstawiciel firmy Carvingal ze Szczecina Pan Jarosław Galiśkiewicz przeprowadził kurs carvingu na poziomie podstawowym. W szkleniu brało udział 17 uczniów. Prowadzący zapoznał uczestników z podstawowymi narzędziami do carvingu, historią rzeźbienia w owocach i warzywach. Każdy uczeń stosując się do instrukcji prowadzącego tworzył aranżacje z melona, ananasa, jabłek, winogron, a także mnóstwo czarujących drobiazgów z warzyw (np. wycinanki z ogórka, papryki, rzodkwi, rzodkiewki). Końcowe efekty pokazu mistrza złożyły się na imponującą wystawę prac naszych uczniów.

Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie z człowiekiem o tak ogromnych umiejętnościach.

3 listopada 2015r. (wtorek) odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa w naszej szkole. W tym dniu do oddania krwi zgłosiło się 29 uczniów i uczennic oraz mieszkanka Mokrzeszowa. Tym razem udało się zebrać blisko 7 litrów tego cennego daru, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia. W akcji razem z nami uczestniczyła pani dyrektor Joanna Miłobóg.

Nadrzędny celem akcji to zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą i zarazem organizatorem przedsięwzięcia był Pan Szymon Gumny przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Tym razem akcja odbyła się przed budynkiem szkoły, dokładnie w KRWIOBUSIE. Stałej ekipie, zaprzyjaźnionej już z naszą szkołą jak zawsze pomagali uczniowie, którzy nie mogą jeszcze oddawać krwi.

Kto może oddać krew? Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne - czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

Wszystkim, którzy wzięli udział w honorowej akcji składamy serdeczne podziękowania.

Jak dało się w tym roku zauważyć, Samorząd Uczniowski w naszej szkole jest, działa i ma pomysły. Można było zobaczyć przygotowany przez nas apel na Dzień Nauczyciela, przyłączyliśmy się do akcji charytatywnej pomocy dzieciom. Poza tym dzięki nam w piątek 30 października zgodnie z hasłem: "Kto jest przebrany, ten nie jest pytany", kilku uczniów uniknęło jedynek. We wtorek 2 listopada na długiej przerwie serwowaliśmy tosty i już planujemy na co przeznaczymy zebrane datki…

Jeżeli jesteś człowiekiem z pomysłem, masz poczucie humoru, lubisz działać i chcesz pomagać innym, dołącz do naszego Samorządu!

Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do opiekuna SU - Pana Profesora Skotnickiego. Prawie o każdej porze dnia i nocy.

3 listopada był dniem szczególnie nasyconym wydarzeniami, ponieważ zbiegło się w naszej szkole wiele istotnych działań: wspomniana już akcja krwiodawstwa, kurs carvingu, tosty Samorządu Uczniowskiego, a także w ramach profilaktyki antynikotynowej - spotkanie pierwszoklasistów z Panią M. Kruk i Panią A. Kalin - specjalistkami w zakresie oświaty zdrowotnej. Po prelekcji odbył się eksperyment pokazujący co zostaje w płucach po wypaleniu 1 papierosa. Następnie przebadano smokolajzerem uczniów na zawartość CO (ciał smolistych) w płucach. Kilka osób miało niekorzystny wynik, ale większość nie pali i ma zdrowe płuca. Uczniowie wykonywali także test uzależnienia od tytoniu i test motywacji do zaprzestania palenia.

Za rok porównamy i zobaczymy czy Ci, którzy deklarowali chęć rozstania się z nałogiem, osiągnęli to!

28 października 2015 r. w sali świdnickiego teatru odbyły się Dni Kultury Lwowa zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Uczniom ZSCKR w Mokrzeszowie w tym dniu przypadło szczególne zadanie. Ubrani w stroje ludowe, witali przybyłych na tę uroczystość gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych i duchowieństwa. To już kolejny raz, kiedy nie pozostajemy obojętni na historię i tradycję tych niezwykłych w świadomości Polaków miejsc. Pamiętamy o Kresach doceniając ich wyjątkowy wkład nie tylko w kulturę, ale przede wszystkim w kształtowanie się szeroko rozumianej polskości i umacnianie tożsamości narodowej.

Odmienna była tegoroczna organizacja święta naszych "koniarzy". Gościliśmy w Państwowym Stadzie Ogierów w Książu, gdzie spotkały nas liczne niespodzianki. Pani zootechnik Małgorzata Studzińska oprowadziła nas po Stadzie, także po jego zakamarkach i sekretnych kątach. Byliśmy w szorowani - swoistym muzeum pełnym oryginalnych uprzęży, siodeł, janczarów i pucharów. Zgromadzone trofea zapierają dech i budzą podziw, podobnie jak powozy i karety.

Poznaliśmy niezwykłych ludzi np.: Pana Bartłomieja Kwiatka - "człowieka orkiestrę" posiadacza 10 złotych medali - specjalistę od ogierów, mistrza Polski w tym roku koniem Niger. Ogierem Bazyli - Mistrza Świata Młodych Koni w Powożeniu na Węgrzech. Poza tym miłośnika psów i jego dwaj psi przyjaciele podróżują z nim i końmi po całej Europie i świecie.

Dane nam było uczestniczyć w pokazie ujeżdżania wykonanym przez Panią Katarzynę Koperę - Mistrzynię Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kategorii Młody Jeździec, zawodniczkę Sudeckiego Ludowego Klubu Sportowego "Książ". Pokaz był na poziomie Klasy C z takimi elementami jak: łopatka do wewnątrz, trawers, ciągi w kłusie, galopie, lotne zmiany nogi, kłus i galop wyciągnięty.

Następnie swoje umiejętności prezentowały nasze uczennice. Pokaz zręczności zaprzęgów jednokonnych zaprezentowały Patrycja Cebulska z Jolantą Akielaszek oraz Anna Gogolewska z Moniką Ratkowską.

Okazało się, że nasza pani Dyrektor Joanna Miłobóg kocha nie tylko konie mechaniczne, ale świetnie sobie radzi w zaprzęgu. Koń szedł jak burza, a Pan Mastalerz Robert Niebieszczański musiał Panią Dyrektor stopować, bowiem tak brawurowo cięła batem i pewnie trzymała lejce.

Jolanta Akielaszek i Patrycja Cebulska chyba po skończonej szkole nie muszą martwić się o pracę, gdyż pokaz woltyżerki (w trakcie którego Pani pedagog zamykała ze strachu oczy!) da im pewną posadę w cyrku.

Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka wozem biesiadnym po Książańskim Parku Krajobrazowym, który przepięknie wyglądał w jesiennej szacie i w promieniach słońca.

Razem bawiły się z nami mamy uczennic Pani Ratkowska i Pani Józefiak, cała kadra kierownicza szkoły, Pani pedagog i wychowawca kl. III PTH ratujący honor klasy - wielkich nieobecnych.

W tym roku uczennice kl. II PTC przygotowywały zaproszenia i kotyliony. Sprawczynią całego zamieszania i koordynatorem była Pani Joanna Niebieszczańska.

Gratulacje.

23 października mieszkańcy Świdnicy, którzy wybrali się na zakupy do marketu Tesco, mogli przenieść się w świat jabłkowych pyszności wyczarowanych przez uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie. Były jabłka pieczone, naleśniki i gofry serwowane na ciepło z musem jabłkowym, szarlotka, ciasteczka z jabłkiem i wiele innych… Oczywiście wszystko zdrowe, bez sztucznych dodatków i konserwantów, bo dobra żywność to zdrowa żywność, a jabłko to najbardziej popularny polski owoc, o którego walorach długo by pisać… Zainteresowanie stoiskiem i pokazem przygotowanym pod czujnym okiem Pani Brygidy Kowalczyk - nauczyciela przedmiotów żywieniowych - było ogromne. Wiele osób dopytywało się o przepisy, które już niedługo będzie można poznać dzięki Szkolnej Księdze Kucharskiej.

Dziękujemy kierownictwu Tesco, a zwłaszcza Pani Annie Momot za "sąsiedzkie" zaproszenie.

W dniach od 21 do 23 października 2015 roku w ramach ogólnopolskich obchodów XVI Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - papież rodziny" uczniowie poszczególnych klas uczestniczyli w zorganizowanych z tej okazji okolicznościowych zajęciach. Podczas zajęć religii mieli okazję obejrzeć krótki film animowany przedstawiający biografię Karola Wojtyły, a także wziąć udział w krótkiej grze terenowej.

"Gracze" mieli wykonać 5 zadań o zróżnicowanej skali trudności. Oprócz krótkich pytań w formie quizu i ćwiczenia polegającego na połączeniu wydarzenia z życia Papieża Polaka z odpowiednią datą, nie zabrakło również zadań opisowych wymagających od uczniów informacji z zakresu wiedzy ogólnej, jak to miało miejsce w trakcie rozwiązywania krzyżówki z hasłem. Terenem gry terenowej stały się w tych dniach poszczególne budynki naszej szkoły (główny, internat, budynek dydaktyczny). Jesienna, niezbyt sprzyjająca aura, nie przeszkodziła naszym uczniom dotrzeć do kapliczki przydrożnej i średniowiecznego krzyża pokutnego zlokalizowanych na terenie Mokrzeszowa. Natomiast punkt kulminacyjny zabawy stanowiło przejście pod cokół z popiersiem jedynego słowiańskiego papieża, które znajduje się przed plebanią kościoła parafialnego, gdzie sami uczniowie wspólnotowo pomodlili się w intencji własnych rodzin prosząc o orędownictwo świętego Jana Pawła II.

Wzorem lat ubiegłych, 22 października br. odbyło się spotkanie Pana nadkomisarza Roberta Topolskiego, który w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy zajmuje się sprawami nieletnich.

Celem spotkania było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu prawa u naszych uczniów. Omówiono zjawiska patologii społecznej wśród młodzieży, wyjaśniono pojęcia: czyn karalny, przestępstwo, przestępczość nieletnich. Sporo uwagi poświęcono bezpiecznemu korzystaniu z dróg i sprawom zagrożeń w ruchu drogowym. Pan nadkomisarz przypomniał o zgubnych skutkach wagarów, a także wyjaśnił, jaki jest status prawny nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego.

Następne spotkanie będzie poświęcone sprawom dopalaczy.

Ze względu na długoletnią współpracę z naszą szkołą Pan Topolski posiada tytuł "Przyjaciela Szkoły".

Popularne polskie warzywo. Mało wymaga, jeśli chodzi o uprawę. Króluje na straganach jesienią, kiedy to zachwyca pięknym pomarańczowym kolorem i okazałymi kształtami. Kusi, żeby coś z niej wyczarować… I nie chodzi tym razem o pyszności w kuchni, gdzie dynia da się przyrządzić na milion sposobów: na słodko, słono, jako danie główne czy dodatek, o czym najlepiej wiedzą przyszli technicy żywienia, którzy teraz pracują nad Szkolną Księgą Kucharską, która niedługo pojawi się na naszej stronie internetowej. Chodzi tu o dynię traktowaną jako materiał dla rzeźbiarzy... z naszego internatu.

Już rozstrzygnięto konkurs na najpiękniej powycinaną dynię á la Halloween. Jury szczególnie spodobały się dzieła: Nicoli Jargieło, Wojtka Kasperskiego i Natalii Stasiak.

3 października 2015r. delegacja ZSCKR w Mokrzeszowie na czele z Panią Dyrektor Joanną Miłobóg uczestniczyła w wydarzeniu o charakterze ogólnopolskim zorganizowanym przez MRiRW w Jabłoniu na Lubelszczyźnie. Wzięli w nim udział przedstawiciele Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie, Lubelskiej Izby Rolniczej, terenowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rynku Rolnego i Nieruchomości Rolnych, KRUS, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Temat tegorocznego spotkania brzmiał: "Rolnictwo ekologiczne i produkty rolne wysokiej jakości przyszłością polskiej wsi - PROW 2014-2020".

Każda z 45 szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa miała za zadanie przygotować stoisko, na którym znalazły się produkty tradycyjne, lokalne, regionalne bądź produkty oznaczone znakami: Rolnictwo Ekologiczne lub Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, Poznaj Dobrą Żywność lub produkty objęte innymi krajowymi systemami jakości żywności.

Dzięki współpracy szkoły z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i wsparciu Pani Magdaleny Rumiancew-Wróblewskiej (z-ca dyr. DODR we Wrocławiu) mogliśmy pochwalić się znakomitymi przetworami z naszych terenów, czyli m.in.:

 • ogórkami konserwowymi ze Ścinawy, które uzyskały prestiżową "Perłę" w ramach konkursu "Nasze kulturowe dziedzictwo",
 • sokami z Lutyni, które zgodnie z wielopokoleniową tradycją "Maciejowego Sadu" tłoczone są z ekologicznych owoców i nie zawierają konserwantów,
 • luksusowymi przetworami produkowanymi przez firmę "Asperfield" Sp. z o.o., które powstają na bazie wyselekcjonowanych produktów pochodzących z najlepszych upraw i zachwycają wysublimowanym smakiem marynaty,
 • miodem z "Pasieki od Turka", który posiada różnorakie działania lecznicze oraz zachwyca nie tylko smakiem, ale i zapachem i kolorem.

Prezentacja była doskonałym sposobem nie tylko na promocję polskiego rolnictwa i niepodważalnych walorów produktów tradycyjnych i regionalnych z całej Polski, ale pozwoliła także pokazać szkołę w Mokrzeszowie wraz z jej atrakcyjną ofertą kształcenia.

Od dawna wiadomo, że śpiewać każdy może, a teraz zmodyfikowana wersja tego powiedzonka w naszej szkole brzmi: "Gotować każdy może …".

W ubiegłym roku zainicjowaliśmy projekt warsztatów kulinarnych z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców i chętnych gimnazjalistów. Jeśli uznamy, że to były początki i raczkowaliśmy, to wczoraj już był to szlachetny bieg po laury. W trakcie degustacji padało pytanie …przeszliśmy dalej? To były żarty, ale ciąg dalszy nastąpi i już są plany następnych takich zajęć.

Ktoś może zapyta: "W czym tkwi sukces?" Ktoś inny zapyta: "Po co? Komu się chce?" Odpowiedzi udzielą wczorajsi uczestnicy tej wielkiej uczty: P. E. Mizerska, P. M. Kuklińska, P. E. Podhalicz, P. T. Podrzycki, P. Sz. Gumny, P. R. Skotnicki, a także P. Dyr. I. Cieślik- Jagielska i P. A. Górniak. Dlaczego było wspaniale? Ponieważ naszymi nauczycielami, instruktorami byli uczniowie z kl. II PTC, którzy z cierpliwością, fachowo udzielali nam instrukcji, poprawiali i pomagali nam. Nad wszystkim królowała i miała pieczę P. Brygida Kowalczyk.

Co ugotowaliśmy i upiekliśmy? Tego Wam nie zdradzę. Będziecie mogli dowiedzieć się wkrótce, gdyż na naszej stronie niebawem pojawi się "Wielka Szkolna Księga Kulinarna", tam znajdziecie przepisy.

Dziękujemy za współpracę uczniom: C. Kisiel, K. Majewskiej, K. Mikłaszewicz, D. Dutkiewiczowi, D. Kuźmie, M. Dziedziak, W. Stasik, S. Matjaszkowi i M. Olszówce.

Dziękujemy za to, że chciało im się chcieć!

13 października w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w ZSCKR w Mokrzeszowie odbył się apel z udziałem całej społeczności szkolnej. Organizatorem uroczystości był Samorząd Uczniowski.

Część oficjalną wydarzenia otworzyło usankcjonowane tradycją ślubowanie uczniów klas pierwszych. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Miłobóg, która w swoim przemówieniu nawiązała do historii, przywołała zasługi Komisji Edukacji Narodowej, a następnie zaakcentowała społeczne znaczenie zawodu nauczyciela oraz podkreśliła jego wyjątkowy charakter jako misji i powinności. Jako pierwsza złożyła życzenia wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym szkoły, dziękując za ich codzienne zaangażowanie i sumienne wypełnianie niełatwych obowiązków. Następnie wspólnie odśpiewano Pieśń Szkoły.

Wreszcie przyszła kolej na program przygotowany przez uczniów pod czujnym okiem opiekuna SU, Pana Ryszarda Skotnickiego. Dzięki humorystycznym scenkom można było zobaczyć jak wygląda szkolne życie w nieco krzywym zwierciadle… Było wesoło i miło. Nie zabrakło też pamiątek-upominków, czyli oryginalnych zdjęć z mottem i dedykacją, które otrzymał każdy nauczyciel i pracownik szkoły.

7 i 8 października reprezentacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie w piłce koszykowej dziewcząt wzięła udział w dolnośląskim finale gier zespołowych w Nowej Bystrzycy. Imprezie patronuje zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych. Do finałowego rozstrzygnięcia stanęły drużyny z Rakowic, Milicza, Wołowa i Mokrzeszowa.

Pierwsze miejsce zajęły dziewczęta z Rakowic, prezentując wysoki poziom. Drugie miejsce przypadło drużynie z Milicza. Po zaciętej walce, trzecie miejsce zajęła reprezentacja Wołowa. Nasze dziewczyny uplasowały się na czwartym miejscu.

Zgodnym głosem wszystkie rywalki uznały, że uczennice z Mokrzeszowa były najbardziej waleczne i włożyły najwięcej serca w grę.

Gimnazjum Nr 2 ze Świdnicy zaprosiło nas 30 września na festyn jesienny inspirowany motywami ludowymi. My, jako szkoła zlokalizowana na wsi, łącząca tradycje z nowoczesnością, kształcąca w ciekawych zawodach, zaprezentowaliśmy to, co mamy najlepszego: wspaniałych uczniów z kl. II technikum w zawodzie: technik żywienia i gospodarstwa domowego, nasze interesujące kierunki kształcenia i smakołyki.

Co było hitem? 15 chlebów, każdy inny, z różnymi dodatkami, od chlebów z ziarnami po kokosowe i bananowe. Był też dobry smalec i ogórki kiszone wg receptury babci.

Wcale nie dziwi, że zainteresowanie naszym stoiskiem było duże, a nawet dwie gimnazjalistki już się zdecydowały na wybór naszej szkoły. Brawa należą się Pani Brygidzie Kowalczyk, grupie żywieniowców z kl. III i ekipie z kl. II technikum w zawodzie: technik żywienia i gospodarstwa domowego. Jesień powitano, ale akurat pogoda była kapryśna.

To było bardzo miłe popołudnie 1 października odbyły się warsztaty dla rodziców i wychowawców klas pierwszych. Celem zajęć było budowanie płaszczyzn współpracy pomiędzy rodzicami a szkołą. Poprzez zabawy ukazano walory komunikacji jawnej i otwartej.

Pani wicedyrektor Luiza Kępińska omówiła zasady funkcjonowania uczniów w nawiązaniu do statutu i obowiązujących regulaminów. Wyjaśniła ideę kontraktów. Sporo uwagi poświęcono monitorowaniu czasu wolnego uczniów, sposobu racjonalnego wykorzystania czasu i właściwego nim gospodarowania, a także planowaniu uczenia się.

Było dużo śmiechu, kiedy rodzice starali się odgadnąć, które herby są autorstwa ich dzieci. Spotkanie zakończyła wyliczanka oczekiwań. Rodzice pragną dobrych kontaktów z nauczycielami, zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i dyscyplinowania ich. Wychowawcy także liczą na zaangażowanie rodziców, udział w zebraniach. Wynika z tego, że w pracy wychowawczej idziemy w tą samą stronę, a współpracę zaczynamy z dobrym nastawieniem. Warsztaty prowadziła Pani pedagog Ewa Mizerska. Rodzice zapowiedzieli gotowość udziału w kolejnym tego typu spotkaniu.

W roku szkolnym 2014/2015 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie wziął udział w drugiej edycji ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "WF z klasą". Inicjatorem przedsięwzięcia, i jednocześnie koordynatorem programu był w naszej szkole Pan Tomasz Podrzycki. W działania zaangażowali się także: nauczyciel wychowania fizycznego - Pan Marcin Wójciak i nauczyciel informatyki - Pan Ryszard Skotnicki.

Wszyscy uczniowie spisali się znakomicie realizując następujące, wybrane przez siebie zadania programu. Najciekawsze z nich to:

 • założenie i prowadzenie bloga "WF z klasą",
 • zorganizowanie debaty uczniowskiej: "Niska frekwencja na lekcjach wychowania fizycznego",
 • przeprowadzenie lekcji interdyscyplinarnej, czyli lekcja wychowania fizycznego po angielsku,
 • przygotowanie II CROSS MOKRZESZOWSKIWGO - imprezy sportowej integrującej lokalną społeczność
 • nauka układu tanecznego ZUMBA na lekcjach wf dla dziewcząt

Na zakończenie programu szkoła otrzymała certyfikat, który tylko potwierdza rzecz dla na wiadomą, że w ZSCKR w Mokrzeszowie prowadzi się WF z klasą!

Zapraszamy na warsztaty dla rodziców uczniów klas I
01.10.2015r. godz. 16:30
w świetlicy Internatu.

23.09.20015 r. pierwszoklasiści zostali ostatecznie włączeni do społeczności uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie, tym samym przyjmując na siebie wszystkie prawa, przywileje i obowiązki.

Tak zwane "otrzęsiny" klas pierwszych były zabawą połączoną z bezwzględną rywalizacją uczniów o palmę pierwszeństwa w poszczególnych konkurencjach oraz ostateczny wynik w klasyfikacji końcowej. Uroczystość, zorganizowali zwycięzcy ubiegłorocznych otrzęsin - klasa II technikum w zawodzie technik agrobiznesu. Pierwszą (i zdawałoby się najłatwiejszą) konkurencją było przedstawienie publiczności swojej klasy, a więc: profilu nauczania i portretu wychowawcy. Niby nic trudnego, ale zaprezentowanie się na forum w sposób dowcipny i interesujący nie należy do łatwych. Kolejne konkurencje to: bieg z jajkiem, trzymanie sztangi na czas, jedzenie cytryny posypanej dodatkowo kwaskiem cytrynowym, wyławianie buzią jabłek z wody bez użycia rąk, robienie pompek, podbijanie piłki nogą, śpiewanie piosenek, kręcenie biodrami hula hop i wiele innych. Mimo że przyszli mechanicy-operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych szli łeb w łeb z przyszłymi technikami architektury krajobrazu i technikami żywienia, zwycięstwo przypadło klasie 1MT.

"Otrzęsiny" Anno Domini 2015 okazały się świetną zabawą zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli. Pokazały jak można kulturalnie spędzać czas integrując jednocześnie środowisko uczniowskie.

Gotowanie może być naprawdę wspaniałą przygodą. Przekonali się o tym przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych, którzy 15 września stanęli ramię w ramię z prawdziwym mistrzem sztuki kulinarnej - Panem Grzegorzem Wiatrowskim - szefem kuchni i właścicielem restauracji "Balkon" we Wrocławiu.

Z ekskluzywnych produktów, takich jak np. jaja zielononóżek, ser biały z Międzyborza, szyjki rakowe, komosa ryżowa, trawa żubrowa, filet z pstrąga wspólnie wyczarowali wykwintne dania, które chciałaby mieć w karcie każda dobra restauracja.

Na talerzach pojawiły się:
 • Rolada biszkoptowa z serem z Międzyborza i warzywami na sałacie
 • Zupa krem z ogórka kiszonego z kluseczkami drobiowymi
 • Filet z pstrąga kłodzkiego w sosie z szyjek rakowych i kopru włoskiego
 • Polędwiczka z prosięcia aromatyzowana trawą żubrową w sosie z selera, jabłka i orzechów.

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy szkoły z Agencją Rynku Rolnego OT/ we Wrocławiu. W tym roku szkolnym był to pierwszy z cyklu warsztatów dla młodzieży, których celem jest uatrakcyjnienie praktycznej nauki zawodu w ramach troski o wysoką jakość kształcenia.

9 września z inicjatywy wychowawców internatu odbył się koncert kameralny na rozpoczęcie roku szkolnego pt. "Muzyka na dobry początek". Mieliśmy przyjemność usłyszeć utwory znane i mniej znane z kanonu muzyki klasycznej, popularnej i filmowej. Obok dzieł takich kompozytorów, jak: Bach, Haydn i Czajkowski, zabrzmiały dźwięki "Libertanga" Astora Piazzoli, "Hallelujah" Leonara Cohena oraz popularny motyw Ennio Morricone skomponowany do filmu "Misja".

Taką ucztę melomana zgotowały nam zaprzyjaźnione ze szkołą studentki V roku instrumentalistyki: Pani Anna Marszałek - wiolonczela (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) i Magdalena Sapalska - klarnet, akompaniament (Akademia Sztuki w Szczecinie).

Muzyka niewątpliwie uszlachetnia, łagodzi obyczaje, dostarcza wielu pozytywnych i przyjemnych odczuć, dlatego również i ten kameralny koncert wzbogacił nas i nastroił optymistycznie na dobry początek roku szkolnego…

4 września odbył się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Każdy uczeń mógł zakupić wybraną książkę w dobrej cenie. Była to także okazja dla uczniów młodszych klas do rozmowy ze starszymi kolegami i wymiany doświadczeń.

Książki kupione, więc nie pozostało już nic innego, tylko się uczyć…

Już 58 raz w ZSCKR w Mokrzeszowie rozpoczął się nowy rok szkolny. Pani dyrektor Joanna Miłobóg serdecznie powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich uczniów i nauczycieli, kierując szczególnie ciepłe słowa do pierwszoklasistów. Cieszy fakt, że jest ich więcej niż w roku ubiegłym, gdyż oprócz dwóch klas technikum, w zasadniczej szkole zawodowej podejmuje naukę 20 przyszłych mechaników-operatorów pojazdów i maszyn rolniczych

.

Nowy rok szkolny ma to do siebie, że jest czystą kartą. I uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że osiągną wyjątkowy sukces: średnie z przedmiotów będę wysokie, egzaminy zawodowe zdane na 100%, a rywale, z którymi przyjedzie się zmierzyć podczas zawodów, konkursów i olimpiadach, rozłożeni na łopatki…

I niech tak będzie. Niech każdy dzień w roku szkolnym 2015/2016 przynosi uczniom, nauczycielom oraz rodzicom radość i satysfakcję, tak, aby 24 czerwca w dniu zakończenia zajęć mogli stwierdzić, że to był dobry czas dla wszystkich.

5 września 2015r. w ZSCKR w Sokołowie Podlaskim odbyła się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2015/2016 szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wśród 45 pocztów sztandarowych nie zbrakło także naszych przedstawicieli. Uczniowie wraz z Panią dyrektor Joanną Miłobóg i Panią wicedyrektor Luizą Kępińską wzięli udział we wszystkich częściach wydarzenia, którego ważnym punktem było otwierające nowy rok szkolny wystąpienie Pana Ministra Marka Sawickiego.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 01.09.2015r. (wtorek) godz. 9:00

rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
Organ prowadzący
Szkoła prowadzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Erasmus+


Partner szkoły

Ważne linki