rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013

W lipcu i sierpniu sekretariat załatwia sprawy od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00 - 15:00

Zaświadczenia o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego R.03 - Prowadzenie produkcji rolniczej - można będzie odbierać od 16 czerwca 2015r. w sekretariacie szkoły.

Ci słuchacze, którzy mają jeszcze do realizacji godziny nauki jazdy ciągnikiem rolniczym lub posiadają inne zobowiązania zostaną sklasyfikowani 19 czerwca 2015r. i zaświadczenia będą mogli odbierać od 22 czerwca 2015r.


Osoby, które ukończyły kurs R.03 i posiadają wykształcenie ogólne na poziomie szkoły średniej, zapraszamy do składania wniosków na kwalifikacyjny kurs zawodowy R.06 - Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

26.06.2015r. godz. 9:00

Wszyscy uczniowie muszą pilnie zgłosić się w sekretariacie szkoły ze swoją legitymacją w celu uzupełnienia numeru PESEL.

Wymóg wynika z §2 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 grudnia 2014r.

9 czerwca obchodziliśmy Dzień Patrona ZSCKR w Mokrzeszowie, którym 32 lata temu został wybrany Wincenty Witos. Dlaczego on? To już wiedzą najlepiej sami uczniowie, którzy wzięli udział w dwóch szkolnych konkursach zorganizowanych z tej okazji.

Działacz ruchu ludowego, poseł, premier, publicysta, rolnik… Taki obraz wyłonił się ze zwycięskiej prezentacji, którą przygotowała ekipa z klasy 1PTC w składzie: Magdalena Dziedziak, Dawid Dutkiewicz i Dawid Kuźma.

Postawny mężczyzna ubrany z chłopska, o charakterystycznych krzaczastych brwiach, obdarzony pokaźnym wąsem… Takich sobowtórów Witosa można było spotkać na szkolnym korytarzu, kiedy to uczniowie z klasy 1PTC, 2PTH i 3JTC rywalizowali między sobą o pierwszeństwo w konkursie na najlepsze przebranie á la patron.

Pracowity, zdeterminowany i uparty… Taki był Witos w swoich działaniach. I taki niech będzie uczeń ZSCKR w Mokrzeszowie, zwłaszcza na finiszu roku szkolnego…

W tym roku Dzień Dziecka tradycyjnie świętowaliśmy na sportowo. 1 czerwca pogoda dopisała i cała społeczność szkolna spotkała się na boisku, gdzie Pan Tomasz Podrzycki i Pan Marcin Wójciak - nauczyciele wychowania fizycznego wraz z ekipą uczniów z różnych klas, przygotowali atrakcje dla miłośników zdrowego stylu życia. Na początek świat zawirował w rytmie zumby prowadzonej przez Panią Paulinę. Wszyscy amatorzy łucznictwa mogli poćwiczyć strzelanie pod fachowym okiem uczennicy Kamili Stoksik, która trenuje tę dyscyplinę w Klubie Łuczniczym AMEOLI w Świebodzicach. Nie zabrakło też emocji na najwyższym poziomie podczas meczu piłki siatkowej, kiedy to naprzeciwko siebie stanęła drużyna nauczycieli i drużyna uczniów. Wynik - 3:1. Komentarz do wyniku - młodzież górą : Na koniec pojawił się słodki akcent - czekoladki od Rady Rodziców dla wszystkich "dzieci" w szkole z życzeniami, aby ich "dzieciństwo" trwało jak najdłużej…

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, realizowaliśmy program edukacyjny pt.: "ARS, czyli jak dbać o miłość?" Programowi temu patronuje Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, a sam program jest efektem współpracy z krajami Unii Europejskiej.

Uczniowie kl. II Technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych i technik architektury krajobrazu aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego Ewę Mizerską. Zdaniem uczniów niewątpliwie jednym z najciekawszych elementów był film, który dobitnie pokazywał jak alkohol, tytoń i inne środki psychoaktywne używane przez kobietę będącą w ciąży, mogą być szkodliwe dla płodu. Dla większości uczniów termin FAS był nieznany.

Odpowiedź jest prosta. Szkolenie trwające od 13 do 15 maja, w którym wzięli udział uczniowie klasy 2 technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych, Panem Krzysztofem Hodelem.

Trzy dni spędzone na wykładach, warsztatach i wyjazdach studyjnych dostarczyły nowej wiedzy i ciekawych wrażeń.

"Było super. Fajnie jest zobaczyć Kraków i odmienne od naszych krajobrazy Małopolski - mówią uczniowie - Samo szkolenie ciekawe. Spotkaliśmy się z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania "Dolina Karpia", którzy objaśniali nam zasady funkcjonowania LGD. Poznaliśmy produkty lokalne oraz tradycję związaną z wyrobami plecionkarskimi ze słomy i wikliny. Do tego zwiedziliśmy skansen w Wygiezłowie i zamek w Lipowcu. Poznaliśmy właścicieli gospodarstwa agroturystycznego w Zelkowie i zobaczyliśmy, w jaki sposób prowadzić taką działalność pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Dowiedzieliśmy się od przedstawicieli samorządu terytorialnego, jak wykorzystywać fundusze unijne. A wizyty w zagrodzie edukacyjnej "Stadnina Koni Huculskich w Nielepcicach" zazdrości nam zwłaszcza druga połowa naszej klasy - przyszli technicy hodowcy koni".

Darmowe szkolenie "Zwiększenie włączenia społecznego, ograniczenie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich PROW 2014-2015" zostało zorganizowane z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, któremu bezpośrednio podlega szkoła.

Konkurencja była duża. Potrawy rywali smakowały i cieszyły oko. Ale to ekipa Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie położyła rywali na łopatki i wróciła do domu ze Złotą Patelnią - trofeum IV Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego "Smaki wsi".

Konkurs organizowany jest cyklicznie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ZSCKR w Karolewie. Ma za zadanie nie tylko promowanie polskiej żywności tradycyjnej i pokazanie oryginalności kuchni różnych regionów Polski, ale przede wszystkim wspieranie uczniów w ich rozwoju zawodowym i osobistym.

W tym roku tematem były potrawy bezmięsne z wiejskiej chaty. Trzeba było sięgnąć po rodzinne przepisy babć i ciotek. Potem poćwiczyć na zajęciach przygotowywanie dania pod czujnym okiem Pani Brygidy Kowalczyk - nauczyciela przedmiotów gastronomicznych.

I tak uczennice z II klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych - Agata Charciarek i Michalina Nowak - wyczarowały kluski sine z serem podawane z podsmażoną cebulką i zsiadłym mlekiem. Zwyciężyła prostota doprowadzająca do rozkoszy podniebienie…

Gratulujemy sukcesu!

O poszanowaniu godności człowieka można mówić wiele. Jednak jeszcze lepiej jest nie mówić nic, tylko przejść do konkretnego działania.

I tak dzieje się w przypadku uczniów - wychowanków internatu przy ZSCKR w Mokrzeszowie, którzy wraz z wychowawcami jako wolontariusze 5 maja 2015 włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Wydarzenie zapoczątkowano we Francji w latach 90-tych XX wieku pod nazwą Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W naszym kraju Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W Świdnicy już 15 raz sprzed Urzędu Miejskiego wyruszył pochód w kierunku Rynku, gdzie wraz z 300 kolorowymi balonami, prosto do nieba poleciały balony z marzeniami uczestników marszu.

Uczniom te marzenia są dobrze znane. Od kilkunastu lat bowiem w budynku internatu mieszczą się Warsztaty Terapii Zajęciowej, których uczestnicy spotykają się na co dzień z naszą młodzieżą nie tylko podczas obiadów w szkolnej stołówce. Okazją do nawiązania bliższego kontaktu są imprezy i uroczystości, a przede wszystkim wspólne zajęcia związane np. z przygotowywaniem świątecznych kartek. Poza tym rozumienie potrzeby integracji jest wpisane w tradycję szkoły, która posiada tytuł Ogólnopolskiego Lidera Integracji powołanego przez Rzecznika Praw Dziecka.

-->

30 kwietnia odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany przez klasę 1 PTC pod opieką wychowawczyni, Pani Joanny Hodel.

W akademii wzięli udział goście specjalni, na czele z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Diecezji Świdnickiej - Ignacym Decem, który wizytował w tym dniu parafię św. Jadwigi w Mokrzeszowie. Nie zabrakło osobistości z grona najbliższych sąsiadów szkoły, tj. Pani Mieczysławy Dubiel - sołtysa wsi Mokrzeszów, księdza kanonika Stanisława Panewskiego, Pani Małgorzaty Urbanek - dyrektora szkoły podstawowej w Mokrzeszowie oraz Pani Jadwigii Roniewskiej - Ciupiak - kierownika WTZ prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym/ koło Świdnica.

Apel z okazji Święta Konstytucji jest wpisany w kalendarz imprez szkolnych. Jego znaczenie jest szczególne. Ma wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, uczyć młodzież przywiązania i szacunku do Ojczyzny, jej historii, tradycji i osiągnięć. Stąd w scenariuszu i scenografii nie zabrakło akcentów patriotycznych wzmocnionych wystawą historyczną przygotowaną przez nauczyciela historii, Panią Agnieszkę Stelmach wraz z uczniami klasy 1MT.

W ramach akcji "Dzień Dla Życia" w środę 29 kwietnia 2015 odbyła się kolejna zbiórka krwi w naszej szkole zorganizowana przez Pana Szymona Gumnego - od lat honorowego krwiodawcę współpracującego z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Stałej ekipie, zaprzyjaźnionej już z nami, pomagali wnosić cały sprzęt uczniowie, którzy nie mogą jeszcze oddawać krwi. Celem akcji było zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych.

I tym razem wolontariusze dopisali. 29 uczniów oraz jeden mieszkaniec Mokrzeszowa oddali łącznie 10 litrów krwi, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia.

Kto może oddać krew? Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne - czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew, należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania za pełne zrozumienie idei "Oddając krew- ratujesz życie".

24 kwietnia 2015 był dniem szczególnym. Uczniowie dwóch klas 4 ostatni raz zasiedli w ławach szkolnych. Czas ich nauki w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie dobiegł końca. Na uroczystym apelu, w obecności nauczycieli, rodziców i swoich kolegów z młodszych klas, już jako absolwenci złożyli ślubowanie. Nie zabrakło podziękowań, kwiatów i wspomnień. Najlepsi odebrali świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem. Odtąd w Złotej Księdze będą figurowały nazwiska Sary Kucy, Estery Kucy, Marty Pantkowskiej, Anity Iżykowskiej, Moniki Dynius i Adama Mitczaka.

Pani Dyrektor Joanna Miłobóg na koniec swojego przemówienia zwróciła się do absolwentów z życzeniami oraz zachęciła ich, aby realizowali swoje marzenia, plany i cele. Uczniowie klasy 3MT, którzy żegnali kolegów w imieniu społeczności uczniowskiej, przygotowali program artystyczny, prezentację zdjęć oraz drobne upominki. Uroczystość uświetnił swoim występem zespół taneczny pokazując najpierw wiązankę tańców ludowych, a potem nowoczesnych.

Nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć, które znajdą się w Kronice Szkolnej i pewnie będą wywoływały wzruszenie, kiedy Absolwenci Anno Domini 2015 powrócą znowu przy innej okazji do Mokrzeszowskiej Szkoły…

23 kwietnia 2015 odbyły się Powiatowe Zawody Ratownictwa Medycznego. Organizatorem imprezy był świdnicki oddział PCK. Szkolne drużyny w specjalnie zaaranżowanych scenkach musiały poradzić sobie z zadaniami wyznaczonymi na poszczególnych stanowiskach, na pozoranci udawali zdarzenia, m. in. wypadki drogowe, upadki z wysokości, poparzenia oraz wiele innych urazów. Sędziowie oceniali poprawność wykonania zadania, nagradzając zawodników punktami. Nasza drużyna w składzie: Przemysław Kopacz, Kamil Szirszow, Jolanta Akielaszek, Patrycja Cebulska oraz Filip Łabędź zajęła wysokie czwarte miejsce na jedenaście zespołów. Uczniowie Naszej Szkoły wykazali się wiedzą z dziedziny ratownictwa, a także doskonałą umiejętnością współdziałania w grupie. Nad ich przygotowaniem czuwał Pan Marcin Wójciak - nauczyciel wychowania fizycznego. Gratulacje dla całej ekipy!

DLA KURSU KWALIFIKACYJNEGO PROWADZENIE PRODUKCJI ROLNICZEJ GRUPY R3A I R3B DOTYCZĄCY ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH W SOBOTĘ 02.05.2015r Z PRODUKCJI ROŚLINNEJ I PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTWERESOWANYCH Z GRUP R3A I R3B W SOBOTĘ 02.05.2015r NA XXVII FESTIWAL KWIATÓW I SZTUKI ORAZ DO STADA OGIERÓW DO ZAMKU KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU NA GODZINE 10.00 spotkanie ZAPLANOWANO PRZY KASIE DO STADA OGIERÓW

"Getto ciągle się pali. Wiatr wieje na wschód, więc cała Warszawa krztusi się dymem, co jej słusznie przypomina tę tragedię ludzką. Nie mogę się pogodzić z tą myślą. (…) Jestem tak przygnębiony, tak przybity, jak nigdy. I ten wstyd za poniewierane człowieczeństwo!

(Marian Wyrzykowski )

Chociaż od opisanych wydarzeń minęło już kilkadziesiąt lat i dane jest nam żyć w czasie pokoju, na łamanie zasad człowieczeństwa nigdy nie można być obojętnym.

W 72 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie zainspirowani przez Panią Agnieszkę Stelmach - nauczyciela historii - wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjną "Żonkile" przygotowanej przez Muzeum POLIN. Aby upamiętnić bohaterów powstanie z 1943 roku, rozdawali papierowe żonkile symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję.

Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Mogło by się wydawać, że to bajka, a jednak tym razem rzecz działa się w świecie realnym. Co prawda był pot i łzy, ale … radości, były uśmiechy, puchary i medale. 11 kwietnia br. w wiosennym słońcu podczas II Crossu Mokrzeszowskiego Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie "otworzył drzwi" dla gimnazjalistów, uczniów szkół podstawowych, a także dla ponad 140 entuzjastów biegów z całej Polski.

Goście mieli możliwość poznać kierunki kształcenia nauczane w szkole dzięki wystawie tematycznej "Gala zawodów - droga do mistrzostwa" połączonej z prezentacją bogatego sprzętu rolniczego oraz gabinetów i pracowni specjalistycznych. Doświadczyli fachowości uczniów i nauczycieli, którzy chętnie odpowiadali na pytania, uczestniczyli w rozmowie i prezentowali efekty swojej pracy. Tradycyjnie nie zabrakło smakołyków przygotowanych przez klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych. Było w czym wybierać: od słonych przekąsek po rozmaite ciasta i ciasteczka. Serwowano pieczone kiełbaski, jeszcze ciepły chleb wiejski z prawdziwym smalcem.

Kwietniowy dzień miał charakter rodzinnej majówki - na trawnikach i w gazonach królowały wielobarwne kwiaty i balony, które każdy mógł sobie wziąć na pamiątkę. Kolorytu całości dodawała młodzież ubrana zgodne z kierunkiem kształcenia. Stroje do jazdy konnej w stylu angielskim i stroje do jazdy westernowej przeplatały się z czapkami kucharskimi i z zapaskami, z kombinezonami przyszłych architektów krajobrazu i techników agrobiznesu. Pomiędzy nimi przewijali się uczniowie w strojach ludowych (szkoła ma swój zespół pieśni i tańca) i harcerze ze Szczepu "Imago" ze Świebodzic. Wszystkich bawiła maskotka szkoły - uśmiechnięta truskawka, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród dzieci.

Spośród gości największą rzeszę stanowili biegacze. Nic dziwnego. II Cross Mokrzeszowski to impreza upowszechniająca bieganie jako zdrową i prostą formę sportu i odpoczynku. Oprócz prawie 130 uczestników biegu głównego, w biegach towarzyszących (wdzięczne nazwy: Bieg Elfa, Skrzata, Krasnala), wzięło udział ponad 140 dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży ze szkół gimnazjalnych. W biegu głównym ZSCKR w Mokrzeszowie reprezentowali uczniowie: Jolanta Akielaszek, Kamila Majewska, Kamil Bujak, Dawid Kuźma, Oskar Dudek, i Dawid Dutkiewicz. Pierwszy raz przy okazji Crossu mogli też wystartować miłośnicy Nordic Walking, w tym uczniowie: Patrycja Wolańska, Adriana Jastrzębowska, Sylwia Józefiak, Sara Kuca.

Największe uznanie zdobyli zwycięzcy, ale podziw budził najstarszy uczestnik, 75-letni biegacz Pan Jan Żuk, do którego ustawiły się kolejki z prośbą o receptę na taką znakomitą kondycję.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie i Świdnicki Klub Biegacz "Hermes" przy wsparciu Powiatowego Zrzeszenia LZS Świdnica, GOSIR w Świdnicy oraz Rady Sołeckiej wsi Mokrzeszów.

Swoją obecnością imprezę uświetnili: Pan Zygmunt Worsa - wicestarosta Powiatu Świdnickiego i jednocześnie prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki, Pani Marzena Makieła - dyrektor BZ WBK o/ Świebodzice, Pani Małgorzata Urbanek - dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie, Pani Mieczysława Dubiel - sołtys wsi Mokrzeszów, ksiądz proboszcz Stanisław Panewski. Słowa uznania należą się sponsorom: BZ WBK o/ Świebodzice, firmie AGRO-KRAJAN ze Świebodzic, Uzdrowisku Szczawno-Jedlina i świdnickiej firmie Colgate-Palmolive w Świdnicy.

Wielkie gratulacje dla Dyrektora i całej społeczności szkoły w Mokrzeszowie.

Niektórzy biegacze zadeklarowali udział za rok w III Crossie Mokrzeszowskim, a część gimnazjalistów już teraz wybrała swoją szkołę…

Zestawienie klasyfikacji biegu głównego:

W kategorii generalnej kobiet:
1 miejsce - Paulina Wojtanowska - czas 42 minuty
2 miejsce - Sonia Rozumkiewicz
3 miejsce - Halina Szczęsna-Radzikowska

W kategorii generalnej mężczyzn:
1 miejsce - Mateusz Frankowski - czas 35 minut
2 miejsce - Beniamin Buszewski
3 miejsce - Roman Bogdan

W kategorii K 18-34 GAZELA:
1 miejsce - Brygida Szymańska
2 miejsce - Dominika Łabuda
3 miejsce - Kalina Kicenta

W kategorii M 18-34 HEROS:
1 miejsce - Sławomir Kusotuciński
2 miejsce - Patryk Chrzanowski
3 miejsce - Bartłomiej Wojsław

W kategorii K - 35 i więcej TYTANKA:
1 miejsce - Anna Zaczyńska
2 miejsce - Izabela Kowalska
3 miejsce - Adriana Gurdak

W kategorii M - 35 i więcej TYTAN:
1 miejsce - Edward Barczewski
2 miejsce - Damian Frankowski
3 miejsce - Radosław Puchała

W kategorii M - 55 i więcej NIESTRUDZENI:
1 miejsce - Henryk Strzelczak
2 miejsce - Krzysztof Micherda
3 miejsce - Ryszard Gurgul

W czwartek 09.04.2015r. reprezentanci Naszej szkoły brali udział w Międzyszkolnych Biegach Przełajowych w Świdnicy rywalizując z rówieśnikami z innych szkół powiatu świdnickiego. Zawody odbyły się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Mimo że nie udało się wygrać, uczniowie zaprezentowali dobrą formę.

"... I stała się rzecz okropna: w miarę jak głos mówił, słońce traciło blask. A wraz z ostatnim słowem zrobiło się ciemno jak w nocy. Na niebie zaiskrzyły się gwiazdy, a zamiast słońca stał czarny krąg otoczony obrączką płomieni." (B. Prus: "Faraon")

20 marca 2015r. uczniowie klasy 1 MT mieli możliwość uczestniczyć "na żywo" w lekcji astronomii, którą przygotował Pan Szymon Gumny - nauczyciel fizyki i astronomii. W tym celu wszyscy wyszli na boisko szkolne, gdzie obserwowali za pomocą teleskopu zjawisko stopniowego przesłonienia prawie 70% tarczy Słońca przez Księżyc, czyli tzw. zaćmienie Słońca. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega tzw. zaćmienie Słońca, które obserwowali przy użyciu wykonanych samodzielnie "filtrów" z okopconego szkła.

Podczas długiej przerwy każdy uczeń, nauczyciel i pracownik szkoły w Mokrzeszowie miał możliwość podejścia do teleskopu i obserwowania zjawiska przy użyciu układu optycznego. Zaćmienie wzbudziło ogromny zachwyt i zaciekawianie wśród uczniów.

Warto było przyjrzeć się temu niesamowitemu zjawisku, bo następna okazja do oglądania częściowego zaćmienia Słońca w naszym kraju przydarzy się dopiero w 2021 roku.

Całkowitego zaćmienia raczej nie dożyjemy. W Polsce taki spektakl będzie można obserwować w październiku 2135 roku. Obrączkowe zaćmienie będzie widoczne w 2075 roku.

16 marca 2015 roku uczniowie klasy 1 Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu i klasa 4 technikum w zawodzie: technik żywienia i gospodarstwa domowego z wychowawcami Panią Jolantą Pinczakowską i Panią Marią Czechlik odbyli wycieczkę do Afrykarium we Wrocławiu.

Afrykarium to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo.

Wszyscy byli po dużym wrażeniem tego co można było zobaczyć w Afrykarium i ZOO.

12 marca 2015r.w klubie "Bolko" w Świdnicy odbył się miejsko - gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" organizowany przez Państwową Straż Pożarną w Świdnicy oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Świdnicy.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie reprezentowali zwycięscy etapu szkolnego: Paweł Figurski, Szymon Koralewski, Przemysław Kopacz.

Nasi uczniowie wypadli dobrze, czego dowodem jest czwarte miejsce Pawła Figurskiego.

12 marca 2015 r. uczennice klasy I PTC: Klaudia Tyczkowska i Dagmara Czarnecka godnie reprezentowały naszą szkołę podczas VII Powiatowego Wieczoru Poezji Obcojęzycznej, który odbył się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy.

Dziewczęta wykazały się wzorową postawą.

Uwagę publiczności zwróciła oryginalność i ekspresja towarzysząca interpretacji prezentowanych tekstów literackich w języku angielskim i niemieckim.

Życzymy dalszych sukcesów.

05.03.2015r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie odbyło się spotkanie uczniów klas I i II Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu i technik hodowca koni z przedstawicielem Agencji Rynku Rolnego/Oddział Terenowy we Wrocławiu Panem Marcinem Kołosowskim. Zapoznano młodzież z zadaniami i zakresem działalności ARR na terenie województwa dolnośląskiego. Uczniowie otrzymali foldery i biuletyny informacyjne. Wzbogacili swoje wiadomości na temat funkcjonowania ARR i jej wsparcia dla rolników. Pan Kołosowski przekazał dla uczniów publikacje kulinarne: "Przewodnik kulinarny" i "Szlakiem Dobrego Smaku". Spotkanie zorganizowano w ramach stałej współpracy z ARR/Oddział Terenowy we Wrocławiu.

W czwartek 26.02.2015 roku uczniowie klasy IV MTH, Technikum w zawodzie: technik architektury krajobrazu wraz z opiekunem Panią Moniką Kołakowską zwiedzali hale wystawowe IX edycji Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia 2015 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na powierzchni 35.000 m2 swoją ofertę prezentowało przeszło 550 wystawców z kraju i zagranicy. Młodzież miała okazję zapoznać się z nowościami ogrodniczymi z zakresu materiału roślinnego oraz wyposażeniem technicznym terenów zieleni: narzędziami, kosiarkami, systemami nawadniającymi. Prezentowane nowości i innowacyjne rozwiązania w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu wzbogacone były warsztatami i seminariami. Uczniowie uczestniczyli w pokazie florystycznym, który był dla nich wielką atrakcją. Wszyscy uznali, że wiosna tuż tuż i czas rozpocząć prace ogrodnicze w nowym sezonie.

4 marca w naszej szkole przeprowadzono I etap VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. W skład komisji konkursowej wchodzili nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie Pani Laura Kieraś - Woch i Pan Szymon Gumny oraz dwie przedstawicielki KRUS - Pani Alina Krawczun oraz Pani Beata Zadka - Glabsch. W konkursie udział wzięło 27 uczniów. Konrad Ciesielski uczeń II klasy technikum agrobiznesu wygrał etap szkolny i tym samym będzie reprezentował naszą szkołę podczas etapu centralnego zorganizowanego na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 10 kwietnia 2015r.

Życzymy Konradowi powodzenia i miejsca na podium!

Konkurs ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości dobrej praktyki rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych; kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu dobrej praktyki rolniczej, ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie; szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród przyszłych młodych rolników; promowanie najlepszych uczniów oraz szkół w środowisku oświatowym i w społeczeństwie oraz rozwijanie zainteresowań uczniów i promowanie szkół podejmujących działania w zakresie propagowania wiedzy o dobrej praktyce rolniczej, a w szczególności o BHP w rolnictwie.

3 marca 2015 roku już po raz kolejny w naszej szkole odbył się I etap konkursu matematycznego PANGEA. Organizatorem przedsięwzięcia jest Międzynarodowe Gimnazjum nr 51 i Liceum Ogólnokształcące Meridian oraz Vistula University w Warszawie. Dla szkół ponadgimnazjalnych konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach - dla klas 1, klas 2 i klas 3. Etap I zawierał 15 zadań o różnym stopniu trudności, etap II (finał) odbędzie się 17 kwietnia 2015r.

Konkurs jest ciekawą i godną uwagi formą pracy dydaktycznej z uczniami, która popularyzuje wśród nich wiedzę matematyczną, rozwija zainteresowania i pasję.

Trzymamy kciuki za Naszych Uczniów i życzymy zakwalifikowania się do finału oraz dalszych sukcesów.

W dniu 24.02.2015r. uczniowie kl. III Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu wraz z nauczycielem przedmiotów ekonomicznych Panią Wiesławą Krzemińską uczestniczyli w konferencji "Przedsiębiorczość na wsi - współczesne wyzwania i koncepcja rozwoju" zorganizowanej w hotelu "Merkury" we Wrocławiu przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA).

Celem spotkania było ustalenie koncepcji systematycznego wsparcia przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem analizy rynku usług wspierających rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności na obszarach wiejskich.

W szkole tak jest, że to zazwyczaj nauczyciel uczy ucznia. Ale czy zawsze? 17 lutego odbyły się nietypowe warsztaty kulinarne, które poprowadziła Pani prof. Brygida Kowalczyk. Pomysł był taki, żeby na tych zajęciach uczniowie uczyli swoich nauczycieli … I tak pary: Pani Dyrektor Joanna Miłobóg i Joasia Siostrzonek (3 PTC) przygotowały pyzunie ziemniaczane z mięsem, Pani Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu Monika Kołakowska i Karolina Gostomska (3 PTC) - zupę z papryki konserwowej i boczniaków z kluseczkami lanymi, Pani Agata Wójcik i Agata Charciarek (2 PTH) - suflet z koziego sera i topinambura, Pani Małgorzata Bednarska i Krystian Hądzlik (3 PTC) - naleśniki z farszem z wątróbki drobiowej i kapusty pekińskiej oraz rożki z ciasta francuskiego z ruskim farszem. Przemek Kopacz (3 PTH) pracując samodzielnie po mistrzowsku wykonał mięsne kubeczki z selerem naciowym po hawajsku. Nie zabrakło też słodkości, czyli kwiatów z ciasta faworkowego i pączusi z serkiem homogenizowanym w wykonaniu pary: Pan Ryszard Skotnicki i Angelika Nowak (2 PTH).

Wszystkie dania cieszyły oko i podniebienie, kiedy zmęczone (bo praca w gastronomii nie jest łatwa), ale szczęśliwe i zadowolone ekipy zasiadły do stołu w ten sposób świętując ostatki.

"Wszyscy uczestnicy warsztatów spisali się na 6" - podsumowała zajęcia Pani prof. Kowalczyk.

Zaświadczenia o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego R.06 - Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie są do odbioru w sekretariacie szkoły.

Wbrew kalendarzowi i przesądom tegoroczne Walentynki w naszej szkole odbyły się w piątek 13 lutego. A ponieważ do serca podobno najlepiej trafić przez żołądek, to w tym roku klasa 3 PTC wraz z wychowawczynią, Panią Brygidą Kowalczyk, przygotowała słodkości, które cieszyły nie tylko podniebienie, ale i oko. Pięknie udekorowane serca, gofry z romantycznym motywem oraz babeczki dla dwojga znikały błyskawicznie (chociaż niektórzy czuli jeszcze na plecach ciężar Tłustego Czwartku). Nikt się tym specjalnie nie przejmował, bo w taki dzień jak Walentynki miłość ogarnia wszystkich, więc nawet samemu sobie łatwiej jest wybaczyć małe słabości.

12 lutego w Milikowicach odbyło się szkolenie dla rolników związane z analizą rynku zbóż i rzepaku zorganizowane przez firmę Agro - Krajan.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy IV Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu. Wszyscy uczestnicy mogli poznać ofertę firm działających w branży produkcji roślinnej i ich propozycje dotyczące ochrony i nawożenia roślin uprawnych. Nie zabrakło też informacji z dziedziny finansów. Młodzież uzyskała informacje w jaki sposób można dostać dobry kredyt i jak zawrzeć korzystne umowy leasingowe.

Jednocześnie rolnicy z okolicznych wsi dowiedzieli się, że Zespól Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie w dalszym ciągu daje osobom dorosłym możliwość zdobycia niezbędnego wykształcenia rolniczego na kwalifikacyjnych kursach zawodowych R.03 - "Prowadzenie produkcji rolniczej" oraz R.06 - "Organizowanie i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie". I to tylko w jeden rok!

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszą ofertą.

Jeszcze tylko 100 dni dzieli tegorocznych maturzystów od pierwszych egzaminów. I chociaż czas płynie szybko i nieubłaganie zbliża się moment ukończenia szkoły, to 6 lutego tradycji stało się zadość.

Grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie wraz z osobami towarzyszącymi wzięli udział w Balu Studniówkowym. Wyjątkowy charakter imprezy podkreślił pięknie odtańczony przez uczniów i profesorów polonez. Nie zabrakło też oficjalnych przemówień i podziękowań. Młodzież przygotowała program artystyczny i pokaz zdjęć, który wywołał jednocześnie wiele radości i wzruszeń. Potem wszyscy bawili się do białego rana …

A ponieważ wszystko dobre, co się dobrze kończy, pozostało tylko odliczanie dni do egzaminów i nadzieja, że będzie tak, jak wszyscy sobie tego w szkole życzą - 100% zdających zda 100% egzaminów zdobywając 100% punktów :)

14.01.2015r. odbyło się na terenie internatu interesujące spotkanie z człowiekiem magii Panem Grzegorzem Niczyporukiem, zorganizowane przez Pana Marcina Wójciaka – wychowawcę internatu i nauczyciela wychowania fizycznego. W pokazie uczestniczyli również zaproszeni goście, tj. drużyna TS Volley Żarów.

Młodzież była bardzo zainteresowana sztuczkami Pana Grzegorza. Do dzisiaj zastanawiamy się jak zniknęły piłeczki i kto tak naprawdę miał ukrytego asa w rękawie... Spotkaniu towarzyszyła świetna atmosfera.

08.01.2015r. w naszej szkole odbyły się kelnerskie warsztaty szkoleniowe „Gastroshow 2015” prowadzone przez Pana Grzegorza Górnika – prezesa Akademii Kelnerskiej z Puław. W pokazie brało udział 20 uczniów z różnych klas. Temat wiodący „Serwis specjalny” -odkrywał przed uczniami krok po kroku różnorodność surowców, z których można w trakcie flambirowania wyczarować mnóstwo ciekawych deserów podanych w oryginalny sposób. Szczególną uwagę uczestników zwróciły owoce morza (żywe homary, ostrygi), których przyrządzanie i degustacja stanowią nie lada wyzwanie. Prowadzący zaprezentował również wiele przykładów zachowań kelnera w czasie usługiwania, np. zadawanie pytań, polecanie potraw, rozmowy i konwersacje, pierwszoplanową postawę. Poprzez podawanie praktycznych przykładów i odgrywanie scenek uświadomił uczestnikom, że od pracowników mających bezpośredni kontakt z obsługą gości wymaga się ciągłego podnoszenia swoich umiejętności werbalnych i niewerbalnych. Niejednokrotnie Pan Górnik w swoich wypowiedziach podkreślał, że empatia i cechy osobowe to fundament perfekcyjnej obsługi konsumenta, jaką powinien reprezentować każdy pracownik restauracji. Młodzież naszej szkoły wykazała się w czasie warsztatów dużym zainteresowaniem i aktywnością co przełożyło się na ich wysoką ocenę.

Każdy uczeń otrzymał certyfikat, natomiast indywidualny szkoła „Eurocertyfikat jakości” za „Stworzenie szansy poszerzania umiejętności praktycznych uczniów oraz podnoszenie jakości kształcenia zawodowego w zawodach branży gastronomicznej”.

Po wyjątkowo długim świętowaniu 6 stycznia ostatecznie skończył się okres obchodzenia Bożego Narodzenia. Orszak Trzech Króli, który przemaszerował przez Świebodzice, dotarł do Betlejem na ten moment przeniesionego miejskiego parku. A tam można było zobaczyć obrazek niczym z biblijnej opowieści: Józef wraz z Marią pochylali się nad dzieciątkiem, a towarzyszyli im aniołowie zwiastujący Dobra Nowinę i pastuszkowi pilnujący swoich owiec. W drewnianej stajence znaleźli schronienie przed mrozem i wreszcie mogli odpocząć po trudach tułaczki.

Żywa szopka przygotowana przez uczniów i nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie zachwyciła wszystkich. Zwłaszcza dzieci były podekscytowane obecnością żywych zwierząt i z przyjemnością jadły upieczone przez uczniów ciasteczka. Udział Mokrzeszowskiej szkoły w tym przedsięwzięciu znacznie uatrakcyjnił imprezę, jaką był tegoroczny Świebodzicki Orszak Trzech Króli, co potwierdza podziękowanie, jakie placówka otrzymała od organizatorów przedsięwzięcia: Fundacji REM – Rozwój, Edukacja, Motywacja oraz Parafii pw. Św. Wojciecha w Świebodzicach.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, kiedy na chwilę zatrzymuje się czas i zmienia się podejście człowieka do człowieka. W magię świąt tym razem wprowadzili społeczność ZSCKR w Mokrzeszowie uczniowie klasy II MTC, którzy pod okiem wychowawcy – Pana Krzysztofa Hodela – przygotowali szkolne Jasełka. Już od progu stołówki publiczność mogła przenieść się w inny wymiar dzięki niezwykle kolorowej i dopracowanej dekoracji. Nie zabrakło też nastrojowego światła oraz oprawy muzycznej, a także żywych zwierząt? Dobry scenariusz i świetna gra aktorska uczniów dopełniły reszty. Widzowie przeżyli niezapomniane chwile oglądając walkę dobra ze złem. Wrażenie zrobili na wszystkich zwłaszcza trzej królowie, który niczym współcześni „faceci w czerni” pokonali czarcie moce nie tylko dzięki niezłomności charakteru i sile ducha…

23 listopada 2014 odbyło się w naszej szkole specjalistyczne szkolenie poświęcone mechanizmowi imprintingu u nowo narodzonych źrebaków i metodzie wczesnego szkolenia źrebiąt opracowanej przez dr Roberta Millera. Kurs przeznaczony był dla uczniów technikum w zawodzie technik hodowca koni oraz osób, które chciały poznać zalety tej metody lub ją praktykować. Wykłady prowadzone były przez trenera źrebiąt Foal Team Panią Wiktorię Pietkiewicz.

Zajęcia obejmowały zagadnienia z teorii behawioryzmu oraz naukowych podstaw fenomenu imprintingu i treningu naturalnego. Całość wzbogacona była o prezentację multimedialną oraz ćwiczenia praktyczne w zakresie zastosowania tej metody, co dało młodzieży możliwość poznania gruntownych podstaw w oparciu o przykłady od lat praktykowane w świecie. Wiedza opierała się na badaniach dr Roberta Millera dotyczących okresu krytycznego nauki, technik wczesnego szkolenia źrebiąt, testów i wyników na próbach imprintingu stosowanych w Polsce i na świecie, wpływu na hodowlę i dalszy trening koni, technik stosowanych w okresie imprintingu i ćwiczeń na fantomach.

Na koniec kursu każdy z uczestników otrzymał imienny certyfikat potwierdzający nabytą wiedzę i umiejętności z zakresu imprintingu źrebiąt. Na wiosnę, kiedy oźrebią się klacze, spotkamy się znowu z Panią Wiktorią Pietkiewicz, aby doświadczyć kolejnych praktycznych sesji szkoleniowych ze źrebakami.

23 października 2014 roku uczniowie klas czwartych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych związanych z wystawą stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Honorowy patronat nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej.

W ramach tematu "Widokówki z Polin. Opowieści polsko- żydowskie" maturzyści zapoznali się z materiałami poświeconymi polskiej kulturze żydowskiej. Ta lekcja "na żywo" okazała się doskonałym uzupełnieniem szkolnego programu nauczania oraz stworzyła możliwość zapoznania się z działalnością Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

7 listopada 2014 w naszej szkole odbył się coroczny Hubertus organizowany przez wszystkich uczniów klas technikum w zawodzie technik hodowca koni. Atmosferę podsycały wesoło biegające po pięknych padokach konie. Wszyscy uczestnicy mieli okazję wykazać się w wielu konkurencjach. Pierwszą z nich był slalom. Każdy z zaproszonych gości, z kadrą kierowniczą na czele, musiał przejechać wokół pachołków nie strącając ani jednego. Zabawa była przednia, ponieważ nawet Pani Wicedyrektor dosiadła siwej klaczy Birmy. Kolejnym zadaniem było przenoszenie pachołka ze snopka na snopek. Tutaj jeździec musiał wykazać się sprytem i zręcznością, której nikomu nie brakowało. Każdy, komu kiedykolwiek marzyły się skoki przez przeszkody, miał też szansę spełnić swoje najskrytsze marzenie. Szczególne gratulacje należą się Aleksandrze Dąbrowskiej, która jakby zapominając, że nie ma pod sobą konia, na własnych nogach wyskoczyła na wysokość 120 centymetrów, podczas kiedy cała publika szalała z radości.

Uczennice klas II, III i IV uraczyły nas pokazem ujeżdżenia na bardzo wysokim poziomie. Kadryl wzbudził w uczestnikach podziwu i nieukrywany zachwyt, który okazali gromkimi brawami. Świetnie przygotowane konie i jeźdźcy pokazali to, o co dokładnie chodzi w święcie "koniarzy" - miłość i pasję.

Kolejną atrakcją, którą zafundowali nam uczniowie, był imponujący pokaz woltyżerki. Specjalnie przygotowany koń poruszał się delikatnie, kiedy jedna z naszych uczennic, Jolanta Akielaszek z klasy III JTC, wykonywała na nim zaawansowane i wymagające rozciągnięcia całego ciała, figury woltyżerskie.

Po emocjonujących chwilach przyszedł wreszcie czas na biesiadowanie, czyli nieodłączny element każdego Hubertusa. Smaczne jedzenie, czyli żur w chlebie, zupa gulaszowa i pieczona kiełbaska oraz "końskie" rozmowy idealnie wpisały się w klimat imprezy.

Gotowi na następny rok, pełni zapału i pomysłów, z niecierpliwością odliczamy czas do kolejnego Hubertusa. Następnym razem może zobaczymy młodszych debiutantów, którzy w tym roku bacznie podglądali wyczyny starszych koleżanek.

28 października 2014 - już trzeci rok z rzędu - w naszej szkole odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa ze względu na zbliżający się Haloween popularnie zwana Wampiriadą.

Tym razem dzięki uczniom naszej szkoły udało się zebrać blisko 10 litrów krwi, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia.

Krew jest teraz produktem deficytowym, tym bardziej dumni jesteśmy z postawy wszystkich osób biorących udział w akcji. Pomysłodawcą kolejnej edycji Wampiriady i zarazem organizatorem przedsięwzięcia był Pan Szymon Gumny przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne - czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew, należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

W dniu 17 października 2014 roku w ramach ogólnopolskich obchodów XIV Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II-świętymi bądźcie" w hallu głównego budynku naszej szkoły zostało zorganizowane stoisko tematyczne. Dla społeczności szkolnej, oprócz okolicznościowej gazetki z tegorocznym plakatem i wybranymi cytatami zawierającymi naukę Jana Pawła II na temat świętości, przygotowano również dodatkowe formy zachęcające do aktywnego udziału w święcie naszego wielkiego rodaka.

Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, w szkole znalazły się różne pamiątki po Papieżu Polaku, a wśród nich: wiele obrazków z wizerunkiem Jana Pawła II, gipsowa figurka upamiętniająca pontyfikat, a także archiwalne wydanie (z 1987 roku) dodatku do dziennika prasowego zapowiadającej III pielgrzymkę polskiego papieża do ojczyzny. Wszystkie osoby odwiedzające stoisko zostały również zachęcone do dokończenia poniższego zdania: "Dla mnie świętość to...". Dopiski były umieszczane na brystolu przymocowanym do przenośnej tablicy.

Jednakże największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły niewątpliwie domowe ciasteczka z dziurką, które stanowiły samodzielny wypiek dwóch uczennic z klasy II PTH Agaty Charciarek i Angeliki Nowak. Ciasteczka oprócz walorów smakowych, spełniły w tym dniu rolę swoistego "nośnika złotych myśli" świętego papieża. Zadanie konkursowe, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele polegało na przepisaniu cytatu otrzymanego wraz z ciasteczkiem na specjalnie przygotowaną karteczkę, a następnie umieszczeniu na niej krótkiego komentarza lub własnej refleksji. W rezultacie przeprowadzonego konkursu wyróżniono wypowiedzi pisemne następujących uczniów: Mateusza Adamskiego (kl. I MT), Cecylii Kisiel (kl. I PTC), Sebastiana Gawrona (kl. I MT), Katarzyny Bar (kl. IV MTH), Agaty Charciarek (II PTH) i specjalne wyróżnienie dla Pana Marcina Wójciaka- nauczyciela wychowania fizycznego.

15 i 24 października 2014 uczniowie klas 1MT i 1RTC uczestniczyli w zajęciach z historii i wiedzy o społeczeństwie w Krzyżowej. Pierwsze z cyklu 9 spotkań zaplanowanych na ten rok szkolny, miało na celu zapoznanie pierwszoklasistów z działalnością Fundacji "Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego", która dąży głównie do przełamywania barier kulturowych, w tym językowych oraz szerzenia idei tolerancji.

W ramach projektu "Szkoła w Krzyżowej", którego koordynatorem jest Pani Agnieszka Stelmach, młodzież naszej szkoły od października do maja weźmie udział w interdyscyplinarnych zajęciach, które poprowadzą wspólnie nauczyciele ZSCKR w Mokrzeszowie oraz historycy z Fundacji w oparciu o autorskie scenariusze lekcji. Uczniowie będą mieli możliwość korzystania z atrakcyjnych pomocy naukowych, stałej wystawy na temat opozycji wobec nazizmu i komunizmu w Europie, archiwum multimedialnego z bogatymi zbiorami m.in. przemówień partyjnych, kronik filmowych czy też gotowych wykładów z najnowszej historii Polski i Europy. Uczestnicy projektu dotrą do bogatych zbiorów biblioteki i archiwum wydawnictw drugiego. Dzięki temu projektowi uczniowie będą mieli okazję do twórczego obcowania z historią oraz sztuką, a także do spotkania się z rówieśnikami z innych krajów europejskich.

11 i 12 października w Pułtusku odbyły się Ogólnopolskie Dożynki 2014 Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W wydarzeniu wzięła udział także delegacja ZSCKR w Mokrzeszowie, która przygotowała stoisko wraz z Lokalną Grupą Działania Partnerstwo Sowiogórskie reprezentowaną przez Panią Stanisławę Pasternak.

Wśród zwiedzających ogromną popularnością cieszyły się drożdżowe myszki przygotowane przez uczniów klas technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego.

Dożynki w Pułtusku były dobrą okazją do spotkania się uczniów i nauczycieli z różnych regionów Polski, zaprezentowania swojego dorobku oraz pokazania niezwykłości malowniczych klimatów polskiej wsi, co podkreślały stroje ludowe i swojska scenografia.

10 października 2014 uczniowie IV klasy technikum w zawodzie: technik architektury krajobrazu wraz z opiekunem Panem Henrykiem Czechlikiem uczestniczyli w seminarium parkowym w Morawie. Zajęcia odbyły się dzięki współpracy szkoły z Fundacją Św. Jadwigi. Młodzież miała okazję przeprowadzić inwentaryzację architektoniczną i dendrologiczną w zabytkowym parku położonym na terenie kompleksu pałacowo-parkowego. Były to pierwsze prace związane z realizacją dużego projektu rekonstrukcji zabytkowej kaplicy. Uczniowie numerowali odnalezione elementy architektoniczne, robili ich zdjęcia i krótko opisywali. Usuwali również niepożądaną roślinność, oczyszczając teren. Praca wykonana przez młodzież jest bardzo pożyteczna, ponieważ przełoży się na odtworzenie zniszczonej kaplicy.

10 października 2014 w ZSCKR w Mokrzeszowie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Organizatorem uroczystości był Samorząd Uczniowski. Zaangażowanie przedstawicieli klas polegało na przygotowaniu przedstawienia oraz upominków dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Zaproszeni na spektakl goście mogli odnaleźć w odgrywanych przez uczniów rolach samych siebie. Uczniowie sami przygotowali scenografię oraz stroje, w których wystąpili. Autorką scenariusza była Pani Laura Kieraś - Woch - opiekun Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele SU podzielili się z zaproszonymi gośćmi szczęściem ofiarowując im czterolistną koniczynę.

Ważnym wydarzeniem tego dnia było także uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów, którzy za Panią Dyrektor powtórzyli słowa roty: "My uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie zgromadzeni na uroczystym apelu, przyrzekamy: dbać o dobre imię Szkoły, pracowników, koleżanek i kolegów, przestrzegać Statutu i regulaminów Szkoły, pracować nad doskonaleniem swojej osobowości, doskonalić wiedzę fachową. Swoją postawą przynosić chlubę Szkole, rodzicom i Ojczyźnie".

8 października 2014r. odbył się finał dolnośląskiej ligi piłki koszykowej dziewcząt w Nowej Bystrzycy zorganizowany przez Ludowe Zespoły Sportowe. Reprezentacja ZSCKR w Mokrzeszowie trenowana przez nauczyciela wychowania fizycznego Tomasza Podrzyckiego w składzie: Anita Iżykowska - kapitan, Katarzyna Bar, Jolanta Akielaszek, Emilia Poczachowska, Kamila Majewska, Cecylia Kisiel wystąpiła w finale grając z drużyną Zespołu Szkół Ekonomiczno - Technicznych z Rakowic. Po zaciętej walce złoty medal zdobyły dziewczęta z Rakowic, ale nasza drużyna walczyła dzielnie i do samego końca. Wicemistrzostwo także przynosi chwałę szkole i cieszy po ubiegłorocznym sukcesie, kiedy to nasze zawodniczki zajęły pierwsze miejsce.

Od 3 do 5 października 2014 uczniowie naszej szkoły w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyli w szkoleniu Silversand Horsemanship prowadzonym przez Panią Monikę Damec - instruktora jeździectwa naturalnego. Zajęcia dotyczyły właściwego porozumiewania się z końmi niezależnie od uprawianej dyscypliny i poziomu zaawansowania. Kurs obejmował wykłady i praktykę związaną z psychologią i postrzeganiem świata przez konie i ludzi.

Uczestnicy warsztatów nauczyli się jak najefektowniej pracować z końmi, uczyć je nowych umiejętności i rozwiązywać problemy w możliwie najmniej stresujący i obciążający dla konia sposób. Zajęcia praktyczne polegały na indywidualnych sesjach szkoleniowych dla każdego uczestnika z koniem dostosowanych poziomem do potrzeb danej pary.

Podczas kursu wiele dowiedzieliśmy się na temat naturalnych instynktów koni i ich sposobu myślenia. Pracowaliśmy nad zdobyciem zaufania i polepszaniem relacji ze zwierzęciem, co stanowiło nadrzędny cel całego procesu. Ponadto mogliśmy zauważyć jak istotne jest w jeździectwie naturalnym reagowanie konia na dotyk oraz precyzja wykonywania poszczególnych figur.

Te cenne wiadomości i umiejętności połączone z cierpliwą i konsekwentną pracą przydadzą się w stajni podczas zajęć praktycznych.

3 października 2014 klasa I PTC wraz z wychowawcą, Panią Joanną Hodel, uczestniczyła w warsztatach psychokorekcyjnych pt. "Chcę zdrowo i bezpiecznie żyć". Program zajęć dotyczył zakresu profilaktyki uzależnień wśród młodzieży i był prowadzony przez certyfikowanego terapeutę, Pana Krzysztofa Matusiaka. Celem spotkania było wyposażenie uczniów w konkretne umiejętności interpsychiczne i interpersonalne, takie jak: rozumienie siebie i własnych uczuć, wyrażanie emocji, komunikowanie się w grupie rówieśniczej, budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby. Ponadto warsztaty dostarczyły wiedzy na temat genezy i istoty uzależnień, budowania systemu wartości oraz doskonaliły umiejętność podejmowania decyzji i dokonywania wyborów.

Zajęcia były prowadzone z wykorzystaniem metod i technik aktywizujących, tj. pojawiły się elementy pedagogiki zabawy, drama, wizualizacja oraz praca w zespołach i małych grupach.

Uczniowie uczestniczący w warsztatach nie tylko zdobyli wiedzę dotyczącą mechanizmów uzależnienia i zagrożeń płynących m.in. ze strony "dopalaczy", ale także poznali stosunek polskiego prawa do narkotyków. Mogli też wyrazić swoją postawę wobec uzależnień. Warsztaty terapeutyczne były też okazją do integracji grupy klasowej.

02 października 2014 roku uczniowie klasy II i III Technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Pana Zbyszka Koźlika - szefa kuchni hotelu Park Plaza we Wrocławiu. Wspólne gotowanie z udziałem profesjonalisty możliwe było dzięki współpracy szkoły z Terenowym Oddziałem Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu.

Zajęcia rozpoczęły się charakterystyką ekologiczny produktów lokalnych Dolnego Śląska. Młodzież miała możliwość poznać smak i walory przypraw i produktów lokalnych producentów.

Uczniowie w trakcie warsztatów pod czujnym okiem Pana Koźlika sporządzili:

  1. Tartę z dyni i sera ślubowskiego na sałacie z malinowo-jabłkowym winegrette
  2. Jesiotra milickiego z borowikami na kapuście ze szparagami i pomidorkami koktajlowymi
  3. Górkę cielęcą na musie z selera i jabłka podawaną z komosą ryżową i dynią
  4. Zupę pokrzywową z orzechami i jajkiem zielononóżki

Po przygotowaniu potraw uczniowie uczestniczyli w ich zdobieniu i ekspedycji. Warsztaty były wielką przygodą kulinarną uczniów. Na długo w ich pamięci pozostaną nowe smaki i specjały kuchni Dolnego śląska, które mieli możliwość poznać na tegorocznych warsztatach.

To było naprawdę niezwykłe spotkanie… Do naszego Mokrzeszowskiego internatu przyjechał 23 września prawdziwy Mistrz… Już kiedy dowiedzieliśmy się, że zgodził się nas odwiedzić, byliśmy bardzo zaaferowani. Jak przyjąć niezwykłego gościa? Jakie pytania zadać, żeby się nie wygłupić? Czy można prosić o pamiątkową fotkę? Nasze dylematy rozwiały się już po pierwszym kontakcie z Pawłem Fajdkiem - najmłodszym w historii złotym medalistą mistrzostw świata w rzucie młotem. Paweł zrobił na nas wielkie wrażenie. Wyglądał jak zwykły 25-letni chłopak kochający rap - czapka z daszkiem i dresowa bluza… Skromny i otwarty, mówił o swojej karierze jako o drodze ukierunkowanej na osiągniecie celu, czyli zdobycie jak najlepszych wyników. Podkreślał, że ważna jest systematyczna praca i pokonywanie własnych słabości. Zaznaczył, aby w życiu robić to, co się lubi, ale jednocześnie nie lekceważyć szkoły, bo nauka jest ważna. Dziękował swojej pierwszej trenerce, Pani Jolancie Kumor, która zasiała w nim miłość do sportu. Spotkanie przebiegło w fantastycznej atmosferze i pozostawiło w nas poczucie, że trzeba mierzyć wysoko i jeżeli się czegoś bardzo chce i robi się wszystko, aby to mieć, to nawet złoty medal może być w zasięgu ręki…

Mimo że piątkowe popołudnie 26 września było dość chłodne i deszczowe, atmosfera na warsztatach była gorąca. Szczególnie wtedy, gdy rodzice musieli się trochę natrudzić, żeby poradzić sobie z zadaniami wymyślonymi przez Panią pedagog Ewę Mizerską. Rodzice precyzowali oczekiwania wobec szkoły. Wywiązała się dyskusja nt.: "Jak skutecznie dogadywać się z nastolatkiem?" Pomysły były różne, ale okazało się, że mamy wspólny cel - sukces uczniów w naszej szkole.

W warsztatach uczestniczyła wychowawczyni kl. I PTC Pani Joanna Hodel.

Na koniec Pani wicedyrektor Luiza Kępińska wręczyła obecnym kontrakty podpisane przez dyrektora szkoły.

W dniu 26 września 2014r. odbędą się warsztaty dla rodziców uczniów klas pierwszych nt.: "Rozmawiajmy o dzieciach".

Rozpoczęcie: godzina 16:30

Miejsce: sala 100 w budynku internatu.

Przewidywany czas spotkania: ok. 2 godziny.

Mimo ponad 6-godzinnej podróży i dużego zmęczenia warto było przyjechać do Nowosielc w województwie podkarpackim. Tam bowiem zostali zaproszeni dyrektorzy szkół, nauczyciele i poczty sztandarowe wszystkich szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2014/2015.

Było to wydarzenie niezwykłe, w małej wsi wielka, ogólnopolska uroczystość. Pan Józef Gocko, Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach osobiście witał przedstawicieli Ministerstwa, reprezentantów szkół, parlamentarzystów, duchowieństwo.

Uroczystość była zorganizowana z rozmachem, poza częścią oficjalną, licznymi wystąpieniami zaproszonych gości, odznaczeniami zasłużonych pracowników szkoły, była część naukowo - artystyczna. Rozpoczął ją wykład nt. "Gdy zgaśnie słońce", a następnie pokaz cheerlederek, występy wokalne, muzyczne, łącznie z koncertem orkiestry i szkolnego zespołu.

Rok szkolny 2014/2015 Pan Dyrektor rozpoczął symbolicznym dźwiękiem ręcznego dzwonka. Wielkie brawa i słowa uznania należą się organizatorom, ale także wszystkim pocztom sztandarowym, które ponad 2 godziny pełniły warty, najpierw w trakcie mszy świętej, a następnie w czasie samej uroczystości.

Oczywiście nasz poczet w składzie: Przemysław Kopacz, Aleksandra Kołodziej i Anita Iżykowska był najsympatyczniejszy i … najładniejszy.

Według uczniów warto było pojechać także dlatego, że poznali ciekawych kolegów i koleżanki, a szczególnie zaprzyjaźnili się z przedstawicielami szkoły w Sejnach, z którymi kontynuują znajomość na Facebooku.

Nie są to wcale kroki błędne, wręcz przeciwnie. W trakcie warsztatów integracyjno - adaptacyjnych, przeprowadzonych przez pedagoga Ewę Mizerską 9 i 10 września, uczniowie ujawnili liczne talenty. Z dobrą energią brali udział w proponowanych ćwiczeniach. Było sporo śmiechu. Pokazali także społeczne zaangażowanie - w czasie ćwiczenia "Zupa z kamienia" deklarowali: przyjaźń, wsparcie, wyrozumiałość, akceptację i pomoc jako swój wkład. To dobry początek i oby przez 4 lata nauki w naszej szkole "nie odpadła ani jedna dłoń", odrysowana na pierwszym klasowym plakacie.

Baza do kształcenia zawodowego ZSCKR w Mokrzeszowie 1 września 2015 roku powiększyła się o nowoczesny ciągnik. Wyjątkową niespodziankę przygotowała dla uczniów marka Kubota. Japoński producent przekazał szkole w użyczenie ciągnik M7040 z ładowaczem czołowym. To maszyna o mocy 72,4 KM wyposażona w mechaniczny, dwustopniowy wtrysk paliwa, hydrauliczny rewers bezsprzęgłowy, napęd przedni załączany przyciskiem na desce rozdzielczej oraz rozbudowaną skrzynię biegów z biegami pełzającymi. Ponadto w wyposażeniu standardowym modelu M7040 znajduje się fotel amortyzowany pneumatycznie, klimatyzacja, obciążniki przednie, zaczep transportowy i belka rolnicza. Ciągnik cechuje duża moc w stosunku do jej niewielkich rozmiarów, niskie zużycie paliwa i wyjątkowo mały promień skrętu bez użycia hamulców, wynoszący zaledwie 3.4 m.

Współpracę z ZSCKR w Mokrzeszowie z marką Kubota zainicjował uczeń klasy III technikum w zawodzie technik agrobiznesu - Kamil Młynarczyk, który jest ponadto jednym z twórców portalu agro.foto.

Rozpoczęcie roku szkolnego dla dorosłych odbędzie się 5.09.2014r. (tj. piątek) o godz. 16.00

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się 1 września 2014 o godzinie 9.00
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
Organ prowadzący
Szkoła prowadzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Erasmus+


Partner szkoły

Ważne linki