rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2012/2013

Odbiór zaświadczeń z ukończenia kwalifikacyjnego kursu zawodowego R.03 - prowadzenie produkcji rolniczej - w sekretariacie szkoły.

Zapraszamy do składania wniosków na kwalifikacyjny kurs zawodowy R.06 - Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie (osoby, które ukończyły kurs R.03).

30 maja 2014r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie został zorganizowany "Dzień Sportu", którego hasło przewodnie brzmiało: "Współzawodnictwo, radość, ruch". Inicjatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele wychowania fizycznego - Pan Tomasz Podrzycki i Pan Marcin Wójciak.

Młodzież wystartowała w dwóch turniejach. Rozegrano mecze piłki siatkowej dziewcząt i piłki nożnej chłopców. W rywalizacji wzięły udział niemal wszystkie klasy. Oczywiście nie mogło zabraknąć także reprezentacji nauczycieli. Zawody stały na wysokim poziomie sportowym i uwzględniały zasady fair play.

Zwycięzcą rywalizacji w piłkę nożną została drużyna belfrów. Natomiast mistrzyniami piłki siatkowej okazały się dziewczęta z połączonego składu klasy pierwszej i drugiej technikum agrobiznesu: Ewa Pieczara, Natalia Sowa, Kornelia Łasak, Danuta Sienkiewicz, Emilia Gubicz i Angelika Blicharz.

To hasło stało się przebojem szkolnego Dnia Bez Papierosa obchodzonego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie 30 maja w ramach Światowego Dnia Bez Papierosa. Swój stosunek do palenia papierosów uczniowie wyrazili w sposób graficzny poprzez plakaty. Poza tym działał punkt informacyjny, w którym uczennice z klasy I technikum żywienia i usług gastronomicznych wręczały ulotki, broszury i namawiały do rozstania się z nałogiem.

Jakie cechy musi posiadać wyżeł weimarski, aby zostać czempionem? Czy pies to też inwestycja? Ile czasu zajmuje przygotowanie pudla do wystawy, a ile czesanie małego yorka? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali członkowie szkolnego koła kynologicznego działającego w ZSCKR w Mokrzeszowie w niedzielę 25 maja podczas 56 Krajowej Wystawy Psów Rasowych w Świebodzicach. Pogoda na szczęście dopisała, dopisali też wystawcy i hodowcy z różnych krajów, dzięki czemu uczniowie - miłośnicy psów mogli zadać nurtujące ich pytania związane z hodowlą tych inteligentnych i oddanych człowiekowi zwierząt. A było co oglądać…

15.05.2014 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie odbył się szkolny konkurs pod hasłem "Mufinki 2014". Inicjatorkami przedsięwzięcia były: Pani Brygida Kowalczyk i Pani Bogumiła Kosut - nauczyciele przedmiotów żywieniowych. Brali w nim udział uczniowie technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Każdą z klas reprezentowały 3-osobowe zespoły, aczkolwiek klasa pierwsza podeszła do zadania niezwykle ambitnie i wystawiła aż dwie grupy. Każda z grup losowała pięć różnych receptur na mufinki, po czym wszyscy uczniowie w przeddzień rozstrzygnięcia konkursu wypiekali pyszne słodkości o różnorodnym składzie, a następnie dekorowali gotowe wyroby. W sumie uczniowie upiekli 324 mufinki (!) Do oceny jury zostawiono po 15 sztuk (w sumie 60 mufinek).

Komisja w składzie: Pani p.o. dyrektor Joanna Miłobóg, z-ca dyr. ds. ekonomiczno - administracyjnych Pani Iwona Cieślik - Jagielska oraz Pani Luiza Kępińska oceniały: oryginalność i staranność wykonania dekoracji, smak mufinek i umiejętność prezentacji wyrobów. Zwyciężyła trójka uczniów z klasy II w składzie: Joanna Siostrzonek, Krystian Hądzlik i Przemysław Kopacz. Drugie miejsce zajęła grupa pierwsza z klasy I w składzie: Agata Harciarek, Roksana Szkałuba i Klaudia Czyżewska. Trzecie miejsce przypadło grupie drugiej z klasy I w składzie: Angelika Nowak, Michalina Nowak i Sylwia Wojciechowska. Dla uczestników przewidziano dyplomy nagrody rzeczowe, które wręczone zostaną na uroczystym apelu z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014.

9, 10 i 11 maja 2014 roku uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie (przyszli technicy - hodowcy koni) wraz z nauczycielami uczestniczyli w szkoleniu "Jeździectwo Naturalne bez Tajemnic". Był to już kolejny, trzeci etap Programu Level 3 Relations, zwany Dominacją. Zajęcia prowadził doświadczony szkoleniowiec i trener JNBT - Pan Andrzeja Makacewicza. W kursie brały udział osoby z końmi i słuchacze.

Spotkanie edukacyjne odbywało się w formie wykładów teoretycznych oraz zajęć praktycznych z końmi na padoku. Program obejmował prelekcje na temat jeździectwa naturalnego połączone z projekcjami multimedialnymi oraz praktykę z ziemi i siodła, pozwalające na dominację jeźdźca nad szkolonym koniem, co było kluczem do osiągnięcia tzw. przepuszczalności i lekkości. Szkolenie opierało się o najnowsze osiągnięcia dotyczące behawioryzmu oraz naturalnej pracy z koniem, łączącej w sobie Relations L1, L2, L3, czyli Zaufanie, Szacunek i Dominację.

Prezentowane treści obejmowały zagadnienia z zakresu anatomii, psychologii, mechaniki ruchu, nauki "czytania koni", systemu komunikacji, budowania przywództwa opartego na zaufaniu (L1) i szacunku (L2), operowania energią, kontroli własnych emocji itp. Szkolenie warsztatowe oparte było przede wszystkim na treningu lekkich rąk, pracy balansem w siodle, na kantarze oraz wędzidle.

Zdobyte doświadczenie pozwoliło uczestnikom programu ugruntować podstawy teoretyczne i praktycznych związane z metodami naturalnymi w treningu koni w dowolnej dyscyplinie, dzięki którym zwiększają się pozytywne relacje koń-jeździec.

Ten kolejny etap szkolenia pokazał, że w pracy z koniem, tak samo jak w wielu innych dziedzinach, istotne jest systemowe podejście do zdobytej wiedzy: aby przejść na wyższy stopień "wtajemniczenia", trzeba cały czas rozwiązywać problemy i umacniać wiedzę ze wszystkich poziomów.

9 i 10 maja w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie odbył się konkurs kulinarny "Smaki Wsi" pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W III edycji zmagań kulinarnych wzięło udział 21 drużyn z całej Polski. Tematem były potrawy półmięsne. Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych: Monika Dynius z klasy III i Joanna Siostrzonek z klasy II pracujące pod opieką Pani Brygidy Kowalczyk. Dziewczęta przygotowały zakąskę zimną: mięsne kubeczki z farszem grzybowym na postumencie z sałatki warzywnej. Zakąska stanowiła sam korpus, natomiast dzięki połączeniu z "wycinankami" z ananasa i papryki powstał okazały kogut niczym z wiejskiej zagrody. Uczestniczki miały 90 minut na przygotowanie wyrobu gotowego. Następnie musiały zaprezentować swój wyrób przed komisją konkursową.

Choć drużynie nie udało się zająć żadnego z trzech pierwszych miejsc, mokrzeszowski kogut zrobił duże wrażenie na członkach komisji. Dekoracyjność i pomysłowość zostały wysoko ocenione.

25 kwietnia 2014 roku odbyło się zakończenie zajęć dla uczniów klas IV technikum. Była to podniosła chwila, w której uczestniczyli nauczyciele, rodzice i uczniowie klas młodszych.

Pani Joanna Miłobóg - p.o. Dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie, w przemówieniu do Absolwentów zaznaczyła, jak wiele działań musiał podjąć każdy z nich, aby dojść do celu i otrzymać świadectwo ukończenia technikum. Podkreśliła także znaczenie nauczycieli i rodziców w edukacji i kształtowaniu młodego człowieka. Na koniec złożyła życzenia szczęścia i poczucia spełnienia w życiu prywatnym i zawodowym akcentując, za Philem Bosmansem, istotę każdej danej człowiekowi chwili: "Wykorzystaj ten dzień dzisiejszy. Obiema rękoma obejmij go. Przyjmij ochoczo, co niesie za sobą: światło, powietrze i życie, jego uśmiech, płacz i cały cud tego dnia. Wyjdź mu naprzeciw!"

Następnie wręczono nagrody książkowe i listy pochwalne Absolwentom wyróżniającym się w nauce, zachowaniu, sporcie oraz działalności na rzecz szkoły i środowiska Był to bardzo uroczysty i wzruszający moment.

Nadszedł czas także na pożegnalne przemówienie Absolwentów, w imieniu których wystąpiła Paulina Bujak z klasy IV JTC. Po refleksjach związanych z upływającym czasem, nauką w szkole i młodzieńczymi przeżyciami Paulina podziękowała rodzicom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za wsparcie, zrozumienie i okazaną pomoc podczas nauki.

W imieniu całej społeczności uczniowskiej Absolwentów pożegnała klasa 3 technikum w zawodzie technik agrobiznesu i technik architektury krajobrazu życząc im sukcesów na maturze, egzaminach zawodowych i w dalszym życiu.

Uroczystość zakończyła się piosenką pod tytułem "Do widzenia, przyjacielu!" w wykonaniu uczennicy Anity Iżykowskiej.

24 kwietnia 2014 roku odbył się apel przygotowany przez uczniów 3 klasy technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i technik hodowca koni pod opieką wychowawcy - Pani Marii Czechlik.

Jak co roku uroczystość szkolna nawiązywała do historii Polski. Pojawiały się ważne fakty i postaci mających wpływ na uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Nie zabrakło też informacji na temat wagi samej ustawy zasadniczej, do której dostosowuje się wszystkie pozostałe akty wykonawcze i która reguluje najważniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem państwa i jego obywateli.

Należy podkreślić, że montaż słowno-muzyczny był starannie przygotowany z duża dbałością o szczegóły. W kluczowym momencie inscenizacji grupa uczniów wykonała nawet poloneza, który jest uważany za polski taniec narodowy.

W dniach 23-25.04.2014 r. delegacja uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik hodowca koni wraz z nauczycielami uczestniczyła w warsztatach zatytułowanych "Kopyta doskonałe". Szkolenie odbywało się w miejscowości Jarków, w prywatnym gospodarstwie zwanym "Ranczo Stokrotka", które specjalizuje się w hodowli koni różnych ras oraz innych zwierząt gospodarskich (kury, świnia, psy, koty itp.).

Warsztaty prowadzone były przez lekarza weterynarii Pana Jakuba Gołębia, Panią mgr inż. Małgorzatę Gołąb oraz Panią Anię Guzowską (trenerkę i instruktorkę). Zajęcia warsztatowe dotyczyły zagadnień związanych z anatomią i fizjologią kopyt konia, w tym biomechaniki kopyta i roli struktur amortyzujących kopyto. Na zajęciach dokładnie przedstawiono wpływ właściwego żywienia koni na zdrowie kopyt. Ponadto omówiono rolę ruchu koni jako niezastąpionego elementu przy dochodzeniu do "kopyt doskonałych".

Podczas realizacji zajęć warsztatowych uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania różnego rodzaju technik i narzędzi związanych z werkowaniem kopyt. Podczas zajęć praktycznych każdy strugał i wykonywał korekcję kopyt końskich, miał możliwość obserwacji kopyt u koni z różnymi wadami postawy i prowadzonych różnymi systemami utrzymania.

Warsztaty ujawniły tajemnicę, w jaki sposób można osiągnąć "kopyta doskonałe". Prowadzący w ciekawy sposób przekazali uczestnikom szkolenia ogromną wiedzę na temat wpływu żywienia i ruchu koni na ich zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie.

Chociaż szkoła w Mokrzeszowie kształci młodzież i dorosłych, to 14 i 24 kwietnia 2014r. zawitali w nasze progi maleńcy "uczniowie". Były to dzieci z Przedszkola Niepublicznego "Promyk" w Świdnicy. Celem wizyty była edukacja ekologiczna najmłodszych, którzy w ramach zajęć związanych z poznawaniem świata roślin, mieli możliwość zwiedzania szkolnych szklarni i zgłębienia tajemnic przyrody. Dzieci zachwycały się małymi sadzonkami wyhodowanymi na rozsady przez uczniów klas technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu. W trakcie mini zajęć poprowadzonych przez Panią Monikę Kołakowską dowiedziały się co trzeba zrobić, aby z nasionka wyrosła roślina. Duże wrażenie na przedszkolakach zrobiły też maszyny rolnicze, które do tej pory dzieci widziały albo daleko w polu, albo na filmach i kreskówkach. Wizytę zakończył spacer po zielonych terenach szkoły i zabytkowym parku.

W ramach podziękowania szkoła otrzymała od dzieci piękną laurkę ze specjalnie na tę okazję przygotowanym podziękowaniem w formie wierszyka.

25 kwietnia 2014 r. na Wydziale Inżynierii Produkcji SGGW w Warszawie odbył się finał VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie.

W pierwszym etapie (szkolnym) do rozwiązania testu przystąpiło 3600 uczestników! Do finału zakwalifikowało się 150 uczniów z całej Polski. Finaliści musieli wykazać się wyjątkową wiedzą, nie tylko dlatego, że konkurs dotyczył mało popularnej dziedziny jaką jest bhp i ergonomia w rolnictwie, ale również z tej przyczyny, że poziom zadań wykraczał daleko poza ramy szkolnych programów nauczania.

Centralna Komisja Konkursowa wyłoniła 5 laureatów, a uczeń z naszej szkoły Kamil Młynarczyk - II klasa technikum w zawodzie technik agrobiznesu zajął 9 miejsce. To duży sukces, który sprawia, że liczymy na podium w kolejnych edycjach konkursu. Sukces Kamila przyczyni się do popularyzacji tematyki konkursu wśród młodzieży szkolnej przygotowującej się do przyszłej bezpiecznej pracy w rolnictwie. Opiekun Szymon Gumny otrzymał dyplom za profesjonalne przygotowanie ucznia.

Zwycięzcy i opiekunowi gratulujemy tak znakomitego wyniku.

Zgodnie z tradycją 13 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową odbyła się X edycja konkursu Tradycje Wielkanocnego Stołu, w którym wzięły udział koła gospodyń wiejskich, przedstawiciele sołectw i szkół z powiatu świdnickiego i wrocławskiego. W Marcinowicach nie zabrakło też stołu przygotowanego z rozmachem przez młodzież ZSCKR w Mokrzeszowie pod fachową opieką Pani Brygidy Kowalczyk. Jak co roku stoisko stworzone przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych cieszyło się ogromnym powodzeniem. Wszystkich zachwycił pięknie udekorowany wielkanocny kogut oraz faszerowane kremem budyniowym ciastka-grzyby, które do złudzenia przypominały prawdziwki rosnące na skraju lasu. Goście przybyli do hali gimnazjum w Marcinowicach dopytywali się o przepisy i ze smakiem zjadali nasze specjały.

Impreza kultywująca wielkanocne tradycje ludowe Dolnego Śląska była doskonałą okazją do podkreślenia roli szkoły rolniczej w środowisku wiejskim.

11.04.2014 roku grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w eliminacjach okręgowych XXXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Do etapu zakwalifikowało się aż 10 osób, co stanowi duży sukces. Są to: Kacper Zaremba, Natalia Sowa i Adam Mitczak (produkcja roślinna ), Estera Kuca (produkcja zwierzęca), Kamil Młynarczyk (mechanizacja rolnictwa), Sebastian Michułka (agrobiznes), Monika Dynius i Betina Graczyk (Żywienie człowieka i gospodarstwo domowe), Kamila Nowacka (architektura krajobrazu).

Po otwarciu olimpiady i przywitaniu uczniów oraz opiekunów odbył się test wiadomości teoretycznych. Następnie uczestnicy zostali przewiezieni do poszczególnych jednostek uczelni w celu przeprowadzenia zadań praktycznych.

Mimo dobrych wyników, żaden z reprezentantów ZSCKR w Mokrzeszowie nie zakwalifikował się niestety do eliminacji krajowych, ponieważ poziom Olimpiady był w tym roku wyjątkowo wysoki. Ale wszyscy uczestnicy już dzisiaj zaczynają przygotowania do XXXIX edycji i zamierzają zgodnie z tradycją szkoły (uzyskanie w 2009 roku tytułu finalistki przez Katarzynę Molińską) powalczyć o najwyższe laury.

11 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie rozpoczęto realizację edukacyjnego programu profilaktycznego "ARS, czyli jak dbać o miłość" w ramach projektu pod nazwą "Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu i tytoniu i innych środków psychoaktywnych", współfinansowanego ze środków Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. Przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski i przebiega pod patronatem MEN na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego. Program przewidziany jest na 3 lata. Jego odbiorcy to młodzież w wieku prokreacyjnym.

Pierwszy etap związany z ARS mamy już w Mokrzeszowie za sobą. W bieżącym roku zostaną przeprowadzone jeszcze dwie części. Mamy nadzieję, że młodzież będąc bliżej siebie, oddali się od nałogów.

Sobotni ranek 5 kwietnia 2014 roku spowodował, że wszyscy organizatorzy I Crossu Mokrzeszowskiego byli rozżaleni. Wiatr, przelotny deszcz i zimno zawiodły nadzieje zarówno dyrektora i nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie, jaki i przedstawicieli Świdnickiego Klubu Biegacza "Hermes". Mimo że honorowy patronat nad imprezą objęły tak ważne osobistości, jak Pani Teresa Mazurek - wójt Gminy Świdnica i Pan Zbigniew Worsa - starosta Powiatu Świdnickigo, pogoda była niezmienna…

Tymczasem okazało się, że warunki atmosferyczne w najmniejszym nawet stopniu nie ostudziły zapału biegaczy, zarówno tych dorosłych, jak i młodszych. Łącznie 80 elfów, skrzatów, krasnali i młodzików w błyskawicznym tempie zjadło przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego gofry, zapiekanki, ciastka i pączki, aby jak najszybciej otrzymać numer startowy, zapisać się na listę uczestników i poznać trasy biegów właściwych dla swojej kategorii wiekowej. Z podziwem obserwowano silną grupę wsparcia złożoną z mam kibicujących pod wodzą nauczycielek. Za kulisami żartowano nawet, że I Cross Mokrzeszowski może być początkiem wielkiej kariery przyszłych maratończyków. Przykro, że nie dopisali gimnazjaliści z pobliskich miejscowości, ale honor gimnazjów uratowała młodzież z Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego aż ze Szklarskiej Poręby. Miło było patrzeć na zdyscyplinowane i pełne woli walki dzieciaki, które w swoich profesjonalnych strojach prezentowały się niczym rasowi zawodnicy.

Główny bieg dla dorosłych otwierał sezon 2014 Świdnickiego Grand Prix Biegowego. Frekwencja i zaangażowanie uczestników przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na starcie stanęło blisko 100 biegaczy gotowych na przebiegnięcie 8 kilometrów. Mimo trudnej, aczkolwiek malowniczej trasy prowadzącej przez teren parku krajobrazowego aż do rezerwatu przyrody "Jeziorko Daisy", wszyscy dobiegli do mety, a najstarszy uczestnik miał ponad 70 lat. Niewątpliwie prestiż imprezy podniosła zawodniczka, która od lat bierze udział w biegach maratońskich. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie reprezentowała Jola Akielaszek, uczennica klasy II technikum.

Szczególne podziękowania należą się uczniom z klas II i III technikum, którzy byli odpowiedzialni za poczęstunek, zabezpieczenie i monitoring na trasie biegu oraz pełnili służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Organizacja Crossu była pierwszym tego typu doświadczeniem dla ZSCKR w Mokrzeszowie. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy z Powiatowym Zrzeszeniem LZS Świdnica (fundator pucharów i dyplomów dla młodzieży gimnazjalnej) i Radą Sołecką wsi Mokrzeszów.

Już dziś wiadomo, że Cross Mokrzeszowski na stałe wejdzie do kalendarza imprez szkolnych i nie tylko…

25 marca 2014 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pozarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Paweł Figurski - uczeń klasy I technikum w zawodzie technik agrobiznesu odpowiedział na ponad 40 pytań testowych i zajął 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

20 marca 2014 roku uczniowie klas IV Technikum Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie wraz z opiekunami wzięli udział w II Świebodzickich Targach Przedsiębiorczości i Planowania Kariery. Targi odbyły się z inicjatywy Burmistrza Świebodzic oraz Świebodzickiej Filii Powiatowego Urzędu Pracy.

Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni wyższych: Państwowej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, Wałbrzyskiej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Techniczno - Ekonomicznej w Świdnicy, Politechniki Wrocławskiej oraz firm i instytucji doradczych i pośredniczących w rozwoju kariery zawodowej: Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wałbrzychu, Świdnickiego Centrum Edukacji , Młodzieżowego Centrum Kariery w Świdnicy, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdnicy, Powiatowego Urzędu Pracy.

Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery odwiedziło w sumie 700 młodych ludzi ze świebodzickich (i nie tylko) szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Nasza szkoła była aktywnym uczestnikiem targów. Mieliśmy własne stoisko reklamowe, które przyciągało wielu zainteresowanych gimnazjalistów ciekawą ofertą edukacyjną. Podczas prezentacji nie zabrakło pary uczniów w strojach ludowych, kolorowych koszulek logowanych nazwą szkoły i kierunków nauczania oraz ciekawych makiet nazywanych przez wszystkich "teatrzykami zawodów". Rozdaliśmy mnóstwo ulotek i folderów reklamowych. Czekamy w szkole na nowych kolegów i koleżanki!

20 marca 2014r. grupa maturzystów mieszkających w internacie ZSCKR w Mokrzeszowie była na wycieczce w Berlinie. Celem wyjazdu było poznanie zabytków miasta, a poprzez to - spotkanie z kulturą i historią bliskich sąsiadów Polski. Po przyjeździe do stolicy Niemiec uczniowie wraz z wychowawcą - Panią Haliną Bilicką-Kowaluk - udali się pod Bramę Brandenburską. Nie zabrakło też atrakcji sfinansowanej przez Radę Rodziców, czyli zwiedzania Bundestagu. Kolejne kroki uczniowie klas IV skierowali na Pariser Platz. Idąc dalej podziwiali budynki Muzeum Pergamońskiego oraz siedzibę Burmistrza Berlina. W trakcie przejścia do Fernsehturm (wieży telewizyjnej) młodzież obejrzała katedrę berlińską, fontannę Neptuna oraz wiele innych interesujących miejsc. Stolica sąsiadów zachwyciła wszystkich swoją zabytkową architekturą, która w niekonwencjonalny sposób została połączona z nowoczesnymi trendami panującymi na świecie. Maturzyści byli zachwyceni otwartością gospodarzy, nowinkami technologicznymi i motoryzacyjnymi. Nie obyło się również bez chwili powagi w momencie oglądania pozostałości Muru Berlińskiego i krzyży upamiętniających ofiary sytemu.

Wyjazd do Berlina stanowił też okazję do wspólnych przeżyć podsumowujących 4 lata spędzone razem w internacie szkoły.

12 marca w Klubie Bolko w Świdnicy odbyły się miejsko - gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom", w których uczeń klasy I technikum w zawodzie technik agrobiznesu - Paweł Figurski - zajął II miejsce, zapewniając sobie udział w kolejnym etapie konkursu, tam razem już na szczeblu powiatowym. Paweł wykazał się znajomością przepisów przeciwpożarowych i zasad postępowania na wypadek pożaru oraz wiedzą na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Jako członek OSP w Tworzyjanowie młody strażak potrafi też umiejętnie posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym. Serdeczne gratulacje oraz powodzenia w kolejnej rundzie OTWP.

07 marca 2014r. uczniowie kl. I Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu wraz z opiekunami uczestniczyli w XX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej w Kielcach.

Podczas pobytu mogli obejrzeć ciągniki, kombajny oraz inne maszyny i narzędzia wykorzystywane w produkcji roślinnej i zwierzęcej. W wystawie wzięło udział 630 firm z 19 krajów. Produkty przedstawione na targach to często światowe premiery będące świadectwem niezwykłego postępu technicznego w branży rolniczej. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości bezpośredniego kontaktu z producentami i dilerami firm. Chętnie brali udział w konkursach organizowanych na stoiskach wystawców. Zgromadzili dużo ciekawych materiałów reklamowych, folderów, czasopism, które wykorzystają na zajęciach w szkole.

W tym samym czasie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Targami Kielce, Agencją Rynku Rolnego oraz Instytutem Technologiczno - Przyrodniczym w Falentach zorganizowało konferencję nt. "Możliwości rozwoju oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w rolnictwie i na obszarach wiejskich". Przedstawicielem szkoły na konferencji była Pani kierownik praktycznej nauki zawodu - Monika Kołakowska.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem zebranych przedstawicieli różnych firm i instytucji zajmujących się wykorzystaniem i zagospodarowaniem odnawialnych źródeł energii. Poruszane tematy to między innymi:

  • Planowane regulacje prawne dotyczące wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, ze szczególnym uwzględnieniem mikro i małych instalacji
  • Wsparcie NFOŚiGW dla rozproszonej niskoemisyjnej energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich w nowej perspektywie finansowej 2014 - 2020
  • Energia w kosztach gospodarstwa rolnego.

Konferencja zakończyła się dyskusją i podsumowaniem, w którym uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele MRiRW.

Tak rozpoczął spotkanie 27 lutego 2014r. Pan Marcin Krajewski - prezes firmy Agro-Krajan, która była organizatorem branżowego szkolenia dla rolników z okolicznych wsi. Choć trwa jeszcze astronomiczna zima, a uczniowie mają ferie, nie dla wszystkich jest to czas odpoczynku. Rolnicy już myślą o nadchodzącej wiośnie i planują, w jaki sposób uzyskać jak najlepsze zbiory. A bez wiedzy na temat produkcji roślinnej w takim przypadku się nie obejdzie. Dlatego na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli ZSCKR w Mokrzeszowie - szkoły, która daje nie tylko wiedzę i umiejętności związane z prowadzeniem własnego gospodarstwa, ale pozwala na zdobycie rolniczego wykształcenia upoważniającego do ubieganie się o dopłaty z funduszy unijnych.

Pani Joanna Miłobóg (p.o. dyrektor) i Pani Monika Kołakowska (kierownik praktycznej nauki zawodu) szczegółowo zaprezentowały ofertę edukacyjną szkoły dedykowaną osobom dorosłym. Przedstawiły możliwości, jakie daje skończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych (R.03 i R.06 - patrz na stronie: "Oferta kształcenia dla dorosłych"). Zaletą tej formy kształcenia, oprócz niepodważalnych kwestii merytorycznych (w tym wpisanego w program nauczania kursu nauki jazdy ciągnikiem rolniczym), jest także dogodna dla słuchaczy forma e-learningu, czyli nauczania na odległość. Oznacza to, że słuchacz nie musi przyjeżdżać na wszystkie bezpośrednie konsultacje z nauczycielami, a wszystkie materiały niezbędne do nauki są zamieszczone na platformie edukacyjnej (Moodle).

W spotkaniu branżowym wzięli ponadto udział uczniowie klasy II i IV technikum w zawodzie technik agrobiznesu, którym wiedza związana ze zintegrowaną ochroną roślin przyda się nie tylko na zajęciach w szkole, ale i podczas prac wiosennych w gospodarstwach rodziców.

W dniach 14-16 lutego 2014 r. delegacja uczniów technikum w zawodzie technik hodowca koni wraz z nauczycielami uczestniczyła w drugiej części szkolenia edukacyjnego prowadzonego przez niezwykłego zagranicznego trenera. Pan Gyula Mészáros to członek węgierskiej reprezentacji olimpijskiej, który zrezygnował z kariery sportowej wybierając zupełnie inną, nową drogę w pracy z końmi. Szkolenie MGY HORSEMANSHIP "W kierunku serc Waszych koni" zorganizowane było w prywatnej stajni "Grom" w miejscowości Gierałcice. Obejmowało zarówno zajęcia teoretyczne, czyli wykłady, jak i praktykę odbywającą się w ujeżdżalni. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim i tłumaczone na język polski, co pozwoliło uczniom na doskonalenie warsztatu językowego w branży zawodowej z zakresu hodowli koni i jeździectwa.

Te dwa cykle spotkań warsztatowych z Panem Gyulą Meszaros były kluczem do zrozumienia zachowań zwierząt pozwalającym na pokazanie, w jaki sposób można pozyskać konia tak, aby zechciał podążyć za człowiekiem zgodnie z założeniem, że nie liczy się dominacja, lecz PARTNERSTWO.

Szkolenie dało uczestnikom możliwość zdobycia niepowtarzalnej i cennej wiedzy w zakresie właściwej komunikacji między człowiekiem a koniem. Uczniowie i nauczyciele doskonalili umiejętność panowania nad ciałem, wyzwalaną energią, myślami oraz nabyli ciekawe doświadczenia, które mogą wykorzystywać podczas pracy z końmi. Warsztaty z węgierskim trenerem nie tylko pozwoliły na bezpieczniejszą i łatwiejszą pracę z koniem, ale przede wszystkim ukazały, jak łatwo można uzyskać zaufanie i spokój tego zwierzęcia.

5 lutego 2014 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie odbyło się spotkanie młodzieży z przedstawicielami Agencji Rynku Rolnego - Oddział Terenowy we Wrocławiu, które było wynikiem realizacji planu współpracy na rok 2014. Pracownicy ARR w formie przystępnego wykładu opartego o prezentację multimedialną zapoznali uczniów z organizacją pracy i zakresem działań firmy w sektorze rolniczym. Ciekawą niespodzianką dla uczniów był konkurs wiedzy o funkcjonowaniu ARR zakończony wręczeniem sympatycznych nagród. W spotkaniu wzięło udział 51 uczniów Technikum kształcących się w zawodach: technik agrobiznesu, technik hodowca koni i technik architektury krajobrazu.

17 stycznia 2014 roku w ZSCKR w Mokrzeszowie odbyły się warsztaty dydaktyczne pod hasłem "Trening Twoim sukcesem - metody pracy z końmi w celu doskonalenia umiejętności". Było to kolejne z cyklicznych spotkań branżowych dla uczniów technikum kształcących się w zawodzie technik hodowca koni.

Warsztaty zostały przygotowane przez uczniów klasy IV, który mieli za zadanie przy wsparciu Pani Joanny Hodel - nauczyciela przedmiotów zawodowych, zaprosić gości oraz zaplanować i zorganizować spotkanie dla swoich koleżanek i kolegów. W tym roku w ramach integracji między szkołami rolniczymi województwa dolnośląskiego w warsztatach uczestniczyli uczniowie oddelegowani z Powiatowego Zespołu Szkół w Krzyżowicach wraz z opiekunem.

Lista gości, którzy jednocześnie byli głównymi prowadzącymi przedstawiała się imponująco. Zaproszenie przyjęli: Pan Jerzy Sawka - dyrektor Wrocławskiego Tory Wyścigów Konnych Partynice, wrocławski dziennikarz i instruktor jeździectwa, znany z naturalnych metod szkolenia koni, Pan Robert Świątek - trener koni wyścigowych oraz kierownik wyścigów na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice, Pan Wojciech Mickunas - jeździec, trener jeździectwa, trzykrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, znany jako propagator idei jeździectwa, autor książki "Trener radzi", Pan Adam Susłowski - instruktor sportu jeździeckiego ze specjalnością woltyżerka sportowa, posiadający uprawnienia międzynarodowe, wielokrotny finalista Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, a także wielokrotny Mistrz Polski w woltyżerce.

Prowadzący szkolenie przygotowali dla uczniów wykłady wzbogacone prezentacjami i filmami. Pan Adam Susłowski udostępnił ponadto konia treningowego, na którym sam ćwiczy ewolucje woltyżerskie, aby chętni mogli spróbować swoich sił podczas przerwy w warsztatach.

Zaproszeni goście, w ramach naszej wdzięczności, otrzymali drobne upominki wraz z podziękowaniami, a na zakończenie wszyscy zostali uwiecznieni na zdjęciu grupowym.

Warsztaty dostarczyły niezapomnianych wrażeń i poszerzyły zawodowy warsztat pracy wszystkich uczestników.

p>Już po raz drugi w dniu 04.12.2013r. w naszej szkole, odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa miała ona szczególne znaczenie biorąc pod uwagę fakt, że miała miejsce w okresie przedświątecznym i tym samym każdy z nas mógł zostać Świętym Mikołajem oddając krew potrzebującym. Tym razem, dzięki uczniom naszej szkoły, udało się zebrać 12 litrów krwi, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia. Ponieważ krew jest najcenniejszym darem, jaki człowiek może podarować drugiemu, powinniśmy dbać o to, by nigdy jej nie brakowało.

Krew jest teraz produktem deficytowym, tym bardziej dumni jesteśmy z postawy wszystkich osób biorących udział w akcji. Pomysłodawcą i zarazem organizatorem był Pan Szymon Gumny przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Krew oddawać może osoba w wieku od 18 do 65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne - czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, należy też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

26 listopada 2013 roku w auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom z liceów i techników województwa dolnośląskiego. Te prestiżowe wyróżnienia przekazała zdolnej młodzieży Pani Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty.

Na gali nie zabrakło również reprezentanta naszej szkoły - Kacpra Zaremby.

Kacper Zaremba jest uczeniem drugiej klasy technikum w zawodzie technik agrobiznesu. W roku szkolnym 2012/2013 uzyskał najwyższą średnią ocen w szkole - 5,21 oraz otrzymał wzorową ocenę ze sprawowania.

Kacper dokonał wyboru zawodu zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Na co dzień wspiera pracę ojca na roli, interesuje się rolnictwem i marzy, by zostać rolnikiem. Jest inteligentny, pełen zapału i ambicji. W trakcie roku nauki pokazał, że jego wiedza i umiejętności wykraczają poza program nauczania. Kacper prezentuje wzorową postawę i stanowi wzór dla koleżanek i kolegów. Cieszy się sympatią nauczycieli ze względu na skromność, a także rzetelność i dociekliwość w rozwiązywaniu problemów i wykonywaniu zadań. Uczeń brał udział w wielu konkursach na poziomie szkolnym. Dotarł do finału Dolnośląskiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Razem z ojcem awansował do konkursu "Bezpieczne i higieniczne gospodarstwo rolne". Obecnie ubiega się o stypendium w ramach Dolnośląskiego Programu Stypendialnego realizowanego przez Urząd Marszałkowski "Wyrównywanie Szans Edukacyjnych Uczniów Uzdolnionych". Wraz z nauczycielem-opiekunem opracował ścieżkę rozwoju edukacyjnego i realizuje rozmaite zadania doskonaląc swoją wiedzę i umiejętności oraz rozwijając pasje.

Należy dodać, że o Stypendium Prezesa Rady Ministrów mogą ubiegać się uczniowie, którzy w danym roku szkolnym mają średnią powyżej 4,75 oraz przynajmniej bardzo dobą ocenę ze sprawowania. Stypendium wiąże się z gratyfikacją pieniężną - uczeń otrzymuje co miesiąc przyznaną kwotę, którą może wykorzystać na rozwijanie swoich zainteresowań.

Stawka jest warta zachodu, zatem zachęcamy wszystkich uczniów do rywalizacji o stypendium PRM za ten rok szkolny!

"Nie będę Wam groziła palcem i opowiadała, że palenie szkodzi…" od tych słów Pani Anna Skwarzyńska, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy rozpoczęła w dniu 21 listopada 2013r. spotkanie z uczniami klas pierwszych, którego celem było uwrażliwienie młodzieży na problem zagrożeń związanych z paleniem papierosów.

Uczniowie mieli kłopot, żeby wskazać korzyści, jakie im daje palenie. Uświadomili sobie ile pieniędzy "idzie z dymem", a jakie mogą mieć zyski, jeśli zdecydują się na jego rzucenie.

Ciekawym doświadczeniem był udział w warsztatowej demonstracji. Uczniowie zobaczyli jak zmienia się kolor białej waty w butelce, do której dostaje się dym ze spalonego papierosa. Wręcz niewiarygodnie wydawało się, że tak szybko wata staje się żółta, a nieprzyjemna woń utrzymuje się ponad 3 godziny.

Po demonstracji i obejrzeniu opatrzonej komentarzem prezentacji, dotyczącej nikotynizmu, uczniowie zostali przebadani przez Panią Joannę Luterek (również pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej) przy użyciu specjalistycznego urządzenia - smokerlyzera i … niczego nie dało się ukryć, smolistość płuc palaczy była nawet 24 razy wyższa niż u uczniów niepalących. Przy okazji zgłosili się także z własnej inicjatywy uczniowie ze starszych klas. Być może za jakiś czas nasza szkoła będzie wolna od palaczy … zwłaszcza, że wiosną spotkamy się na sztafecie z pałeczką zdrowia.

Pani Ani Skwarzyńskiej i Pani Joannie Luterek należą się słowa uznania i serdeczne podziękowania.

8 listopada 2013 roku w ZSCKR w Mokrzeszowie odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy I RTH pod kierunkiem wychowawcy - Pani Natalii Kinast. W apelu wziął udział specjalny gość - Pan Michał Maziakowski, reprezentujący Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, a także dyrektor szkoły, nauczyciele oraz uczniowie z poszczególnych klas.

W pierwszej części uroczystości po odśpiewaniu hymnu państwowego Pan Maziakowski przedstawił swoje wspomnienia związane z kresami i działalnością Orląt Lwowskich, podkreślając wkład dzieci i młodzieży w pielęgnowanie tradycji narodowych.

Następnie po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego rozpoczęła się cześć artystyczna, którą zapoczątkowała prezentacja multimedialna zakończona filmem. Pokaz przygotowany przez Panią Agnieszkę Stelmach, ukazał wybitnych Polaków, którzy tworzyli podwaliny odrodzonej Polski.

Twórcy apelu dobrze oddali atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Młodzież położyła największy nacisk na ukazanie ducha narodu, który w czasie 123 lat niewoli, towarzyszył Polakom. Przedstawienie pozwoliło zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Na koniec Pani dyrektor podziękowała twórcom patriotycznego przedstawienia i podkreśliła jego wartość wychowawczą oraz artystyczną. Ponadto poprosiła uczniów o wywieszenie flagi narodowej w swoich miejscach zamieszkania w związku z Narodowym Świętem.

4 listopada 2013 r. uczniowie pierwszej klasy technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Pana Grzegorza Wiatrowskiego - właściciela i szefa kuchni restauracji Balkon we Wrocławiu. Udział profesjonalisty w spotkaniu z młodzieżą był możliwy dzięki współpracy szkoły z Oddziałem Terenowym Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu.

Zajęcia zapoczątkowała charakterystyka ekologicznych produktów lokalnych Dolnego Śląska. Uczniowie mieli możliwość poznać smak i walory m.in. miodu wrzosowego i serów łomnickich, które zostały później wykorzystane do przygotowania potraw właściwych dla kuchni regionalnej.

Młodzież wspólnie z prowadzącym warsztaty sporządziła:
  • grillowany ser kozi na sałatce z rukoli i pestek dyni
  • zupę orkiszową z knelkami drobiowymi, selerem naciowym i estragonem
  • roladę z pstrąga kłodzkiego i bazylii w sosie rakowo-porowym
  • filety z kaczki w sosie borowikowo-żurawinowym na puree z dyni i mango

Po przygotowaniu dań, uczniowie uczestniczyli w ich dekorowaniu i ekspedycji. Przeprowadzone zajęcia zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestników. Pan Wiatrowski podkreślił zaangażowanie młodzieży i spore, jak na uczniów klasy pierwszej, umiejętności. Uczniowie natomiast cieszyli się, że mieli możliwość pracować z prawdziwym szefem kuchni.

25 października odbył się Hubertus 2013 przygotowany przez uczniów wszystkich klas technikum w zawodzie technik hodowca koni. Piękna pogoda i szereg atrakcji zagwarantowanych przez organizatorów sprzyjała dobrym nastrojom wszystkich obecnych na tym wyjątkowym pikniku zorganizowanym w Mokrzeszowie w indywidualnym gospodarstwie specjalizującym się w hodowli koni.

Celem imprezy było nie tylko nawiązanie do tradycji jeździeckiej, według której Hubertus to organizowane na zakończenie sezonu święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Dzięki przedsięwzięciu, którego inicjatorami byli nauczyciele przedmiotów zawodowych - Pani Joanna Hodel i Pan Krzysztof Hodel, przyszli hodowcy konie mogli doskonalić swoje umiejętności zawodowe i nabywać nowe doświadczenia łącząc teorię z praktyką, m.in. na temat organizacji imprez jeździeckich.

Nie zabrakło zabaw, konkursów i pokazów. Uczennice Jessica Matuszczyk i Magdalena Czaban-Maluczko przedstawiły pracę z koniem metodami naturalnymi z ziemi i w siodle. Dziewczęta ubrane w stroje do jazdy konnej w stylu angielskim zaprezentowały się także podczas pokazu ujeżdżeniowego, który odzwierciedlił wysoki poziom ich umiejętności jeździeckich. Na suto zastawionych stołach pojawił się myśliwskiego bigos, pieczone prosię oraz inne smakołyki, którymi na zakończenie pikniku mogli posilić się wszyscy uczestnicy.

Hubertus 2013 został przygotowany z wielką starannością i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Przyszli hodowcy koni już dzisiaj nie mogą doczekać się kolejnej imprezy w plenerze, która pozwoli im na zaprezentowanie swojej pasji związanej z jednymi z najpiękniejszych i najinteligentniejszych zwierząt - końmi.

23 październiku uczniowie klasy 3 technikum w zawodzie technik agrobiznesu i technik architektury krajobrazu wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym w Krzyżowej. Zajęcia odbywały się w pięknie położonym zabytkowym kompleksie wchodzącym niegdyś w skład majątku rodziny von Moltke.

Pani Karolina Moroz, koordynatorka projektu "Szkoła w Krzyżowej" zapoznała wszystkich uczniów z ideą, która przyświeca istnieniu fundacji stworzonej po to, aby przełamywać bariery kulturowe pomiędzy narodami Europy, uczyć poszanowania odmienności i postaw obywatelskich.

Na początku wizyty młodzież poznała dzieje pałacu i jego właścicieli, podziwiała barokowe wnętrza Sali Lustrzanej oraz unikatowe freski. Spacerując przez piękny XIX- wieczny park, uczniowie mieli możliwość zobaczyć miejsca spotkań "Kręgu z Krzyżowej" usytuowane w Domku na Wzgórzu. Obiektami, który odwiedzili był też Cmentarz na Wzgórzu, mauzoleum rodziny von Moltke i lapidarium z lat Wielkiej Wojny.

Wszyscy byli zaskoczeni urokiem tego malowniczego i spokojnego zakątka, który pamięta ważne i momentami tragiczne dzieje historii, bowiem Krzyżowa to miejsce, gdzie przeszłość współgra tu z teraźniejszością, a zdjęcia i pamiątki z czasów wojny wiszą obok tych współczesnych.

Opisana wizyta zapoczątkowała kolejny rok współpracy pomiędzy ZSCKR w Mokrzeszowie a Fundacją "Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego".

18 i 19 października 2013r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie wraz z nauczycielami wzięli udział z imprezie zorganizowanej w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie przez MRiRW pod hasłem "Spotkania przy stole - łączy nas chleb. Organizacja stoisk informacyjno-promocyjnych na temat PROW 2007-2013 z udziałem przedstawicieli szkół rolniczych".

Spotkanie było okazją do przedstawienia stoisk prezentujących szkoły podległe MRiRW. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i przygotowali stanowiska, na których nie zabrakło chlebów ze znakiem PROW 2007-2013, swojskiego jadła oraz elementów kojarzących się z tradycją regionu, z jakiego wywodzi się dana placówka.

Ponadto w ramach pikniku można było wziąć udział w wykładach tematycznych związanych z hasłem imprezy, warsztatach z pieczenia chleba oraz obejrzeć występy artystyczne.

Nasza szkoła oprócz konkursowego bochenka, zaprezentowała inne wypieki, w tym drożdżowe bułeczki, bagietki i kosze wyplecione z ciasta. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się słodkie grzybki do złudzenia przypominające prawdziwki, co dodatkowo podkreślała leśna sceneria kompozycji.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali dyplomy, a każdy uczeń pamiątkową MP3.

Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu Monika Kołakowska

17 i 18 października 2013 r. odbyło się w ZSCKR w Mokrzeszowie Ogólnopolskie Seminarium "Nowe trendy w sztuce kulinarnej. Specjały kuchni dolnośląskiej i czeskiej". Konferencja została zorganizowana przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie we współpracy ze szkołą. Uczestnicy spotkania - nauczyciele przedmiotów żywieniowych i kadra kierownicza szkół zawodowych - mieli okazję poznać produkty regionalne i tradycyjne kuchni czeskiej, tradycyjne smaki kuchni regionalnej Dolnego Śląska oraz wyruszyć szlakiem turystyczno-kulinarnym pogranicza polsko-czeskiego zwiedzając przy okazji Skalne Miasto. Podczas wycieczki zetknęli się ponadto z systemem szkolnictwa w Czechach goszcząc w średniej szkole hotelarsko-gastronomicznej w Teplicach nad Metuji.

Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych dla gości przez młodzież naszej szkoły. Po dniu bogatym w zwiedzanie i spotkania tematyczne wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, któremu towarzyszyła swoista uczta duchowa - pokaz taneczny w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły. Nie zabrakło też piosenek zaśpiewanych przez zespół wokalny.

Ostatni etap seminarium miał miejsce w stolicy Dolnego Śląska. Uczestnicy spotkania dotarli do Wrocławia, gdzie zetknęli się z kuchnią nowoczesną, tj. poznali sztukę przyrządzania japońskich przysmaków uczestnicząc w pokazie sushi (japońska restauracja) i pokazie kuchni molekularnej oraz wykładzie prowadzonym przez pracowników naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nt. "Ewolucja sztuki kulinarnej i potrzeby konsumentów. Nowoczesne tendencje w sztuce kulinarnej".

Seminarium było dobrą okazją do wymiany doświadczeń, poznania nowości w sztuce kulinarnej oraz zapoznania się ze specyfiką naszego regionu, a także dało możliwość zaprezentowania dorobku ZSCKR w Mokrzeszowie - szkoły z ponad 50-letnią tradycją w kształceniu zawodowym.

Wicedyrektor ds. pedagogicznych Joanna Miłobóg

W dniu 26.10.2013r. o godz. 12.00 w gabinecie przedsiębiorczości odbędzie się szkolenie dotyczące procedur przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie R.03 - Prowadzenie produkcji rolniczej - część praktyczna . Obecność obowiązkowa

17 września 2013r. to dzień, który będziemy kojarzyć z sukcesem szkolnej drużyny piłki koszykowej dziewcząt. Ekipa złożona z 7 walecznych kobiet, tj. Emilii Studennej, Anity Iżykowskiej, Jowity Stopczańskiej, Małgorzaty Michoń, Dagmary Majchrzyk, Pauliny Bujak i Pauli Wróblewicz, pokonała w rozgrywkach drużyny z Wołowa i Rakowic i zdobyła złoty medal za zajecie I miejsca w Dolnośląskim Finale Gier Zespołowych Szkół Ponadgimnazjalnych. Organizatorem turnieju był ruch LZS - skupiający m.in. kluby sportowe ze szkół rolniczych. Finał odbył się w Nowej Bystrzycy. Zwyciężczynie wraz z dyplomem przywiozły do szkoły złotą statuetkę.

Waleczna postawa oraz sportowe zachowanie naszej drużyny spotkały się z uznaniem organizatorów.

Wszystkim uczestniczkom zawodów oraz trenerowi, Panu Tomaszowi Podrzyckiemu (nauczyciel wychowania fizycznego) należą się podziękowania i gratulację.

Uczennica 2 klasy technikum w zawodzie technik hodowca koni - Anna Gogolewska- zajęła V miejsce w Konkursie Wiedzy o Polsce i Czechach, który odbył się 9 października 2013r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich pod hasłem "Zůstaňme Rodinom" w ramach XXIV Dni Kultury Chrześcijańskiej. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszej części spotkania należało odpowiedzieć na 60 pytań testowych na temat Wojny Trzydziestoletniej. W ścisłym finale pojawiły się zadania dotyczące szczegółów konfliktu. Ania rozwiązując oba testy uzyskała ponad siedemdziesiąt punktów i pokonała szereg konkurentów z Polski i Czech. Nagrodę oraz dyplom honorowy wręczyła Ani pani Marzena Krulak - konsul RP w Pradze. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili także burmistrz Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie, pan Marcin Orzeszek oraz Julian Golak, przewodniczący Komitetu Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Serdeczne gratulacje dla Ani Gogolewskiej oraz dla Pani Agnieszki Stelmach - nauczyciela historii (opiekuna laureatki).

18 września 2013 r. w naszej szkole w ramach współpracy z Oddziałem Terenowym Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu kolejny raz odbyły się atrakcyjne warsztaty kulinarne dla uczniów klas 2 i 3 technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Te wyjątkowe "zajęcia z gotowania" poprowadził Zbigniew Koźlik - szef kuchni Hotelu Park Plaza we Wrocławiu, członek Dolnośląskiej Akademii Tradycji i Smaku.

Do sporządzenia dań wykorzystano produkty lokalne, takie jak sery, soki, oleje, ryby (pstrąg kłodzki) i inne przetwory przygotowane w ekologicznych gospodarstwach wg tradycyjnych receptur.

Uczniowie obserwowali mistrza kuchni w trakcie przyrządzania m.in. kaczki przygotowanej przy wykorzystaniu technologii sous vide, zupy orkiszowej z knedlami drobiowymi, rolady z pstrąga kłodzkiego oraz sera koziego na sałatce z rukoli z dodatkiem pestek dyni i słonecznika.

Spotkanie zakończyło się degustacją potraw, których wyrafinowany smak zadowoliłby nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Młodzież w trakcie spotkania miała też możliwość zapoznania się z systemami jakości żywności i działalnością OT ARR we Wrocławiu.

26 września 2013r. młodzież ZSCKR w Mokrzeszowie uczestniczyła w obchodach jubileuszu 25-lecia istnienia i działalności Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Uroczystość została zorganizowana w świdnickim teatrze z udziałem wielu znakomitych gości na czele z prezydentem Świdnicy Panem Wojciechem Murdzkiem i biskupem świdnickim prof. dr hab. Ignacym Decem.

Podczas części artystycznej wystąpił zespół taneczny złożony z uczniów, którzy najpierw ubrani w stroje ludowe odtańczyli poloneza, a następnie rozgrzali publiczność składanką tańców współczesnych. Trzeba także dodać, że oprócz młodzieży, na scenie wystąpili absolwenci szkoły, którzy od jubileuszu 50-lecia istnienia ZSCKR w Mokrzeszowie pod okiem choreografów - Pani Marii Skiślewicz i Pana Wojtka Skiślewicza - tworzą amatorski zespół, który w swoim dorobku ma nie tylko repertuar prezentowany przy okazji szkolnych imprez, ale i przy okazji uroczystości organizowanych na terenie gminy i powiatu świdnickiego.

Należy także dodać, że uczniowie naszej szkoły byli odpowiedzialni za przygotowanie poczęstunku dla przybyłych na uroczystość osób. Przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych serwowali zupę gulaszową wg tradycyjnej receptury, a następnie słodkości przygotowane pod okiem opiekunów - Pani Brygidy Kowalczyk i Pani Bogumiły Kosut. Pięknie upięte stoły, profesjonalny wygląd i fachowość uczniów spotkały się z uznaniem wszystkich osób uczestniczących w imprezie.

18 września 2013 r. w naszej szkole w ramach współpracy z Oddziałem Terenowym Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu kolejny raz odbyły się atrakcyjne warsztaty kulinarne dla uczniów klas 2 i 3 technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Te wyjątkowe "zajęcia z gotowania" poprowadził Zbigniew Koźlik - szef kuchni Hotelu Park Plaza we Wrocławiu, członek Dolnośląskiej Akademii Tradycji i Smaku.

Do sporządzenia dań wykorzystano produkty lokalne, takie jak sery, soki, oleje, ryby (pstrąg kłodzki) i inne przetwory przygotowane w ekologicznych gospodarstwach wg tradycyjnych receptur.

Uczniowie obserwowali mistrza kuchni w trakcie przyrządzania m.in. kaczki przygotowanej przy wykorzystaniu technologii sous vide, zupy orkiszowej z knedlami drobiowymi, rolady z pstrąga kłodzkiego oraz sera koziego na sałatce z rukoli z dodatkiem pestek dyni i słonecznika.

Spotkanie zakończyło się degustacją potraw, których wyrafinowany smak zadowoliłby nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Młodzież w trakcie spotkania miała też możliwość zapoznania się z systemami jakości żywności i działalnością OT ARR we Wrocławiu.

W dniu 10 i 12 września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli na warsztatach adaptacyjno - integracyjnych prowadzonych przez pedagoga i psychologa.

Celem zajęć było wzajemne poznanie się uczniów i sprawdzenie swoich zachowań w różnych sytuacjach. Proponowane ćwiczenia dawały możliwość rozwijania myślenia kreatywnego, pracy zespołowej, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, jednak najważniejsza była wspólna zabawa i miło spędzony czas.

W warsztatach brali udział wychowawcy klas, którzy zdecydowali się zrezygnować z roli obserwatorów i funkcjonowali na prawach uczestników razem ze swoimi uczniami. Wykorzystane elementy z pedagogiki zabawy "KLANZA" pokazały, że pierwszoklasiści mają duże poczucie humoru, potrafią wejść w role, maja motywację i entuzjazm, co dobrze rokuje na przyszłość…

Warsztaty dla rodziców i opiekunów klas pierwszych "Rozmawiajmy ze sobą", poświecone wypracowaniu modelu komunikacji między rodzicem a szkołą
3 października o godzinie 16:30
w budynku internatu szkoły

Rozpoczęcie roku szkolnego dla dorosłych - dla Technikum Uzupełniającego i kursu R3 - odbędzie się dnia 06.09.2013r. o godz. 16.00

rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2012/2013
Organ prowadzący
Szkoła prowadzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Erasmus+


Partner szkoły

Ważne linki