ERASMUS + NIE TYLKO DLA UCZNIÓW

Z ostatniej chwili: dzięki staraniom naszego ogólnopolskiego partnera, Kierownik kształcenia Praktycznego Pani Monika Kołakowska oraz przewodnicząca zespołu nauczycieli przedmiotów zawodowych, Pani Elwira Podhalicz wraz z grupą 18 innych nauczycieli z całej Polski miały okazję do doskonalenia zawodowego biorąc udział w 10 dniowym szkoleniu pt. „Współpraca grup producentów rolnych warunkiem rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich i zwiększenia dochodów z działalności rolniczej w krajach Unii Europejskiej” realizowanego w nowoczesnym Ośrodku Kształcenia Praktycznego DEULA NIENBURG w Dolnej Saksonii ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus + sektor kształcenie i szkolenie zawodowe.
W ramach szkolenia nauczyciele mieli okazję poznać bazę ośrodka kształcenia praktycznego DEULA i możliwości, jakie stwarza dla uczniów oraz poznać wiele ciekawych miejsc w których również istnieje możliwość kształcenia praktycznego uczniów zarówno w zawodach rolniczych jak i gastronomicznych. Nauczyciele odbyli następujące wizyty studyjne:
– Przedsiębiorstwie (Grupie Producentów ziemniaków) zajmującej się produkcją, magazynowaniem i sprzedażą ziemniaków,
– Zakładzie gastronomicznym Steimbke,
– Biogazowniach,
– Stacji Unasieniania i sprzedaży Buhajów,
– gospodarstwach rolnych zajmujących się bioprodukcją warzyw, produkcją sera koziego, hodowlą bydła, itp.
Dzięki doskonaleniu zawodowemu nauczyciele nie tylko wzbogacili warsztat pracy uczestnicząc w ciekawych seminariach, wizytach studyjnych czy też biorąc udział w targach AGROTECHNIKA w Hanowerze, poznali również kulturę i tradycję Niemiec, a także podnieśli znacząco umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i wzbogacili zakres słownictwa z zakresu rolnictwa i gastronomii.
Szkolenie pozwoliło nawiązać wiele ciekawych możliwości współpracy z partnerami zarówno w Polsce jak i niemieckiej Saksonii, a także było okazją do wymiany doświadczeń, poznania nowoczesnych technologii, innowacyjnych metod nauki zawodu, a także stało się inspiracją do pracy. Szkolenie przyczyni się do wzbogacenia oferty szkoły i organizowania zagranicznych mobilności dla uczniów, absolwentów, a także nauczycieli ZSCKR im. W. Witosa w Mokrzeszowie, co na pewno przełoży się na ciekawsze propozycje kształcenia praktycznego, a w efekcie podniesienie jakości pracy szkoły i przygotowanie absolwentów do pracy na rynku europejskim.

Ciąg dalszy nastąpi!

Z radością informujemy, że nasz kolejny projekt adresowany do nauczycieli zyskał akceptację i dzięki współfinansowaniu ze środków POWER będzie realizowany. Lista szkoleń jest obszerna – od kursów językowych, przez wyjazdy do Włoch, Irlandii, Wielkiej Brytanii czy wreszcie na Maltę i Islandię. Brawo my!

W domu

Chwalimy się tym, co za nami. W szkole była już pierwsza prezentacja na zakończenie roku szkolnego,, a oto projekt projekt plakatu. Niebawem ozdobi korytarz w szkole!

Ciężkim sprzętem

Bo właśnie tak mija kolejny dzień w DEULA Nienburg. Koparka, ładowarka i ciągnik wraz z zestawem praktycznych ćwiczeń. I nie ma takich, którzy wszystkiego nie spróbują. No dobra, są, bo w kosiarce ktoś zapchał filtr i udało się tylko Emilce wjechać na boisko. I wrócić… Ale zabawa przednia. No i jeszcze wizyta po drodze, pozdrawiamy panią koordynator, Elwirę Podhalicz i pania kierownik kształcenia praktycznego, Monikę Kołakowska, które przyjechały zobaczyć, czy aby nie dzieje nam się krzywda.

 


Czytaj dalej Ciężkim sprzętem

A tymczasem w naszym ogrodzie…

Kolejny pracowity dzień, zaczęliśmy od teorii a temat budowy schodów, czyli jaką powinny mieć wysokość, głębokość, jak to sobie obliczyć. Potem do zajęć. Nie jest prosto, co widać na zdjęciach. A to płyty pękną, a to nadmiar piachu wypchnie podstopnicę, Ale podobno jest to standardowy błąd popełniany przez wszystkich początkujących, czyli teraz tylko może być lepiej. Jutro wjeżdżamy ciężkim sprzętem, bo musimy miejsce na rabaty odsłonić. Gdzieś coś musi w końcu zacząć rosnąć!